کد خبر: ۷۵۳۷۰۲۹
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
کد خبر : ۷۵۳۷۰۲۹
گروه : بوشهر » بوشهر

چرا باید در هواپیما ماسک بزنیم؟

کارشناسان می‌گویند: بهترین ماسک‌هایتان را برای سفر‌های هوایی و در زمان پرواز نگهدارید.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، دکتر سعید کشمیری دبیر ستاد مبارزه با کرونای استان بوشهر و دکتر نیلوفر معتمد دانشیار پزشکی اجتماعی بوشهر در یادداشتی این طور نوشته‌اند: در مطالعه‌ای که در یک ماه اخیر در Journal of Travel Medicine چاپ شده شواهد جدیدی در مورد اثربخشی استفاده از ماسک در هواپیما و در زمان پروار بیشتر از هنگ‌کنگ به دست آمده است. به این دلیل که در هنگ‌کنگ، مقامات بهداشتی تمام مسافران سفر‌های هوایی ورودی را به طور دقیق ردیابی می‌کنند.

هنگام ورود، از همه مسافران تست PCR گرفته شده، آن‌ها را به مدت ۱۴ روز در اتاق‌های تک نفره قرنطینه می‌کنند و پس از ۲ هفته دوباره مسافران را آزمایش می‌کنند.

بنابراین، مقامات بهداشتی هنگ‌کنگ می‌دانند که کدام مسافر در حالی که قبلاً به ویروس آلوده بوده، سوار هواپیما شده و آیا توانسته است شخص دیگری را در هواپیما آلوده کند یا خیر.


بیشتر بخوانید


در ادامه این یادداشت آمده است: در مطالعه‌ای، بین ۱۶ ژوئن تا ۵ ژوئیه، تمام پرواز‌های هواپیمایی امارات از دبی به هنگ‌کنگ بررسی شد. در  این سه هفته، هواپیمایی امارات پنج پرواز با حداقل هفت مسافر آلوده از دبی به هنگ‌کنگ داشته است؛ درمجموع ۵۸ مسافر کرونا مثبت که در سفر‌های هشت‌ساعته بوده‌اند و بااین‌حال، هیچ‌یک از هزار و ۵۰۰ تا دو هزار مسافر دیگر در یک مسافرت هوایی ۸ ساعته آلوده نشده‌اند.

به طور قطع در این پروازها، بدون استفاده از ماسک، افراد بیشتری آلوده می‌شدند. این موارد به‌خوبی نشان می‌دهد که استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال کرونا ویروس حین پرواز موثر است.

از زمانی که خطوط هوایی مهم دنیا استفاده از ماسک حین پرواز را برای تمامی افراد سوار بر هواپیما اجباری کردند موردی از انتقال فراگیر (super-spreader event) در پرواز‌ها گزارش نشده است. به عبارت دیگر خطر انتقال کرونا ویروس در هواپیما کم است به شرطی که قانون استفاده از ماسک برای همه به طور دقیق در پرواز رعایت شود.

در مورد خطوط هوایی خارجی، هواپیما دارای سامانه تهویه هوا و تصفیه‌ای است که هر ۶ دقیقه یک‌بار، هوا را از ذرات حاوی کرونا ویروس پاک می‌کند؛ بنابراین تنها زمانی که ممکن است ویروس وارد دستگاه تنفسی مسافر بشود وقتی است که فرد هوای در حال عبور را قبل از تصفیه آن توسط سیستم تهویه، تنفس کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که فرد آلوده به کروناویروس در فاصله نزدیکی از ما قرار داشته باشد.

در این یادداشت درباه وجود و چگونگی سامانه تهویه و تصفیه هوا در خطوط هواپیمایی داخلی ایران هم آمده است: طبق ویرایش دوم شیوه نامه ۱۹۰۰ اقدامات پیشگیرانه بیماری کرونا ویروس سازمان هواپیمایی کشوری ۳تیر ۱۳۹۹، در حدود ۵۰ درصد هوای کابین هواپیما‌های مدرن با فیلتر‌ها دوباره تهویه می‌شود و مورد استفاده قرارمی گیرد شرکت‌های هواپیمایی بر اساس مصوبه ابلاغی سازمان هواپیمایی کشوری موظف به فعال بودن سامانه تهویه هواپیما بر روی زمین در زمان پذیرش مسافر نیز هستند. همچنین یک شرکت هواپیمایی داخلی در اواخر خرداد ۱۳۹۹ در وب‌سایت خود اعلام کرده است که «کلیه هواپیما‌های شرکت مربوطه به فیلتر‌های تصفیه هوای نسل جدید HEPA ۵ مجهز شدند».

به‌عبارت‌دیگر در خطوط هواپیمایی که هواپیما‌ها سیستم تهویه و تصفیه هوای مناسبی دارند، شانس انتقال فقط از افراد دور‌و بر هر فرد خواهد بود که درصورتی‌که همه در تمام مدت ماسک زده باشند احتمال این انتقال خیلی پایین خواهد بود؛ بنابراین باید دقت زیادی در انتخاب ماسک خود در پرواز بکنیم.

در این یادداشت تاکید شده است: ضدعفونی سطوحی مانند دسته صندلی، میز پذیرایی و پشتی صندلی با محلول ضدعفونی‌کننده و تلاش برای تماس نداشتن دست با صورت و چشم‌ها توصیه می‌شود. البته ضدعفونی سطوح داخل کابین و تصفیه و تعویض هوای داخل کابین قبل و بعد از هر پرواز جزء الزامات تمام خطوط هوایی داخلی و خارجی است. حتی با توجه به اینکه ماسک از چشم‌ها محافظتی نمی‌کند، ممکن است افراد ترجیح دهند از شیلد (محافظ) صورت یا عینک مخصوص و یا سایر محافظ‌های چشم استفاده کنند.

 اندازه ماسک باید متناسب با صورت باشد تا به‌خوبی عمل کند. فراموش نکنیم که حرف زدن در هواپیما باید به حداقل برسد؛ چون با حرف زدن قطرات و ریز قطره‌های خیلی بیشتری وارد هوا می‌شود. 

همچنین نکته مهم دیگر علاوه بر پوشیدن ماسک، رعایت فاصله با دیگران در تمام طول سفر است؛ در زمان رفت و برگشت به فرودگاه، در زمان انتظار در سالن فرودگاه و در زمان ورود و خروج از هواپیما. البته بخشی از این موارد فقط بر عهده شخص مسافر نیست و در حیطه وظایف و سیاست‌های فرودگاه‌ها و همچنین خطوط هوایی است؛ برای مثال رعایت فاصله اجتماعی در زمان پیاده شدن مسافران از هواپیما که همه عجله برای خروج دارند بسیار سخت  است.

دکتر کشمیری دبیر ستاد مبارزه با کرونای استان بوشهر و دکتر معتمد دانشیار پزشکی اجتماعی بوشهر تاکید کرده‌اند تا حد ممکن از سفر‌های هوایی غیرضروری پرهیز کنید و در صورت نیاز به مسافرت هوایی ضروری، بهترین ماسک‌هایتان را برای سفر‌های هوایی و در زمان پرواز نگهدارید.

انتهای پیام/ک

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر