پیشرفت ۷۰ درصدی مرمت خانه جهادی دیزج خلیل شبستر

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از پیشرفت ۷۰ درصدی مرمت خانه  جهادی دیزج خلیل شهرستان شبستر خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی با تاکید به اینکه یکی از سیاست‌های اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان، صیانت و حفاظت میراث تاریخی و فرهنگی در تمام مناطق استان است گفت: در همین راستا این اداره کل با فراهم‌سازی شرایطی مناسب جهت حفظ، مرمت و احیای خانه اربابی دیزج خلیل سعی در تداوم رسالت خود دارد.

او با اشاره به بافت تاریخی منحصربه‌فرد روستای دیزج خلیل واقع در شهرستان شبستر، گفت: بافت تاریخی این روستا شامل چند هسته اولیه تاریخی است که محور‌های خطی بافت محلات در امتداد این هسته‌ها شکل‌گرفته‌اند.

حمزه زاده افزود: بخش‌های اصلی خانه جهادی دیزج خلیل شهرستان شبستر که متعلق به دوره قاجار است در سه جبهه شمالی، غربی و جنوبی ساخته‌شده و مصالح اصلی آن را خشت و چوب تشکیل داده است. همچنین تزیینات خانه دیزل خلیل از تزیینات اصیل و متنوع وابسته به معماری خانه‌های ایرانی برخوردار است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی گفت: مرمت خانه دیزج خلیل از اسفند سال ۹۷ آغاز شده و اکنون با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی همراه است.

حمزه زاده به عملیات مرمتی انجام‌شده در این خانه تاریخی اشاره کرد و گفت: تاکنون مراحلی نظیر خاکبرداری، زیرسازی و سنگ‌فرش حیاط، آماده‌سازی و کاشی‌کاری و سرامیک مطبخ، استحکام‌بخشی پایه دیوار‌های زیرزمین، اندود گچ‌وخاک دیوار‌ها و فضای داخلی زیرزمین، حذف الحاقات در فضای داخلی مجموعه، خاکبرداری و بلوکاژ کف اتاق‌های زیرزمین انجام شده است.

انتهای پیام/ک

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر