کد خبر: ۷۵۴۰۰۶۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
کد خبر : ۷۵۴۰۰۶۱
گروه : فارس » شیراز

اجرای واکسیناسیون ۸۵ درصد بانوان باردار فارس در مقابله با بیماری آنفلوآنزا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از اجرای واکسیناسیون ۸۵ درصد بانوان باردار فارس در مقابله با بیماری آنفلوآنزای فصلی همزمان با شیوع این بیماری خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه با نزدیک شدن فصل سرما و شیوع بیماری آنفلوآنزا، می‌توان با تلقیح واکسن آنفلوآنزا برای بانوان باردار از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده و نشانه‌های بیماری را در زمان ابتلا کاهش داد، گفت: دریافت واکسن آنفلوآنزا به طور متوسط، ۴۰ درصد خطر بستری شدن مادران باردار به دلیل عوارض ابتلا به آنفلونزای فصلی را کاهش می‌دهد.

او ادامه داد: در هر زمان از بارداری، احتمال ابتلا به آنفلوآنزا وجود داشته و عوارض مادری و جنینی آن دور از ذهن نیست، به طوری که تب بالا، به عنوان شایع‌ترین علامت بیماری آنفلوآنزا به ویژه در سه ماهه نخست بارداری، خطر ناهنجاری جنین را افزایش می‌دهد.

همتی با بیان اینکه دریافت واکسن آنفلوآنزا در دوران بارداری بی خطر بوده و در صورت بارداری در فصل شیوع آنفلوآنزا و بدون در نظر گرفتن هفته‌های بارداری، تزریق واکسن نیز مانعی ندارد، افزود: واکسیناسیون آنفلوآنزا حین بارداری می‌تواند از مادر و جنین در مقابل این بیماری محافظت کند.

او با اشاره به اینکه طبق بررسی سازمان‌های بهداشتی، واکسن آنفلوآنزا در تمام مراحل بارداری از جمله ۳ ماهه نخست برای مادران باردار و نوزادانشان مفید و موثر است، تصریح کرد: در شرایط عادی نیز اقدامات پیشگیرانه مانند شست و شوی دست‌ها و دوری از مبتلایان، در کاهش احتمال ابتلا به آنفلوآنزا کمک کننده است، اما در این دوران، واکسیناسیون علیه بیماری آنفلوآنزا، بهترین راه محافظت از مادر و جنین است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز یکی از مهم‌ترین منافع دریافت واکسن از سوی مادر برای جنین را انتقال آنتی بادی‌های ایجاد شده در پاسخ به آنفلوآنزا از مادر به جنین دانست که موجب محافظت او تا چند ماه پس از تولد نوزاد می‌شود؛ به ویژه آنکه نوزادان و نیز شیرخواران زیر ۶ ماه در برابر آنفلوآنزا و عوارض آن بسیار آسیب پذیر هستند.

او با بیان اینکه پس از تزریق واکسن، احتمال خطر ابتلا به آنفلوآنزا نزدیک به صفر است، چون واکسن دارای ویروس زنده نیست، در حالی که ویروس زنده عامل بروز آنفلوآنزا است، اضافه کرد: واکسن آنفلوآنزا در برابر بیماری کووید ۱۹ ایجاد محافظت نمی‌کند، اما می‌تواند در کاهش نشانه‌هایی که ممکن است با نشانه‌های ناشی از بیماری کووید ۱۹ اشتباه گرفته شود، موثر باشد.

همتی با بیان این موضوع که این واکسیناسیون، خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی فوقانی احتمالی ناشی از آنفلوآنزا را کاهش می‌دهد، ادامه داد: واکسن آنفلوآنزا شدت بیماری را کاهش داده و با توجه به احتمال ادامه شیوع آنفلوآنزا، تزریق واکسن از ابتدای فصل پاییز تا پس از آن نیز می‌تواند موثر باشد.

این مقام مسئول بیان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز از طریق اطلاع رسانی و شناسایی مادران باردار تحت پوشش مراکز خدمات سلامت و بخش‌های بهداشتی و درمانی خصوصی، تاکنون ۸۵ درصد مادران در مقابل بیماری آنفلوآنزا واکسینه شده اند و واکسیناسیون این گروه، کماکان تا پایان فصل سرما ادامه دارد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر