۳ تکنیک جالب برای تشخیص فریب

راه‌هایی وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید تشخیص دهید که چه کسی دارد شما را فریب می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، افزایش بار شناختی شما از یک فرد دروغگو باعث خواهد شد که احتمال تشخیص فریب را در ذهنتان افزایش دهید چراکه یک فرد راستگو به سادگی حقیقت را منتقل می‌کند و به پردازش شناختی کمی احتیاج دارد اما در مقابل، افراد دروغگو باید پردازش شناخت و ادراک خود را بالاتر ببرند، زیرا آن‌ها باید مجموعه‌ای از واقعیت‌های ساخته شده در ذهنشان را به خاطر بسپارند و علاوه بر این، باید مراقب کلام و رفتارهای خود باشند تا قادر به کنترل کردن هدف دروغشان باشند تا بتوانند باورپذیری دروغشان را بالا ببرند.

مطالعات اخیر روی فریب، فعالیت‌هایی را معرفی کرده‌اند که بار ادراک بیشتری از مسئله فریب را به انسان اضافه می‌کند و باعث می‌شود که دریابیم چه کسی در حال دروغ گفتن به ما است و با این فعالیت‌ها می‌توانیم تشخیص دهیم که چه کسی قصد فریب دادن ما را دارد که علائم آن می‌تواند عدم قطعیت، ابهام در جزئیات روایت، تأخیر در پاسخ دادن به سؤالات با مکث مکرر در کلام یا بروز برخی نشانه‌ها در اعضای بدن است که با سه تکنیک مؤثر می‌توان افراد فریبکار را شناخت.

یادآوری وارونه رویداد

اولین تکنیک برای تشخیص این که یک فرد قصد فریب دادن شما را دارد، این است که از او بخواهید تا داستان خود را به ترتیب معکوس تعریف کنید چون افراد فریبکار تمایل دارند داستان‌های خود را به ترتیب تاریخی طراحی کنند به گونه‌ای که داستان را از ابتدای ماجرا آغاز می‌کنند و واقعیت‌های ساختگی را به ترتیب کنار هم می‌چینند و پس از ساخته شدن، آن را بارها و بارها تمرین می‌کنند تا زمانی که تمام اتفاقات را به خاطر سپردند، آن داستان دروغین را بدون تردید تکرار کنند.

تکنیک‌های تشخیص فریب

افراد فریبکار به ندرت داستان‌های خود را به ترتیب معکوس به خاطر می‌سپارند و این عمل می‌تواند تضمین کننده تشخیص فریب باشد. در این میان، افراد راستگو در بیان یک داستان به ترتیب معکوس مشکل کمی دارند اما در مقابل، افراد دروغگو برای اینکه داستان را از آخرین اتفاق به سمت اولین رویداد تعریف کنند، نیاز به پردازش ادراکی بیشتری دارند پس اگر فکر می‌کنید کسی قصد فریب دادن شما را دارد، از او بپرسید: «چه اتفاقی افتاده است؟ اما داستان را از آخرین رویداد شروع کنید.»

تردید در گفتار افراد فریبکار به وضوح مشاهده می‌شود و واقعیت‌هایی که آن‌ها از داستانشان بازگو می‌کنند در ترتیب منطقی قرار نمی‌گیرند و در نهایت خسته می‌شوند که همه این‌ها، علائم دروغ گفتن فرد است.

پرسیدن سؤالات غیر قابل پیش‌بینی

تکنیک دوم این است که از فردی که به او مشکوک شده‌اید، سؤالات غیر قابل پیش‌بینی بپرسید چون افراد فریبکار به آن‌ها فکر نکرده‌اند و پاسخ آن‌ها را نمی‌دانند.

افرادی که قصد دارند دیگران را فریب دهند، معمولاً جواب سؤالات احتمالی را دارند چراکه آن‌ها را تمرین می‌کنند اما به ندرت به سؤالاتی درباره احساسشان هنگام وقوع آن حادثه فکر می‌کنند و با مشقت درباره احساساتشان صحبت می‌کنند زیرا در واقعیت چنین احساسی را تجربه نکرده‌اند و از آنجا که سؤال پرسیده شده از آن‌ها غیر قابل پیش‌بینی بوده، نمی‌توانند احساس خود را بازگو کنند.

تردید در گفتار، پاسخ دادن به سؤال با سؤالی دیگر و استفاده از کلمات پر کننده‌ای مانند «آ» و «آم» همگی نشانه این است که فرد در حال فکر کردن است و دروغ می‌گوید.

تکنیک‌های تشخیص فریب

حفظ ارتباط چشمی

سومین تکنیکی که می‌توانید از آن استفاده کنید این است که از طرف مقابلتان بخواهید تا ارتباط چشمی خود را با شما حفظ کند چرا که این کار می‌تواند شناخت شما را از فرد مقابل افزایش دهد و این نوع برقراری ارتباط تفاوت‌های چشمگیر بین یک فرد دروغگو و راستگو را مشخص می‌کند اما باید بدانید که اگر درخواست شما از طرف مقابل برای ارتباط چشمی افزایش پیدا کرد، می‌تواند نشان دهنده این باشد که فرد در حال دروغ گفتن به شما است.

درخواست تماس چشمی باعث تشدید شاخص های کلامی و غیرکلامی فریب می‌شود و احتمال تشخیص فریب را افزایش می‌دهد و مدت‌هاست که والدین از این روش برای تعیین دروغ گفتن فرزندان خود استفاده می‌کنند و این خواسته که اغلب شنیده می‌شود "وقتی با من صحبت می کنی در چشمانم نگاه کن" شایسته است.

با این حال، هنگام صحبت با دیگران برای درخواست ارتباط چشمی از آن‌ها جانب احتیاط را رعایت کنید چون فرهنگ‌ها متفاوت است و برخی از افراد با این مقوله مشکل داشته باشند و یا احتمال دارد که افراد خاصی مانند کسانی که از اوتیسم رنج می‌برند، از ارتباط چشمی جلوگیری کنند.

با این روش‌ها و تکنیک‌ها افرادی را که قصد دارند به شما دروغ بگویند شناسایی کنید و دیگر فریب هیچکس را نخورید.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran, Islamic Republic of
مهدی
۱۹:۲۸ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
یکی از راهکار ها اینه که در بار اول تماماً به حرف طرف مقابل با ارامش و با حالت باور پذیری و سادگی گوش کنید و اصلا با پرسیدن سوال سخت تحت فشار قرارش ندین . و بعد از اینکه خیالش جمع شد و فکر کرد ابا از اسیاب افتاده دوباره برین سراقش و ازش بخواین داستان رو دوباره براتون تعریف کنه . اگه در بار اول دروغ گفته باشه در بار دوم که خیالش جَمعِ دیگه نمی تونه داستان دروغین خودش رو مثل بار اول کاملا دقیق و بی عیب تعریف کنه . از این روش در شناسایی مجرمان توی کلانتری ها استفاده میشه . مثلا بار اول طرف رو میارن توی کلانتری و میگن اظهارات خودت رو بنویس و زیاد بهش گیر نمیدن . و بعد چند مدت دوباره طرف رو به خاطر همون جرم میارن و دوباره ازش می خوان اظهارات خودش رو بگه و در دفعه دوم که گفته هاش فرق میکنه دست رو میشه .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۹:۲۳ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
بيشتر تكنيك بازجويي بود تا ارتباط اجتماعي. فقط بك بازجوميتونه اينجوري به طرف مقابلش دستور بده اينكارو بكن. توي چشم من نگاه كن و غيره
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۵:۲۹ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
لطفا نام نویسنده را هم قرار دهید
Iran, Islamic Republic of
000000
۱۴:۴۱ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
عجب راهکاری !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ireland
ناشناس
۱۲:۲۴ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
احسن بر ملا محسن
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۸:۳۹ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
پس به این ترتیب پدر مسن شصت و دوساله ام فریبکار و دروغگو است
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۴:۵۸ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
گاهی باید بچه ها رو فریب داد ، چون درک وقایع زندگی از توان شان خارجه . مثلا قند بخوری یا دندوناتو موش میخوره یا خودت رو . پ بپا موش نخوردت با این ادبت
Iran, Islamic Republic of
مجنون
۰۸:۲۱ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
سلام واقعا راهکار ها خیلی غیر واقعی بود و جالب نبود.
آخه مگه میشه من به طرف مقابلم بگم کل چیزی که واسم گفتی رو به ترتیب معکوس بگو. میگه مگه دیوونه ای. یا اگه من سوالی بپرسم که پیش بینی نشده، خب معلومه که ممکنه توقف کنه و فکر کنه یا بگه آآآآآآ... کاملا طبیعیه چون یه سوال پیش بینی نشده است.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۵:۰۱ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
نخیر شما سیر تا پیاز داستانش رو که شنیدی ، بعدش مثلا میپرسی قبل از رشته چی ریختی توی آش ؟ قبل از سبزی توی دیگ چی ریختی و ... چون فرد دروغگو آشپزی نکرده ، سوتی خواهد داد
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر