کد خبر: ۷۵۴۰۰۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۵۴۰۰۹۰

چرا روغن کم و گران شد؟

طی روزهای اخیر بازار روغن هم همچون برخی اقلام اساسی دیگر ملتهب شده است و این محصول با قیمت های بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رود.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طی هفته‌های اخیر اقلام اساسی سبد خانوار یکی پس از دیگری برای جا نماندن از قافله گرانی‌ها با التهاباتی در بازار روبرو شده اند که روغن نباتی هم از این امر مستثنی نیست.

بازدید‌های میدانی از فروشگاه ها و مغازه‌های سطح شهر نشان می‌دهد که قفسه‌ها خالی از روغن جامد و مایع است که هر یک از فروشندگان دلایلی برای این امر مطرح می‌کنند، اما نکته اینجاست که کشور ما زیر فشار تحریم و جنگ نابرابر اقتصادی است که نه تنها صنعت روغن بلکه تمامی صنایع به علت مشکلات انتقال پول و تامین ارز با کمبود مواد اولیه روبرو هستند که همین موضوع التهاباتی در قیمت  محصول نهایی در بازار ایجاد کرده است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که روغن نباتی در مغازه‌ها بسیار نایاب است و در صورت موجودی در برخی مغازه‌ها بیش از ۲ برابر قیمت درج شده بر روی کالا عرضه می‌شود که دبیر انجمن صنفی روغن نباتی تقاضای کاذب در برابر میزان عرضه، افزایش قیمت حلب، مشکلات تخصیص ارز به واردات روغن پالم و شیوع ویروس کرونا و افزایش ذخایر کشور‌های هند و چین را از دلایل اصلی گرانی روغن در بازار مطرح می‌کند و این نوید را می‌دهد که ظرف هفته‌های آتی با رایزنی‌های صورت گرفته بازار روغن مجدد به آرامش می‌رسد.

چندی پیش قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در واکنش به التهاب قیمت روغن در بازار اظهار کرد: اگرچه روغن با نرخ ۴۷ هزار تومانی درج شده بر روی کالا برای مصرف کننده نیست، اما با نرخ ۱۰۷ هزار تومان به وفور موجود است که این امر نشان می‌دهد اشکالاتی در سیستم توزیع رخ داده که برای رفع این مشکل دولت در جلسه مشترک باید از بخش خصوصی کمک بگیرد، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی این موضوع را تایید می‌کند چرا که کارخانجات تولیدی با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کالا را عرضه می‌کنند و تنها ممکن است به سبب وجود افراد واسطه نوساناتی در بازار رخ دهد که دستگاه‌های نظارتی با اعمال نظارت و بررسی بیشتر از سطح بازار باید از بروز چنین تخلفاتی جلوگیری کنند.

با وجود آنکه ۸۵ تا ۹۰ درصد روغن و دانه‌های روغنی مورد نیاز از خارج تامین می‌شود، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید برنامه‌ای برای خوداتکایی ۷۰ درصدی و کاهش وابستگی به کشور‌های بیگانه دارد که متاسفانه عوامل مختلفی همچون قیمت گذاری نامناسب خرید تضمینی، کمبود ماشین آلات و ادوات برداشت و کارخانه‌های فرآوری و ... سد راه تحقق این دستاورد مهم شده است، در حالیکه با کاهش سرانه مصرف روغن در مقایسه با سایر کشور‌ها ارز کمتری برای واردات از کشور خارج می‌شود.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات واردات روغن، علل گرانی و راهکار رفع بحران و رسیدن بازار به آرامش با خبر شویم:

 افزایش قیمت روغن مقطعی است

امیر هوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش واردات روغن خبر داد و گفت: بنابر آمار ۶ ماهه گمرک، واردات روغن و دانه‌های روغنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافته است، اما این موضوع ارتباطی به بحث تولید ندارد.

وی افزود: با توجه به عرضه روغن از سوی بازرگانی دولتی به کارخانه‌ها مقداری روغن تولید شده است و تنها به سبب چالش ارز و عدم تخصیص ارز قابل توجه به روغن پالم، تامین روغن حلب نیمه جامد ۴ تا ۵ کیلویی با مشکلاتی روبروست.

بیرشک با اشاره به دیگر دلایل گرانی روغن در بازار بیان کرد: با توجه به واردات ورق حلب با ارز نیما و افزایش قیمت هر کیلو ورق از ۱۴ هزار تومان به ۲۲ هزار تومان تا حدودی در تولید روغن جامد تاثیر گذاشته، اما تولید روغن مایع و خانوار در حال انجام است.

دبیر انجمن صنایع روغن‌نباتی ادامه داد: با وجود آنکه کارخانجات، تولید خود را با نرخ مصوب عرضه می‌کنند، مسئولان نظارتی با اعمال نظارت بر بازار باید از گرانفروشی جلوگیری کنند چرا که عرضه با قیمت‌های بالاتر از نرخ درج شده بر روی کالا از سوی افراد واسطه در بازار رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه افزایش ۲ برابری قیمت روغن خانوار مقطعی است، گفت: با برگزاری جلسات و رایزنی‌هایی که با بانک مرکزی و وزارت صمت داشتیم، تصمیماتی مبنی بر تخصیص ارز به واردات روغن پالم داشتیم که با این وجود ظرف هفته‌های آینده آرامش به بازار باز می‌گردد.

به گفته بیرشک، علی رغم آنکه کارخانجات تولیدی، روغن نباتی را بر مبنای نرخ مصوب تنظیم بازار عرضه می‌کنند، اما به علت ازدیاد تقاضا و کمبود عرضه قیمت برای مصرف کننده افزایش یافته که ظرف هفته‌های آتی مشکل مرتفع می‌شود.

این ‌مقام‌مسئول از کمبود روغن صنف و صنعت خبر داد و گفت: با توجه به تقاضای کاذبی که برای خرید روغن در بازار ایجاد شده، قیمت محصول دچار التهاب در بازار شده است، درحالیکه در شرایط فعلی که کشور دچار تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی است، به مردم و صنوفی که روغن مصرف می‌کنند، توصیه می‌شود که تقاضای کاذب در بازار ایجاد نکنند تا برخی افراد به نرخ‌های غیر واقعی اقدام به عرضه روغن نکنند.

این مقام مسئول درباره اینکه آیا قیمت روغن نباتی تا پایان سال افزایش می‌یابد، بیان کرد: مولفه‌های متعددی در افزایش قیمت روغن نباتی تاثیر گذار است که امکان پیش بینی آن در بازار وجود ندارد. به عنوان مثال قیمت روغن پالم در بازار‌های جهانی به یکباره ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافت چرا که با افت مزارع روسیه و شیوع ویروس کرونا کشور‌های هند و چین ذخایر خود را افزایش دادند که این امر منجر به گرانی شد.

وی با اشاره به اینکه برنامه خاصی برای افزایش قیمت روغن تا پایان سال نداریم، افزود: این درحالی است که با استمرار این روند چاره‌ای جز افزایش نیست، گرچه فضای جامعه نمی‌طلبد که دنبال این موضوع برویم.

دبیرانجمن صنفی روغن نباتی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد روغن و دانه روغنی مورد نیاز از طریق واردات تامین می‌شود، بیان کرد: اگرچه با برنامه خوداتکایی وزارت جهاد کشاورزی تا حدودی فاصله داریم، اما سال به سال بهتر می‌شود. هر چند خوداتکایی ۱۰۰ درصدی امکان پذیر نیست.

 نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی‌سنخیتی با هزینه تولید ندارد/کمبود روغن در سایه واردات بی رویه و بی توجهی به توسعه کشت در دانه‌های روغنی

علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه نرخ دانه‌های روغنی با هزینه‌های تولید سنخیتی ندارد، اظهار کرد: دولت برای سال زراعی جدید نرخ خرید تضمینی هر کیلو کلزا را ۷ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد، درحالیکه نرخ آن باید ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان باشد. همچنین نرخ خرید تضمینی هر کیلو سویا ۳ هزار و ۸۵۰ تومان است، درحالیکه سر زمین با نرخ ۱۲ هزار تومان از کشاورز خریداری می‌شود که این امر نشان می‌دهد عرضه و تقاضا بر قیمت گذاری دانه‌های روغنی حاکم است و متاسفانه دولت حداقل قیمت را برای خرید تضمینی اعلام‌کرده است.

مهاجر با اشاره به اینکه تولید کلزا در مناطق سردسیر را از دست دادیم، بیان کرد: با توجه به نرخ کنونی دانه‌های روغنی در بازار، تولید دانه‌های روغنی در مناطق معتدل و گرم با استقبال کشاورزان مواجه شده که انتظار می‌رود بخشی از برنامه اجرا شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی آزادسازی قیمت دانه‌های روغنی را امری مهم در توسعه کشت برشمرد و گفت: امسال پیش بینی می‌شود که تولید کلزا به ۳۵۰ هزار تن، سویا ۸۰ هزارتن، کنجد ۶۰ هزارتن و آفتابگردان و گلرنگ به ۶۰ هزار تن برسد که با این وجود ۲۰ درصد روغن مورد نیاز در داخل تامین می‌شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از سرانه مصرف روغن در کشور گفت: هم اکنون سرانه مصرف روغن در کشور ما ۲۰ کیلوگرم است، درحالیکه متوسط مصرف جهانی ۱۲ کیلو است که با فرهنگ سازی سرانه مصرف باید به ۱۵ کیلوگرم برسد ، در صورت تحقق این امر ظرف سه سال آینده ۵۰ درصد و ۱۰ سال آینده ۷۰ تا ۸۰ درصد روغن مورد نیاز در داخل تامین می‌شود.

وی توسعه کشت دانه‌های روغنی را تنها راهکار جبران کمبود روغن در کشور اعلام کرد و افزود: با وجود هشدار‌های مکرر به توسعه کشت دانه‌های روغنی، اما به سبب کافی بودن ارز در کشور اقدام به واردات روغن از کشور‌های آمریکا، آرژانتین و برزیل می‌کردند که در شرایط فعلی تحریم به سبب کمبود ارز و مشکلات نقل و انتقال با چالش‌هایی در تامین مواجه شده اند، این در حالی است که مقام‌معظم رهبری همواره بر حمایت از تولید داخل و اتکا به منابع داخلی تاکید دارند.

مجری طرح دانه‌های روغنی ادامه داد: با توجه به شرایط تحریم و کمبود ارز توسعه کشت دانه‌های روغنی تنها راهکار تامین روغن مورد نیاز در داخل محسوب می‌شود، در شرایط فعلی به سبب ذخایر مناسب کمبودی نداریم.

تامین ۹۵ درصد روغن مورد نیاز از خارج/چه عواملی مانع توسعه کشت دانه‌های روغنی شد؟

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان ، نامناسب بودن قیمت خرید تضمینی را یکی از دلایل کاهش تولید دانه‌های روغنی اعلام کرد و گفت: با وجود هشدار‌های مکرر مبنی بر نامناسب بودن قیمت دانه‌های روغنی همچون کلزا، آفتابگردان، سویا و کنجد با هزینه‌های تولید، اما گوش شنوایی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد روغن مورد نیاز داخل از طریق واردات تامین می‌شود، افزود: طی سال‌های اخیر سیاست و برنامه مدونی برای افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی نداشتیم که این امر در کنار نامناسب بودن قیمت خرید تضمینی، کمبود ادوات و ماشین آلات برداشت کلزا و نبود بذر مناسب آفتابگردان و کارخانجات فرآوری موجب شد گیاه کم آب بر همچون آفتابگردان از چرخه تولید کشاورزان خارج و سویا به عنوان خوراک دام استفاده شود.

حسینی ادامه داد: با توجه به فقدان سیاست و برنامه مناسب برای توسعه کشت دانه‌های روغنی، قیمت گذاری نامناسب و الگوی کشت تعریف نشده با شکست تولید مواجه شدیم و تا زمانیکه نرخ محصولات واقعی نشود، استقبالی برای کشت وجود ندارد.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه زمان برای کشت کلزا را از دست داده ایم، بیان کرد: با توجه به کاهش استقبال کشاورزان به سطح زیرکشت مورد نظر وزارت جهاد در خصوص محصول کلزا نمی‌رسیم، اما برای آفتابگردان این امکان وجود دارد که با برنامه ریزی مدون بخشی از روغن مورد نیاز را از این طریق تامین کنیم.

این مقام‌مسئول در پایان تصریح کرد: با وجود کشت کم آب بر همچون کنجد و کتان این امکان وجود دارد که با اعلام قیمت مناسب و مد نظر وزارت جهاد کشاورزی و بسته حمایتی ویژه دانه روغنی بتوان بخشی از روغن مورد نیاز را در داخل تامین کرد.

انتهای پیام/

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲۷
در انتظار بررسی: ۰
عمار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
بنام خداوند جان و خرد :
توی کلان شهر شیراز یک ذره یا یک قوطی کوچک روغن سرخ کردنی و روغن پخت و پز و روغن جامد گیر نمیاد کاسبهای فروشگاهای سوپر مارکتها و بقالیها میگن بریت دمبه چربی گاو و گوسفند گیر بیارید آب کنید روغنشو بگیرید توی خونهاتون و استفاده کنید!!! آخه دولت محترم و مدیران و مسئولان دارند چکار می کنه که نباید روغن اصلان توی بازار کلان شهری مثل شیراز وجود داشته باشه خدایا چرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ؟!!!! .
والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
در استان هرمزگان مواد اقلامی مانند روغن و رب در مغازه زینب سالاری خیلی مواد مورد نیاز را انبار مکند وبا قیمت دو برابر میفروشد
گمنام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
گره ی همه ی این مشکلات فقر گرانی بیماری به دست منجی عالم بشریت باز میشه برای ظهورش صلوات اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
آخرش دردشون گرونیه یک مدتی کمیاب میشه بعدبه دوبرابر قیمت همه جا پرمیشه ازروغن مردم هم خیلی خوش حال ازاینکه روغن فراوان شده راحت به دوبرابرقیمت خریداری میکنند وبعدش دولت میره سراغ کالای دیگه ای که ارز4200بهش تعلق میگیره واین زنجیره یک سره ادامه پیدامیکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
الان فروشگاه ها روغن نباتی ندارن
فقط آفتابگردون و ذرت دارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
خود دولت مسیئولگرانی هست
ابوالفضل
|
Netherlands
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
همین روزهاست که جوانهایی مثل من که تعدادشون کم هم نیست آب و روغن قاطی کنیم و بعد بفهمید کن فیکون یعنی چی زنده ام و میبینم
عبدالله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
عرض میکنم خدمدتون
روغن مثل همیشه مرتب و منظم با درج قیمت تو فروشگاه به ما زل زده بودند
تا اینکه یه نفر اومد اعلام کرد تو خبر 20/30روغن نایاب شد
بعد ملتم دست به کار شدن بدو بخر
99%فروشگاه مغازه روغنها رو جمع کردن گفتند نداریم
و قیمتهای درج شده رو پاک کردن
شوتی درست روغن تمام شد ولی مگه میشهیه یه دولت ذخیره نداشته باشه
گناه این ملت که سوپر مارکت میگه 300هزارتومن خرید کن روغن ببر کردن شماها جدا میگم
رصا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
خود دولت احتکار میکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روغن رو مثل خودرو قرعه کشی کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
هم برای دولت بی تدبیر و بی لیاقت متاسفم . و هم برای بعضی مردم بی فرهنگی که تا خبر گرانی می آید ، به فروشگاه ها و مغازه ها عین ملخ های ترسو هجوم می برند .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
جالب شد . از یک طرف میگویید که تحریم های آمریکا بی فایده بوده و نتیجه نداده ، بعد از طرف دیگر میگویید که به دلیل تحریم های آمریکا ، قیمت روغن دو برابر شده . کدام را قبول کنیم ؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
لطفا تحریم ها را بهانه نکنید . با داعش های داخلی که روغن را احتکار کرده اند برخورد قانونی کنید . بهانه نیاورید . 99 درصد مشکلات مملکت ما بدلیل دشمنان و محتکران و اختلاسگران داخلی ست .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
اینا با املت مشکل دارن یه روز پیاز گرون میشه یه روز گوجه یه روز تخم مرغ الان هم روغن
خالد جلیلیان
|
United States of America
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
مقسر خودمون هم هستیم تا گفتن روغن میخواد گرون بشه همه ریختن هر چی روغن تو بازار بود خریدن دولت هم همینو میخواد که
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
الان واقعا قبول دارین روغن کم و گران شده یا اینکه می خواین بگین این هم سیاه نمایی رسانه های معانده؟ چی دیگه تو این مملکت پیدا می شه که تازه ارزون باشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
مسئولین میگن چرا؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
معلومه دعای ما مستجاب نشده ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
ارز ۴۲۰۰ تومنی را قطع کرده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون جیب خودشان پر است به حال دولت و مسئولین چه فرقی میکنه گرون بشه یا ارزون ملت مرده فقط بلدن زیر نویس کنن در فلان محصول فلان چیز به خودکفایی رسیدیم .خودکفا خودت به اندازه کافی داری فکر میکنی ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
همه اینها دروغه مواد اولیه وغیره همه چیز هست منتها مدتی پنهان می کنن تا قیمت بالا بره وتثبیت بشه اون وقت فک وفراوان پیدا میشه با قیمتی ۱۲۰ تومان . درست مثل شکر که کیلویی ۲۵۰۰بود یکباره نایاب شد وقتی ظاهر شد با قیمت ۱۰تومان .واین ثابت ماند الان هرچقدشکر میخای با قیمت۱۰تومان ۱۰تنی برات بیارم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
اینها همه حبابه .خوددولت باعث گرانیه. انبارمیکنند چندین برابرکه شدمیدن بازار تحریم بهانه خوبی شده برای گرانی .دولت محترم هم شده تماشاچی
حسن..
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
همش تقصیر آمریکاست وگرنه روغن زیاد داریم چرا دولت به خوبی رو زیر سوال میبرید
گندم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خب مگه فقط وغن گرون شده .بهتره بنویسید چرا همه چی گرون شده؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
پیازگرون شده گوجه گرون شده همه چی گرون شده چ خبره؟!!!اونوقتم میگید چرا مردم مهاجرت میکنند میرن کشورهای اروپایی؟!!!!
امید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
علی برکت الله
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
الان متوجه نشدیم چکار کنیم بالاخره
روغن بخریم یا نخوریم یا صبر کنیم سه سال دیگه خودکفا بشیم...
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
سرمایه دار انبارشپر است خونه پراست گارگر حقوق نداره وام داره تازه باید روعن دپو شده ۳ برابر بخرد اسمش این است یارانه میگیرد معشعیت میگیرد ابروش برد
سید رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
هر سال 50تن کلزا تولید میکردم اما همیشه قیمتش کم بود امسال دیگه اصلا کشت نکردمه و نمیخوام کشت کنم چون هزینه اش را 7برابر کردن ولی فقط 37درصد روی قیمتش گذاشتن. حالا حساب کنین توی این کشور چن نفر مانند من هست؟ دولت اصلا نمیخواد کاری برای مردم بکنه . مگه میشه نرخ خرید تضمینی را جوری گذاشت که کشاورز اگه ضرر نکنه باید خوشحال باشه بعدم بگن حمایت از تولید. حهش تولید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چنان رونق اقتصادی ایجاد شده که اصلا نیازی به روغن نیست با آب غذامون سرخ میکنیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
یه جوری نوشته چرا روغن گران شد انگار بقیه چیزها ارزونه!!!
بهتره بنویسید چرا روغن، لبنیات، برنج، خودرو، خانه، طلا، لوازم بهداشتی و ...... گران شد.
یا نه، بهتره بنویسید چرا به غیر از سهام های بورسی بقیه چیزها گران شد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به عمل کار براید به دعا کردن نیست (دعا یک مسکن موقتی برای دردهای روحی وروانی است فقط
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
مسئولین و مدیران بی وجدان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شما یچیزی رو نام ببر که کم و گران نشده جایزه داری
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خب معلومه، دست تمام گرانفروشان ازهمان زمانی که جنگ رابرماتحمیل کردند، روشده!؟!؟کالا، مدتی دربازار نیست میشه، وبعد باقیمتهای نجومی ظاهر میشه!؟!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دعا کردیم از فردا روغن زیاد میشه
میلاد67
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
هر روز یه چیزی گران میشه بعد میگید چرا گران شد...!!؟
خوب معلومه چرا...
رسول
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
این چه خبریه؟؟ مگه بقیه چیزا ارزون هست؟ مردم کمرشون شکسته دیگه
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
الان جواب سوالو میگم
چون دولت میخاد گرونتر کنه
همیشه هر چی رو میخوان گرون کنن اول یه حجمه میندازن بعد دو سه هزار ارزون مبکنن میگن ارزون شد
ناشناس
|
France
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
آخه اینم سواله که میپرسی؟
واقعا فک میکنید که مردم به دنبال چرایی مساله هستند وقتی که هیچ کس پاسخگو نیست؟
اصلا جواب سوالت پیدا شد مگه اقدامی براش صورت میگیره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
رونق هست به دست ما نمی رسه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بیسواد، رونق نه، روغن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
قراره گرون بشه تازه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تا پیش از این کره بود حالا روغن؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
رونق هست مردم حریص شدن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
روغن به وفور هست تکذیب می‌کنیم!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خدااااااا.....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
گرانی که وازه ایی اشنا این روزهابایدمسئولین ریشه این گرانی ههاروپیداکنند
ناشناس
|
France
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کم شد !!!
احتکار شد تا گران شود .
ویل للمتففین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
باسلام هرچی وهر اقلامی که دیدین گران شد وکم یاب شد بدانید اینقدر صادر میشود
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون دولت فهمیدن مردم به گرون خریدن عادت کرده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کار ترامپ هست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
نکنه اینم وارداتیه؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
متاسفم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
روغن که هیچی. هر روز یه چیزی توی این مملکت گرون میشه و نایاب میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به نظر بنده ، مردم از واقعیات تولیدات کشاورزی بی اطلاعند !!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به مرگ میگیرند که به تب راضی شویم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
باور کنید کم نیست
تدبیر نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
همیشه تا یه چیزیو میخوان گرون کنن،اول گم و گورش میکنن کمیابش میکنن... بعد یه سلطانی پیدا میشه که احتکار کرده بعدش اینا اون مواد رو آزاد میکنن و یهو نمیدونن چرا گرون میشه.... و این داستان همچنان ادامه داره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
ممنون از مدیریت قوی شما در کشور
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
سئوال پرسیدی چرا روغن کم یا گران شده ؟من جوابتو میدم
تو این کشور کم نداریم چرا گران شده می خوان به مردم فشار بیارن روزی روی یه محصول کار میکنن (تا روی اعصاب مردم کار کنن تمام )
روزای آغاز امامت امام عصر امیدوارم همتون به درک واصل شین آمین
حامد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تو رو خدا مردم رو .... فرض نکنید. مردم میدونن. چرا فکر میکنین مردم نمیفهمن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به نظر بنده ، اکثر مردم از واقعیات تولید و هزینه‌های آن بی اطلاعند!!
جفر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به غیر از روغن به باقی اقلام هم رسیدگی کنید
نذارید لبنیات گرون شه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
جواب سوال تیتر خبر فقط این میتونه باشه
عدم مدیریت مسئولین و بی تدبیری دولت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون مردم ما همیشه در صحنه هستن یکی که یه دونه لازم داره 10 تا میخره انگار میخواهد قیامت بشه این خودش یه چراغ سبز به گرونی هستش... با این خرید مردم خودش قبول میکنن که بله گرون بشه.
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
یه بار کره گرون میشه یه بار روغن این طوری که نمیشه باید یه ستاد انقلابی تشکیل بشه جلوی گرانی ها احتکارو بگیره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
هر دم از این باغ بری می رسددددددددددددددددد.
ابراهیم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
حالا چی گرون نشده
کم شدن روغن در بازار پوششی است برای جهش قیمتی چند برابری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تو چنين شرايطي همه چي دولتي بشه بهتره كنترلش راحت تره تا خصوصي اقتصاد ما بستس تحريميم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
احتكار كردن كارخانه دارها تا گرون بشه مردم بدبختو بيشتر پول بگیرن
مرتضی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
جوان امروز به کدام دلیل امید به آینده داشته باشه؟!
من به عنوان یک جوان توی این مملکت هیچ احساسی از اینکه در این کشور دولت وجود داره، ندارم!
انگار همه چیز به هم ریخته است و دست دلال و این و اون می چرخه!! به کجا شکایت ببریم؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون امریکا رو به افوله
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به این بهونه میخا قیمتشو چند برابر کنن
محمد. ن. ک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون ما بدبختیم.
خدایا درسته که، از ماست که بر ماست ولی خودت فرجی برای رهایی این ملت از مشکلات قرار بده.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شایعه پراکنی نکنید کی میگه روغن نیست سر کوچه ما هست قیمتش هم ارزونه
م-ت
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
خدایا خسته شدیم هر روز همه چیز گران و گران تر میشه یا نایاب میشه...خسته شدیم،استرس داریم،نا امید شدیم..
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دیگه چی قراره گرون بشه
یکی یکی نگید فهرست بدید
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دم همگی گرم
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
واقعا که ....
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کارگران چه گناهی کردن مگه چقدر درآمد دارن؟
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون در همه چیزش به دیگران وابسه ایم
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون نظارت کافی نیست
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
عرضه با قیمت دولتی راهکار حل این مشکله
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
قیمت رسمی روغن رو اعلام کنید
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کوپن روغن اعلام کنید
به یاد دهه 60
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
یه روز روغن
یه روز کره
یه روز لبنیات
خسته‌ایم
خسته
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
جوان ها چه کنند
سفره ها هر روز داره کوچکتر میشه
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون تقاضا زیاد شده
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
در سال جهش تولید قرار بود خود کفا شویم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
مثلا
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
در یک کلام متاسفم
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
سازمان حمایت کجاست
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون در همه چیزش به دیگران وابسه ایم
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
روغن هست
اما مردم فکر احتکار هستند
مسئولان هم رها کردند
پاسخ ها
میرزا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
شایعه وهجوم مردم مسئولین، عدم ثبات اقتصادی دلایل گرونی اند.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دم تان گرم
دیگه چی قراره گرون بشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
روغن هست انصاف نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
به فکر مردم باشید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
چون یه عده فکر سود بیشتر تو این شرایط
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
معلومه میخواین گرونش کنید . ترفنداتون دیگه رو شده
امین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کمبود پالم ؟؟؟ مگه استفاده از پالم بخاطر خطرناک بودن ممنوع نیست
ناشناس
|
United States of America
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
روغن که مضرره
جلوی گرانی لبنیات رو بگیرید
باشگاه خبرنگاران پیگیری کن
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کمر قشر ضعیف زیر بار گرانی ها شکست
از یه طرف کرونا از یه طرف تحریم از یه طرف گرانی
با کدام مبارزه کنیم
ناشناس
|
United States of America
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
گراااااانی تا کجاااااا
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر