دبیر ستاد حقوق بشر مطرح کرد؛

دشمنان در مقابل ملت ما بزدلانه از سلاح کشتار جمعی تروریسم استفاده می‌کنند

باقری کنی گفت: دشمنان به دلیل ناکامی در مقابل ملت‌ ایران و افغانستان، بزدلانه از "سلاح کشتار جمعی تروریسم" استفاده می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (چهارشنبه) با حضور در سفارت افغانستان در تهران، در دیدار «عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در ایران، ضمن ابراز تأسف از حادثه تروریستی که منجر به کشته و مجروح شدن تعداد قابل توجهی از مردم به ویژه جوانان دانشگاهی در کابل شد، اظهار داشت: «این حادثه موجب تألم و تاثر همه ملت ایران شد و بنده به نمایندگی از سوی رئیس قوه قضاییه و به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر مراتب همدردی و تسلیت دستگاه قضایی و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را به دولت و ملت افغانستان ابلاغ می‌کنم».

وی با بیان اینکه دو ملت ایران و افغانستان در مبارزه با تروریسم کم هزینه ندادند، گفت: «دشمنان به دلیل ناکامی در مقابل ملت‌های ما بزدلانه از "سلاح کشتارجمعی تروریسم" استفاده کرده و می‌کنند».

باقری تصریح کرد: «تروریسم "فناوری جنایت و کشتار غرب وحشی" است که هیچ ارزشی حتی برای جان انسان‌ها قایل نیست».

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: «امریکا و برخی کشور‌های غربی برای پیشبرد سیاست هایشان از هر ابزاری از جمله سلاح‌های کشتار جمعی استفاده می‌کنند، بر همین اساس امریکا سلاح اتمی را در ژاپن به کار برد و هزاران انسان را از بین برد، برخی کشور‌های اروپایی سلاح شیمیایی را در اختیار صدام قرار دادند و به این ترتیب هزاران شهروند و سرباز ایرانی را شهید و مصدوم کردند، اکنون نیز امریکا و برخی قدرت‌های غربی با سلاح کشتار جمعی تروریسم می‌خواهند ملت‌های منطقه را وادار به تسلیم در برابر زورگویی‌های خود کنند».

وی با تاکید بر اینکه بین ما و آن‌ها تفاوتی به نام منافع وجود دارد، گفت: «آمریکایی‌ها هر آنچه که علیه منافع آن‌ها باشد تروریسم می‌نامند. اگر بخواهیم نسبت حقیقی امریکا و تروریسم را درک کنیم، کافی است به این واقعیت توجه شود که امریکا بزرگترین، شجاع‌ترین و مقتدرترین فرمانده مبارزه با تروریسم را که هم در پاکسازی خاک لبنان از لوث وجود تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی نقش محوری ایفا کرد و هم در جمع کردن بساط تروریسم تکفیری در عراق و سوریه میدانداری کرد، بزدلانه در تاریکی شب به شهادت رساند».

باقری با اشاره به نقش­‌آفرینی مؤثر و منطقه‌­ای شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم، گفت: «شهید سلیمانی و مکتب او، سرمایه ارزشمندی است برای همه کشور‌های منطقه در مبارزه با تروریسم چه در شکل دولتی آن (رژیم صهیونیستی) و چه در شکل تکفیری آن.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: «در کارزار میان تروریسم و ملت‌های منطقه از جمله لبنان و عراق و سوریه، امریکا تمام قد در کنار تروریست‌ها ایستاده و ناتوانی‌های خود را با جنایت پیشگی و درنده خویی، به زعم خود با ترور سردار سلیمانی جبران کرد و ملت‌های منطقه را داغدار و تروریست‌های صهیونیستی و تکفیری را شادمان نمود، اما راه سلیمانی تا ازاله ریشه تروریسم که حضور متجاوزانه امریکا در منطقه است، ادامه دارد».

وی ادامه داد: «امریکایی‌ها برای پیشبرد منافع نامشروع‌شان از یکسو با استفاده از "تیغ تروریسم"، تلاش دارند تا ملت‌های آزادیخواه را وادار به تسلیم کنند و از سوی دیگر با "سپر حقوق بشر"، به عملیات تروریسم-شویی مبادرت کرده و درصدد پاک کردن پرونده سیاه و پر از جنایت تروریست‌ها هستند. از این رو در قاموس سیاست‌های کلان و راهبردی امریکایی ها، تروریسم و حقوق بشر دو روی سکه زور و تزویر آن‌ها هستند».

باقری با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی افغانستان و ایران، گفت: «سرنوشت دو ملت ما با هم گره خورده است. ما سابقه ایستادگی در مقابل این فشار‌ها و دشمنی‌ها را داریم. دشمنان ما وقتی که دیدند نمی‌توانند استقامت ملت ایران را درهم بشکنند، تروریسم اقتصادی را به جان این ملت انداختند؛ تروریسم اقتصادی سلاح کشتار جمعی امریکا علیه ملت ایران است».

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر همکاری کشور‌های منطقه برای مقابله با تروریسم، یادآور شد: «راهکار واقعی مبارزه با تروریسم، همکاری دولت‌های منطقه بدون دخالت بیگانگان است، چراکه با ورود بیگانگان، مبارزه با تروریسم به بازی سیاسی میان قدرت‌ها و میدان تبادل امتیاز‌های سیاسی و امنیتی تبدیل میشود و در این میان تروریسم نه تنها مضمحل نمی‌شود، بلکه بیش از پیش باورتر و قوی‌تر هم خواهد شد».

باقری کنی در پایان تصریح کرد: «تا زمانی که کشور‌های منطقه به بیگانگان میدان دهند تا درباره تروریسم تصمیم گیری کنند، تروریسم نه تنها ریشه کن نخواهد شد، بلکه روز به روز فربه‌تر و در اشکال متنوع‌تر ظاهر خواهد شد و امنیت و اقتصاد و فرهنگ و حتی دین ملت‌های منطقه را بازیچه اهداف نامشروع خود خواهد کرد».

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران نیز در این دیدار ضمن ابراز تقدیر از همدردی جمهوری اسلامی ایران، به ویژه رئیس قوه قضاییه گفت: «تروریست‌های تکفیری هیچ ارزشی برای انسان قائل نیستند، تنها با نام دین بهترین مسلمانان را ترور می‌کنند».

سفیر افغانستان در ادامه از اقدامات و همکاری ستاد حقوق بشر درخصوص مسائل مهاجرین افغانستانی، بیان کرد: «نگاه مشترک ایران و افغانستان به مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی، توشه ارزشمندی برای همکاری دو طرف در عرصه‌های دوجانبه و جهانی است».

وی افزود: «متاسفانه با یک سلسله گروه‌های تروریستی مواجهیم که امنیت تمام منطقه را با خطر مواجه کرده اند. مساله امنیت منطقه‌ای بسیار مهم است و باید در حفظ امنیت با جمهوری اسلامی ایران که یکی از مهمترین کشور‌های منطقه است، همکاری کنیم».

سفیر افغانستان در ادامه با تقدیر از اقدامات و همکاری ستاد حقوق بشر درخصوص مسائل مهاجرین افغانستانی، بیان کرد: «نگاه مشترک ایران و افغانستان به مسایل مهم منطقه‌­ای و بین­‌المللی، توشه ارزشمندی برای همکاری دو طرف در عرصه­‌های دوجانبه و جهانی است».


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر