با حضور رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس صورت گرفت؛

افتتاح بزرگترین پتروشیمی اوره آمونیاک غرب کشور پس از ۱۵ سال

پتروشیمی لردگان به عنوان بزرگترین پتروشیمی اوره آمونیاک غرب کشور پس از ۱۵ سال انتظار، امروز با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور، در مدار تولید قرار گرفت.

بپتروشیمی اوره آمونیاکه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، سجاد رستمی رئیس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: ساخت پتروشیمی لردگان از سال ۸۵ در زمینی به مساحت ۱۰۰هکتار در منطقه فلارد و در ۵۵ کیلومتری شهر لردگان و ۲۱۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان آغاز شد که پس از وقفه چند ساله از سال ۹۲ ساخت آن رونق گرفت .

او افزود: این واحد صنعتی ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۷۳ تن اوره و ۶۷۷تن آمونیاک را دارد.

رستمی اضافه کرد: این کارخانه یکی ازمهم‌ترین پروژه‌های ملی است که ساخت آن در دوران شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی، بدون وجود کارشناس خارجی و به دست متخصصان داخلی و نیرو‌های جوان ساخته شده است و در طول مدت ساخت هم رکورد ۲۸میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت در ساخت و ساز و بهره برداری را بدست آورده است .

او ادامه داد: با بهره برداری رسمی از این طرح  ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم فراهم و ۲ هزار نفر به صورت غیر مستقیم فراهم شد.
 

بیشتر بخوانید


رستمی گفت: بخش عمده‌ای از آمونیاک تولیدی این واحد صنعتی برای تولید اُوره در داخل مجتمع مصرف می‌شود و مازاد آن برای عرضه مستقیم به بازار ارسال می‌شود.

او افزود: عمده‌ترین کاربرد آمونیاک در تولید انواع کود‌های شیمیایی است که آمونیاک را می‌توان هم به صورت مستقیم به عنوان کود شیمیایی به کاربرد و هم درتولید مواد مانند نیترات آمونیوم، سولفات آمونیوم، مونوآمونیوم فسفات، دی آمونیوم فسفات و اُوره و دیگر کود‌های شیمیایی از آن استفاده کرد.

رستمی برخی دیگر از کاربرد‌های جزئی آمونیاک را در تولید موادی مانند لاستیک، کائوچو، بازیافت آب، تولید کاغذ و مقوا، تهیه پودر‌های شستشو و صنایع چرم و پارچه برشمرد و گفت: بزرگترین بازار مصرف اُوره، کود‌های شیمیایی (جامد و مایع) است؛ که علاوه بر مصرف مستقیم آن در کود‌های شیمیایی، این ماده در تولید محلول‌های نیتروژنی و هم در اختلاط مکانیکی کود‌های جامد مخلوط مورد مصرف است.

او افزود: علاوه بر فرآورده‌های اصلی، در صنایع پایین دست پتروشیمی طیف وسیعی از اقلام و کالا‌ها با تنوع زیادی تولید می‌شود که بر اساس آمار کارشناسان حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد قطعات به کار رفته در خودروها، ۱۰ درصد مصالح ساختمانی، ۱۰ تا ۱۲ درصد سبد خرید روزانه یک خانوار شامل محصولات پائین دستی پتروشیمی است که نشان دهنده اهمیت و گستردگی تولید در این بخش است.

رستمی اظهار داشت: مجتمع پتروشیمی لردگان هم به دلیل دسترسی مناسب به منابع آبی و خوراک گازی (نزدیکی به سه خط لوله گاز کشوری) و همچنین دارا بودن زمین مناسب از نظر تسطیح و انجام کار‌های زیربنایی، از موقعیت مکانی مناسبی برخوردار است که همین پتانسیل‌ها منجر شده تا ما برای طرح‌های پایین دستی این صنعتی از جمله کریستال ملامین و .. هم مجوز صادر کنیم.

پتروشیمی لردگان در فاصله ۲۱۰ کیلومتری مرکزچهارمحال و بختیاری واقع شده است.
 
انتهای پیام/ش
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر