کد خبر: ۷۵۲۹۶۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
کد خبر : ۷۵۲۹۶۲۹

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: سهم تولید و درآمد استان آذربایجان شرقی از میانگین کشوری کمتر است.

درآمد آذربایجان شرقی کمتر از میانگین کشوری

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز، بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در جلسه هم اندیشی توسعه استان آذربایجان شرقی گفت: سهم تولید، درآمد و بهره وری استان۷۲ درصد میانگین کشوری بوده و ریشه فقر و مهاجرفرستی استان نیز همین واقعیت است.

او گفت: تا زمانی که سرمایه گذاری‌های کلان مورد انتظار که افزایش دهنده تولید و درآمد است در استان اتفاق نیافتد وضعیت به همین منوال خواهد بود.

او افزود: جمعیت آذربایجان شرقی در مرز چهار میلیون نفری قرار دارد ولی نرخ رشد جمعیت استان پایین‌تر از میانگین کشوری است.

او با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت استان یک درصد و میانگین نرخ رشد جمعیت کشور ۱،۲ درصد است، افزود: سهم جمعیتی استان از ۶ درصد به ۴.۹ درصد کاهش یافته و در آینده نیز این روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

بهبودی گفت: اصلی‌ترین تراکم جمعیتی استان مربوط به متولدین دهه ۶۰ و سنین بین ۲۵ تا ۳۵ سال است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی میانگین نرخ مشارکت اقتصادی کشور و استان را به ترتیب ۴۰ و ۴۲ درصد اعلام کرد و افزود: میانگین نرخ بیکاری کشور و استان نیز در سال ۹۸ به ترتیب ۱۰،۶ و ۱۰ درصد بوده است.

بهبودی گفت: نرخ بیکاری استان اغلب از میانگین کشوری کمتر است چرا که چسبندگی به خاک در این منطقه بسیار کم بوده و نیروی کار اگر کاری در استان پیدا نکند برای یافتن شغل به جا‌های دیگر می‌رود و بدین ترتیب موج مهاجرت از استان هر روز افزایش می‌یابد.

او با اشاره اهداف بنیادین توسعه استان آذربایجان شرقی گفت: دستیابی به نقش تخصصی فراملی در سطح بین‌المللی به‌ویژه حوزه قفقاز، حصول به جایگاه بایسته ملی در توسعه فعالیت‌های مزیت‌دار، حفظ پایداری محیط زیست و تعادل سرزمین، انعطاف‌پذیری قابلیت‌های توسعه‌ای مناطق  از جمله این اهداف است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: در چشم انداز توسعه استان، آذربایجان شرقی مهد تحول خواهی، بازارگاه تجار و نگین صنعت ایران و سرزمین زیست بوم‌های متنوع است.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر