کد خبر: ۷۵۷۰۸۱۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
کد خبر : ۷۵۷۰۸۱۷
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

فرهنگ و هنر نیاز به مدیر جهادی دارد نه مدیر ویترینی/ رفع معضلات جامعه در گرو حل مشکلات فرهنگی

فرهنگ و هنر در چند سال اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند که در این گزارش به ابعاد آن پرداخته ام.

به گزارش  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، فرمان تشکیل بسیج در پنجم آذر ماه ۱۳۵۸ توسط امام خمینی (ره) صادر شد و حدود چهل و یک سال از فعالیت سازمان بسیج می‌گذرد. از آنجا که فعالیت بسیج ابعاد گوناگونی از علمی و پزشکی، سیاسی، اجتماعی تا فرهنگ و هنر را در بر می‌گیرد با دو تن از مدیران فرهنگی درخصوص اینکه آیا مدیران ما که روزی بسیجیان خط مقدم بودند امروزه روحیه بسیجی دارند و  اگر می‌خواهیم روحیه بسیجی در بخش های گوناگون فرهنگ و هنر داشته باشیم نیازمند چه فاکتورهایی هستیم؟ گفت و گو کردیم.

ریشه ناملایمات اجتماعی و اقتصادی به دلیل رفع نشدن معضلات فرهنگی است

حسین مسافر آستانه، کارگردان تئاتر درباره داشتن روحیه بسیجی مسئولان فرهنگی به خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: در عرصه فرهنگی، بسیجیان خیلی جلوتر از مدیران فرهنگی بوده اند و بیشتر با موانع مدیریتی مواجه شده اند. عمدتاً برنامه ریزی‌ در اجرا‌ها و آثار مختلف رشته‌های گوناگون فرهنگی از سوی بسیجیان  ارائه شده و مدیران فرهنگی نقشی در این تولیدات نداشته اند فقط هر از گاهی برای رفع مسئولیت‌ها جشنواره و نمایشگاه برپا کرده اند.

او ادامه داد: اگر می‌خواهیم روحیه بسیجی در مدیران هنری و تولیدات فرهنگی ایجاد شود، باید فعالیت‌های هنری استمرار داشته باشد، از هنرمندان بسیجی و غیر بسیجی حمایت شود و استمرار در هنر برای به ثمر رسیدن زحمت ضرورت دارد. کار‌هایی که توسط هنرمندان بسیجی شاهد هستیم، از سر ذوق شخصی بوده و برنامه‌ای برای استمرار آن وجود ندارد، ما باید شاهد استمرار فعالیت‌های فرهنگی در حوزه بسیج باشیم.

مسافر آستانه در خصوص امیدواری برای اینکه شاهد روحیه بسیجی مدیران فرهنگی باشیم، گفت: وقتی صحبت از مدیران می‌کنیم، منظورمان شخص خاصی نیست، اساساً سیستم ما برای مدیران برنامه‌ای ندارد و مدیران از حمایت مستمر برخوردار نیستند. فرهنگ به عنوان ضرورت در سیستم تعریف نشده است و ریشه ناملایمات‌های سیاسی، اخلاقی و اقتصادی، معضلات فرهنگی است.

او درباره برنامه ریزی در حوزه فرهنگ گفت: ما اگر چشم انداز روشنی از اهداف فرهنگی و تاثیر آن در جامعه داشته باشیم و برنامه اجرایی مستمر داشته باشیم، آن زمان  شاهد رشد کیفی تولیدات فرهنگی خواهیم بود. بسیاری می‌گویند اهداف دور از دسترس است و ما نیاز به برنامه ریزی و زمان داریم در غیر اینصورت باید منتظر معجزه باشیم.

دبیر جشنواره فجر در سالیان متمادی در خصوص بودجه اندک امور فرهنگی گفت: بودجه مسائل فرهنگی بسیار کم است و این بودجه صرف تکالیف مناسبتی و روزمره می‌شود و به دیگر اهداف نمی‌رسد. اگر سعه صدر و تحمل برای تبدیل ظرفیت های بالقوه به بالفعل وجود داشته باشد آن زمان به اهدافمان خواهیم رسید. مدیران در حوزه فرهنگ نسبت به آنچه که هست ناراضی هستند و چگونگی تحقق اهداف نیازمند برنامه و بودجه است.

او در خصوص اینکه چه قدر در موضوعات و تولیدات فرهنگی بسیج شاهد رشد بوده ایم؟ گفت: در سال‌های اول پس از انقلاب، صد در صد آثار تولید شده بر اساس احساس پاک بسیجیان بوده است. ما در کلیات تولیدات فرهنگی شاهد رشد نیستیم و آنچه که امروز از بسیجیان هنرمند دیده شده با انگیزه و ذوق شخصی آنان بوده است و نیاز به مدیریت و برنامه ریزی دارد.

مسافر آستانه درباره تئاتر بسیج هم گفت: در سال‌های اول استعداد و ذوق شخصی را در تئاتر بسیج دیده ایم که این استعداد‌ها به سمت راه‌های دیگر رفت و کمتر هنرمندی در تئاتر بسیج ماند.

 

مدیر هنری باید روحیه جهادی داشته باشد

 

هنر کشور نیاز به مسئولان جهادی دارد و نه مدیر ویترینی

امیر حسین شفیعی، مدیر تماشاخانه سرو و کارگردان تئاتر درباره اینکه آیا مسئولان فرهنگی ما روحیه بسیجی دارند به خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: به نظر من، مهم‌ترین سنگر کشور که باید در آن حضور جدی داشت، سنگر فرهنگ است. در طول ۴۰ سال مشکلاتی که بیرون از مرز‌ها برای ایران ایجاد کرده اند کنترل شده، ولی در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند حمایت جدی هستیم. همان گونه که مقامات عالی کشور درباره اهمیت حوزه فرهنگ و هنر می‌گویند باید از این حوزه حمایت کنند.

او درباره خصوصیات روحی مسئولان گفت: در وضعیتی که کشور ما دچار معضلات اجتماعی شده و هنرمندان و سایر اقشار در شرایط سخت اجتماعی به آن دچار شده اند، مسئولان فرهنگی باید با روحیه جهادی پای کار باشند. ما در برهه‌ای از زمان به سر می‌بریم که مدیران پشت میز نشین و مدیر ویترینی کارایی ندارد و مدیران میدانی باید پای کار بیایند. باید مدیرانی داشته باشیم که در کنار مردم باشند، هر چه قدر فاصله بین مردم و مسئولان بیشتر شود، معضلات فرهنگی افزایش می‌یابد.

مدیر تماشاخانه سرو ادامه داد: اگر مردم بدانند پشتیبان دارند، با خدمات رسانی بیشتر مدیران فرهنگی امیدوار می‌شوند و دستیابی به موفقیت‌ها سهل می‌شود.

شفیعی در خصوص اینکه چه قدر تولیدات فرهنگی ما نشان دهنده روحیه بسیجی بوده است؟ گفت: هنر در واقع آینه تمام نمای جامعه است، گرچه در بخش‌هایی از کشور مشکلات عدیده و زیادی داریم، ولی در کنار آن اتفاقات خوب هم داریم. بزرگ‌ترین ایراد ما این است که فقط به خبر‌های بد این حوزه می‌پردازیم و به اتفاقات خوب پرداخته نمی‌شود. باید در حوزه فرهنگ و هنر، جریان هدفمندی شکل گیرد که روی کار‌های موفق کشور تمرکز شود.

او ادامه داد: منتقدان به نظرم به اندازه کافی معایب را می‌گویند، اما در شرایط فعلی کشور بهتر است که نقاط قوت را نه با اغراق بلکه طبق واقعیت انعکاس دهیم. نخبه‌ها در عرصه فرهنگ و هنر کار‌های بزرگی انجام می‌دهند که لازم است به دستاورد‌های نخبه‌های هنری و فرهنگی اشاره شود.

گزارش از فاطمه شریفی

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر