باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

کدام خلبان شهید ارتش با جنگنده‌ای با یک بال پرواز کرد؟

یکی از خلبانان نهاجا در طول دفاع مقدس توانسته یک جنگنده را با یک بال به پرواز دربیاورد.

به گزارش  خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و خلبانان شجاع آن یکی از بازوان اصلی ایران در دوران جنگ تحمیلی بود، اما از حیث تجهیزات در تنگنای شدیدی قرار داشت و باید قطعات مورد نیاز خود را از بازار سیاه تهیه می‌کرد. البته تهیه قطعات از بازار سیاه نیز به همین راحتی نبود و باید با تلاش‌های فراوان و قیمت‌های بالا این کار انجام می‌شد. دلیل این کمبود قطعات هم عدم پشتیبانی کشور‌های تامین کننده تجهیزات نظامی ایران مانند آمریکا بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارتباط خود را با ایران قطع کرده بودند و هیچ گونه تسلیحاتی را به کشورمان نمی‌فروختند.

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

در یک طرف این نبرد تحمیلی، ارتش مدرن بعث بود که با پشتیبانی اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا هر روز بر تعداد تجهیزات خود اضافه می‌کرد و آن‌ها را با تجهیزات جایگزین مانند جنگنده‌های میگ ۲۳ فلاگر به روز تر می کرد. ارتش بعثی در حوزه پدافندی و زرهی نیز یکی از قدرت‌های آن روز به شمار می‌رفت و به پیشرفته‌ترین تانک آن روزگار یعنی تانک T ۷۲ دسترسی داشت. در طرف دیگر ایران بود و تجهیزاتی که بیشتر آن‌ها به دلیل عدم تامین قطعات ریز و درشت غیر قابل استفاده می‌شد و ایران نیز بسیاری از تجهیزات را با قطعات ریز و درشت در انبار‌ها و یا با خرید از کشور‌های خارجی تامین می‌کرد. پس از مدتی این کشور‌ها تحت فشار آمریکا قطعات مورد نیاز را نمی‌فروختند و کشورمان در استفاده از بسیاری از تجهیزات تحت فشار‌های شدید قرار داشت.  

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

متخصصان نیروی هوایی ارتش در دو حوزه تامین تجهیزات و طراحی عملیات‌های موفق و موثر نقش مهمی ایفا کردند. نخست تامین تجهیزات بود که نیروی هوایی ارتش با تاسیس جهاد خودکفایی اقدام به طراحی و ساخت قطعات مورد نیاز در بخش‌های مختلف این نیرو کرد. بعد‌ها این مرکز پیشرفت کرد و مرکز دیگری نیز با نام مجتمع اوج نهاجا در تهران تشکیل شد تا قطعات مهم را طراحی کرده و بسازد. دومین حوزه مهم نیز طراحی عملیات‌های موثر و مهم بود که باعث می‌شد تا خلبانان نیروی هوایی ارتش با شجاعت و دلاوری بسیار مراکز مهم دشمن بعثی را منهدم کنند.  

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

نیروی هوایی ارتش در این راه شهدای بسیاری را هم تقدیم نظام و انقلاب کرده است که بسیاری از آن‌ها مانند امیر سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی، امیر سرلشکر خلبان شهید عباس دوران، امیر سرلشکر خلبان ابوالفضل مهدیار و بسیاری دیگر از آن جمله هستند. یکی دیگر از شهدای نیروی هوایی ارتش که شاید کم تر نام آن را شنیده باشیم و نقش مهمی نیز در تامین امنیت خلیج فارس در دفاع مقدس داشت، امیر سرلشکر خلبان محمد کاظم روستا نام دارد که پیکرش هنوز پیدانشده و در آب‌های خلیج فارس جاوید الاثر است.  

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

کدام خلبان ارتش جنگنده خود را با یک بال سالم به زمین نشاند؟

امیر خلبان شهید محمد کاظم روستا یکی از شهدای نیروی هوایی ارتش است که ۱۰ آبان سال ۱۳۳۲ در شهرستان آباده از توابع شیراز چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در زادگاهش گذراند و موفق به اخذ دیپلم شد. به علت علاقه خود به خلبانی و پرواز، روز اول مهرماه سال ۱۳۵۱ وارد نیروی هوایی ارتش شد تا در دانشکده خلبانی این نیرو دوره‌های مقدماتی علوم پرواز را بگذارند. پس از طی موفق دوره‌های ابتدایی پرواز در ایران به علت استعداد و توانایی‌های بالا برای گذراندن دوره پیشرفته خلبانی به آمریکا اعزام شد و با موفقیت نشان خلبانی جنگنده اف ۴ را دریافت کرد.

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

شهید روستا پس از بازگشت به ایران با درجه ستوان دومی به گردان ۶۱ شکاری پایگاه ششم بوشهر منتقل و در آن جا مشغول به خدمت شد. با آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران همچون سایر هم دوره‌های خود برای دفاع از کشورش پرواز‌های بسیاری را انجام داد و از ابتدای جنگ تا هنگام شهادتش ۶۵ ماموریت موفقیت آمیز را برای انهدام ارتش بعثی اجرا کرد. او یکی از خلبانانی بود که در عملیات مشترک هوایی دریایی مروارید نیز حضور داشت و نقش مهمی در انهدام توان دریایی رژیم بعث داشت.  

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

همسر شهید محمد کاظم روستا در خاطره‌ای می‌گوید که وقتی که محمد کاظم برای آخرین بار که به مرخصی آمده بود و من او را دیدم، اصلاً وضعیت جسمانی مناسبی نداشت و نمی‌توانست به حالت عادی بنشیند. مثل اینکه در آخرین مأموریتش قبل از مرخصی، هواپیمایش آسیب می‌بیند و با یک بال آن را به زمین می‌نشاند و آنجا بود که مصدوم شده بود. اطرافیانش هم خیلی به او اصرار می‌کردند که گواهی پزشکی بگیرد و چند ماهی استراحت کند، ولی قبول نمی‌کرد.

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

شهید محمد کاظم روستا در عملیات ۱۴۰ فروندی نیز حضور داشت که نیروی هوایی ارتش توانست در آن عملیات پاسخ دندان شکنی را به ارتش بعث بدهد. همسر شهید با ذکر خاطره‌ای از این عملیات نیز می‌گوید که زمان عملیات ۱۴۰ فروندی، خاطرم هست که یک زوج جوان که تازه ازدواج کرده بودند مهمان ما بودند. محمدکاظم، پسرمان هاشم را روی زانو گذاشته بود و داشت به او غذا می‌داد. هواپیما‌های عراقی که حمله کردند، سریعاً هاشم را داخل گهواره اش گذاشت، حتی لقمه‌ای که برای خودش گرفته بود را هم نخورد و به سرعت آماده رفتن شد و جزو اولین خلبانانی بود که در عملیات ۱۴۰ فروندی فقط چند ساعت بعد از آغاز رسمی جنگ به کشور عراق حمله ور شدند و پاسخ دندان شکنی به صدام داد.

او در ۲۹ تیرماه سال ۵۷ با همسرش ازدواج می‌کند که حاصل این ازدواج یک فرزند پسر به نام هاشم بود که او نیز در سال ۱۳۸۰ به دیدار پدرش می‌شتابد.

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

خصوصیات اخلاقی شهید محمد کاظم روستا از زبان همسرش

خانم ایلیایی همسر شهید در خاطره دیگری از او درباره خصوصیات اخلاقی شهید روستا می‌گوید که محمدکاظم خیلی خودمانی بود. به قول خودمان خاکی بود. وقتی از آمریکا برگشته بود، خیلی صمیمی و ساده در تمام کار‌های خانه به پدرش و مادر کمک می‌کرد، خودش از مهمان‌ها پذیرایی می‌کرد. او در کار‌های کشاورزی خیلی به پدرش کمک می‌کرد، همیشه می‌گفت: «قرار نیست، چون من در یک کشور خارجی دوره خلبانی را دیده ام همه چیز را کنار بگذارم، من هم مثل بقیه انسان‌ها هستم و فرقی با آن‌ها ندارم.»

کم می‌خوابید، می‌گفت وقت برای خوابیدن بعداً زیاد است. یادم هست در خانه‌های سازمانی پایگاه بوشهر منزل سازمانی که در اختیار ما قرار داده بودند را به حدی آباد کرده بود که در کل پایگاه معروف بود. با همان مقدار آب کمی که در اختیارمان بود، بهترین سبزی کاری را در حیاط خانه داشت. خیلی منظم بود و به وقت شناسی معروف. همیشه ساعت ۶ صبح پوتین هایش را می‌پوشید، واکس می‌زد و آماده رفتن به محل کار بود.

کدام خلبان شهید ارتش جنگنده را با یک بال به زمین نشاند؟

معمولاً هم با افرادی نشست و برخاست داشتیم که من راحت‌تر بودم. می‌گفت: «با کسی رفت و آمد کنیم که اولاً نخواهیم درباره مسائل کاری در خانه حرف بزنیم و دوماً شما راحت باشی.» شهید روستا به حجاب، صبر و نماز اول وقت خیلی خیلی اهمیت می‌داد، حتی سالی که از آمریکا برگشته بود، برای خواهرش و بقیه چادر مشکی به عنوان سوغاتی آورده بود.

شهادت و عروج به سوی معبود

امیر سرلشکر خلبان شهید محمد کاظم روستا با آغاز جنگ تحمیلی به علت اهمیت استراتژیک موقعیت پایگاه شکاری بوشهر در عملیات‌های آفندی و پدافندی علیه دشمن بعثی همچون سایر همرزمانش وارد عمل شد. او در هشتمین روز از آذرماه  سال ۱۳۵۹ به همراه همرزمش شهید حسن مفتخری فر از بوشهر به پرواز در می‌آیند تا اسکله معروف الامیه را بمباران کنند. جنگنده آن‌ها در هنگام بمباران این اسکله مورد هدف پدافند موشکی مستقر در روی اسکله قرار می‌گیرد و پس از برخورد موشک آتش گرفته و در خلیج فارس سقوط می‌کند. شهید روستا و همرزمش تا سال ۱۳۷۰ جاوید الاثر بودند تا اینکه شهادتش در روز سوم تیرماه سال همان سال محرز شد. پیکر مطهر شهید روستا و همرزمش شهید مفتخری در خلیج فارس باقی ماند و هرگز به زادگاهش بازنگشت.  

مسئولان بنیاد شهید برای شهید روستا در شهرستان محل زادگاهش یعتی آباده یادمان ساختند تا یاد او را گرامی بدارند. همچنین در قطعه ۵۲ بهشت زهرای تهران نیز مقبره‌ای در کنار مقبره سایر شهدای جاوید الاثر نیروی هوایی ارتش نیز ساخته شده است.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran, Islamic Republic of
چولبک
۱۴:۳۷ ۱۴ آبان ۱۳۹۹
روحت شاد و یادش گرامی باد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۸:۵۹ ۱۴ آبان ۱۳۹۹
خدا رحمت کند ایشان و بقیه شهدای ایران را که مردانه ایستادند و ما هم می ایستیم
Iran, Islamic Republic of
رضا ن
۰۰:۲۱ ۱۴ آبان ۱۳۹۹
سلام ودرود خدا بر سرلشکر خلبان شهید جاوید الاثر محمد کاظم روستاوشهید خلبان مفتخری باد .خداوند ایشان را پیامبران اولیا الله وائمه معصومین محشور کند .وانشالله ماها را مشمول شفاعت شهیدانمان قرار دهد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۳:۲۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
علی
۲۲:۴۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سلام
روحشان شاد،امنیت امروز ما مدیون رشادت های این شهیدان است،سلام بر پدر ان و مادرانی که این شهیدان را پرورش دادند و سلام بر همسرتان آنان که رنج نبود فیزیکی همسرتان خود را تحمل تا ما ایرانی مستقل و آباد داشته باشیم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۲:۳۸ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
شهید دوران روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
میلاد
۲۲:۲۱ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
شهید استاد خلبان علی خسروی هم اسطوره آسمان ایران بود و هست حمله به اج 3 پرواز خاموش
Germany
علیرضا
۲۲:۰۷ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سلام و درود بر روح شهدای ارتش و همه شهدایی که بدون توقع جان بر کف نهادند و جانانه از مرز و بوم کشورمان و اسلام دفاع کردند ۰چه خوب است که هر فردی در این نظام اسلامی مسئولیتی دارد بیاندیشد که در صورت سهل انکاری باید در آخرت پاسخگوی اینگونه افرادی باشند که در تحقق آرمانها از جان شیرینشان گذشتند۰شادی روح شهدا صلوات بر محمد ص وال مطهر محمدص
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۱:۵۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
روحشان شاد و یادشان گرامی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۱:۴۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
روحشان شاد و یادشان گرامی باد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۸:۲۱ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود به غیرت وشرفتان
ای کاش مسئولین مدیریتی واقتصادی کشور یه سر سوزن از غیرت و شرف شمارو داشتن
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۵۹ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
یادشان گرامی باد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۳۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
انشاا....روح بلند مرتبه شهید و پسرش با نور محمدی محشور شوند
Iran, Islamic Republic of
مابیچاره شدیم رفت
۱۷:۲۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
توی آمریکا،چادر مشکی کجا بوده که به خواهراش سوغات آورده
Iran, Islamic Republic of
علی
۲۲:۴۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سلام
دوست عزیز چادر مشکی مثل سایر پارچه ها در اکثر کشور ها وجود دارد ،و مزید اطلاع بهترین چادر ها در ژاپن،کره ،سویس،اسپانیا ،انگلیس،فرانسه و،،،تولید و به دنیا عرضه می شود
Iran, Islamic Republic of
رضا مرادی دوست آبادی مشهد مقدس س
۱۷:۱۷ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سلام بنده بازنشسته نیروهای مسلح هستم برای من و خانواده ام بسی افتخار است، یاد همه شهدا الخصوص شهید روستا تا ابد جاودان و پر رهرو باد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۰۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
شهدا شمع محفل بشریتند
روحشان شاد وقرین رحمت الهی
امیداست راهشان را گم نکنیم که بعدا بگوییم شهدا شرمنده ایم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۰۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
د رود به تمام شهدا
Iran, Islamic Republic of
کمان ارش
۱۶:۰۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
د رود به تمام شهدا درود ب خاک پاک سرزمین مادریم ایران درود ب شیرزنان وشیرمردان خطه فارس
Iran, Islamic Republic of
داریوش بختیاری زلقی
۱۵:۴۰ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
قهرمان انسانیت
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۵:۳۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
یادش گرامی باد. عقاب تیز پرواز
Iran, Islamic Republic of
حسین
۱۴:۴۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
بسیار عالی
روانش شاد وراهش پررهروباد....
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۳:۱۸ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
ما مدیون آنها که بدون هیچ توقعی برای ما وکشورجان دادن هستیم پهلوانان هرگز نمی میرند
Iran, Islamic Republic of
محمد حسین شفیعی
۱۲:۴۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود به روان پاک شهدای عزیزمان ان شاءالله که روز قیامت شهدای عزیز ماروهم شفاعت کنند و ان شاءالله رهرو راه این شهیدان عزیز باشیم و ان شاءالله همه شهدای عزیز ما راهشان پررهرو باشد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۳۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درودو روحش شاد همه شهدا.هر موقع این مطلب ها میخوانم نا خود اگاه از چشمانم اشک میرزد
Iran, Islamic Republic of
مجتبی
۱۲:۰۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود خدا بر شما شهیدان ایران وطن.
Iran, Islamic Republic of
علی
۱۲:۰۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
یک تعظیم سراپا نثار خانواده شهدا
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۰۳ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
باید الان میپرسیدی کدام پدر میتونه در این وضعیت وحشتناک اقتصادی با کارگری هم اجاره خونه بده هم خورد و خوراک خانوادش رو تامین کنه و...
Iran, Islamic Republic of
نیما
۲۲:۰۷ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
مشکلات اقتصادی غیر قابل انکاره.
ولی جای حرف زدن در موردش اینجا نیست.
اگه حرفت حرف حسابه برو بجاش بگو.
بنظرم میخواستی
Iran, Islamic Republic of
نیما
۲۲:۱۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
امومدی اینجا همصدایی رو به حاشیه ببری؟
جای گلایه های اقتصادی مطالب مرتبط با دولته،نه زمانی که از کسایی که جانشون رو برای ایران دادن یاد میشه.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۰:۱۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود بر شهدا مخصوصا شهدای گمنام وشهدای مدافع حرم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۹:۴۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود برشهداکه مردانه از خاک میهن دفاع کردند
Iran, Islamic Republic of
احمد دغاغله
۰۸:۵۸ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سلام و رحمت خداوند بر رزمندگان و شهدای ارتش اسلام. سلام خداوند و درود مردم ایران بر بازماندگان شهدای ایران
.
سلام و درود بر کسانی که رشادت دلسوزی و شجاعت های رزمندگان ارتش را رسانه ای کرده و موجب ایجاد روحیه شلحشوری در جونانوامروزی می‌نمایند.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۷:۱۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سهادتت مبارک
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۰:۳۹ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
دلاوران نیرو هوایی عزیز ایران است خداوند همه شهدا راشادکند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۰:۲۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود بر شهید قهرمان
درود بر ارتش قهرمان
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۳:۵۲ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
با سلام و سپاس از اطلاع رسانی در خصوص این شهدا بزرگوار ارتش. روح پر فتوح همه این عزیزان شادو راهشان مستدام. سلام و درود امت اسلام و خداوند بر این شهدا عزیز.
Iran, Islamic Republic of
جانباز ۷۰درصد جنگ تحمیلی
۲۳:۰۴ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
با سلام؛
و درود به روح شهدا ،با خواندن این مطلب بدون اختیار اشک در چشمان‌ جاری و بی اختیار گریه کردم ،خداوند به خانواده این شهید صبر عنایت فرماید .
انشاالله این گونه مطالب برای مسئولین از خدا بی خبر راهگشا باشد و ....................
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۲:۴۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
چرا در باره امیر آزاده سر لشکر خلبان سید علی اقبالی دوگاهه که به دستور صدام کافر به دو جیپ بسته شد و ناجوانمردانه به شهادت رسید مطلب نمیذارید؟ لطفا حق این شهید مظلوم را ادا کنید.درود وسلام به روان پاک همه شهدای گرانقدر.
Iran, Islamic Republic of
محمد
۲۲:۲۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
چقدر با ایمان که فقط ۲ سال پس از ازدواج ، اینگونه برای دفاع از میهنش ، جان می فشاند...
Iran, Islamic Republic of
بختیاری
۲۱:۲۶ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
آفرین بر خلبانانی که با دلاوری و رشادتهایشان ، جهانی را شگفت زده کردند.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۸:۱۴ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
درود بر این انسانهای والامقام که در دامن مادرانی وارسته و خانواه هایی پاک بزرگ شدند و جاودانه گشتند.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۲۵ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
شادی روحش صلوات
Iran, Islamic Republic of
ایرانی
۱۶:۲۲ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
هواپیما با یه بال قابلیت پرواز نداره
Iran, Islamic Republic of
علی
۱۶:۰۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
در نبرد هوایی بر اثر ترکش حتی وقتی قسمتی از بال از بین برود و بال کارایی لازم را نداشته باشد به می گویند هواپیما تک بال شده وگرنه مسلم است که از لحاظ آیرودینامیک پرواز با یک بال ممکن نیست
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۴:۵۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
درود بر شهدای ارتش و سپاه و دیگر نیروهای مردمی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۴:۵۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
درود بر شهدای ارتش و سپاه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۴:۱۵ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
عزیز سفر کرده برای ما هم دعا کنید.یادت گرامی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۳:۰۷ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
خدایش رحمت کند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۴۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
چه شیرانی داشتیم کاش مسؤولین قدر بدانند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۴۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
چه شیرانی داشتیم کاش مسؤولین قدر بدانند
Iran, Islamic Republic of
علی آوی
۱۲:۳۸ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۳۵ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
صلوات
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۲۹ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
همه وهمه مدیون شهداهستیم روحشان شاد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۱۹ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
خدا رحمت کنه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۲۵ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
روحش شاد .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۰:۴۸ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
مسئولین لااقل حرمت همین شهدا را نگهدارید
Iran, Islamic Republic of
نصیروند مغان گرمی
۱۰:۴۰ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
یادشان گرامی باد.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۰:۲۷ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۸:۳۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
درود بر شهدا وطن
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر