توصیه‌های که شاید از آن‌ها بی خبر باشید/اقدامات مناسب در فصل بارندگی

سخنگوی سازمان اتش نشانی درباره‌ی اقداماتی که شهروندان باید در فصل بارندگی آن‌ها را رعایت کنند، توضیحاتی داد.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه به لطف خدا در سال‌های اخیر و در ایام پاییز و زمستان، بارش‌های خوبی را شاهد بوده ایم، تا آنجا که در برخی از استان‌ها از جمله گلستان، لرستان، خوزستان، سیستان وبلوچستان و... منجر به بروز سیلاب و خسارات مالی و حتی تلفات جانی نیز شده بود، گفت: امسال و در روز‌های گذشته شاهد بارندگی‌های مناسبی در نقاط مختلف کشور بوده ایم.

وی ادامه داد: این بارش‌ها حاکی از آن است که طبیعت با ما دوباره آشتی کرده و الطاف خداوندی را به ما ارزانی داشته است. اما باران همیشه و برای همه کس خوشحال کننده نیست. اگر میزان بارش از حد بگذرد یا سرعت بارش زیاد باشد و به رگبار تبدیل شود خسارات زیادی به جا می‌گذارد. گاهی مشاهده می‌شود که بارش باران، اختلالاتی را در زندگی شهروندان به وجود می‌آورد.

ملکی تصریح کرد:مشکلاتی اعم از آب گرفتگی معابر و خیابان ها، ترافیک سنگین، اختلال در شبکه‌های انرژی، تردد شهروندان و... که البته تمام این معضلات با چاره اندیشی قبلی قابل مرتفع شدن است.

وی با بیان اینکه معضلات ناشی از باران به دو بخش تقسیم می‌شود، ادامه داد: بخشی از آن به مدیران و مسئولان باز می‌گردد که پیش از آغاز فصل بارندگی نسبت به آماده سازی شهر و پاکسازی جوی‌ها، نهر‌ها، مسیل‌ها و... اقدام کنند، اما بخش دیگری از این مشکلات به شهروندان برمی گردد که به سادگی قابل پیشگیری است. متاسفانه بسیاری عادت دارند زمانی که به مشکل برمی خورند چاره اندیشی می‌کنند حال آنکه باید از اتفاقات و تجربیات سال‌های گذشته پند گرفته و در ایام پرباران سال‌های بعد به کار گیرند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: یکی از معضلاتی که در فصل بارش گریبانگیر بعضی از همشهریان است، ورود آب و آبگرفتگی در منازل است. ساختمان‌هایی که دارای زیرزمین و طبقات منفی هستند بیشتر در معرض ورود آب هستند. پارکینگ برخی از ساختمان‌ها در طبقه منفی است و یک رمپ برای ورود خودرو‌ها در ابتدای آن وجود دارد که همان رمپ، مسیر مناسبی برای ورود آب است. همچنین واحد‌ها و انباری‌هایی که در زیرزمین هستند در این حالت خسارت می‌بینند. در چنین مواردی باید در انتهای رمپ ورودی پارکینگ، کف شور یا کانال باریکی (آب رو) به صورت عرضی وجود داشته باشد که آب باران را به مسیر چاه یا کانال موجود هدایت کند. ضمن اینکه زیر در ورودی پارکینگ را کاملاً مسدود کنند. منازلی که در طبقه همکف یا زیرزمین هستند نیز باید احتیاط لازم را داشته باشند و مالکان این واحد‌ها حتماً باید زیر در واحد‌ها را کاملاً ببندند تا از ورود آب به داخل منزل جلوگیری شود.

ملکی با اشاره به اینکه ساختمان‌های قدیمی و فرسوده نیز از باران‌های شدید در امان نیستند، اظهار کرد: اگر به هر دلیلی آب برف و باران روی سطح پشت بام باقی بماند، احتمال نفوذ به داخل سقف و دیواره‌های کناری و تخریب آن‌ها وجود دارد. همچنین پشت بام ساختمان‌های جدید اگرچه دارای لایه ایزوگام هستند و تاحد زیادی از نفوذ به داخل سقف‌ها در امان هستند، اما باقی ماندن آب در سطح بام خود پتانسیل حادثه ساز شدن دارد.

وی افزود:شهروندان باید از باز بودن مسیر آب رو و یا کانال‌های آب (ناودانی) بویژه در ساختمان‌های قدیمی اطمینان حاصل کنند. این مسیر‌ها در فصل پاییز و زمستان به دلیل ریزش شاخ و برگ درختان مسدود شده و عبور آب را با مشکلاتی مواجه می‌کند که باید حتماً بازدید شود و باید این دقت را درباره کف شور‌های حیاط و پارکینگ نیز داشته باشند.

وی بیان کرد:شهروندان باید به این موضوع نیز دقت کنند که آب سطح پشت بام پای دیوار ساختمان نریزد، زیرا آب به زمین نفوذ کرده و احتمال آسیب زدن و سست شدن پی ساختمان به ویژه در ساختمان‌های قدیمی که فنداسیون ندارند وجود دارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: هنوز بسیاری از منازل در کشور از چاه برای دفع آب و فاضلاب استفاده می‌کنند. اگر مالک اطلاع دارد که چاه منزل از انواع غیرجذبی است و یا از زمان تخلیه آن مدت زیادی گذشته است هرچه زودتر نسبت به تخلیه آن اقدام کند، در این روز‌ها امکان لبریز شدن چاه‌ها و ورود آب به منازل وجود دارد.

ملکی با بیان اینکه بارش باران تنها باعث آسیب زدن به ساختمان‌ها نمی‌شود، تصریح کرد: در مواردی باعث تخریب گود برداری‌ها نیز می‌شود. آب باران باعث افزایش وزن و وارد شدن نیروی بیشتربه گود می‌شود که باعث کاهش مقاومت خاک و تخریب دیواره‌های گود است. همچنین ورود آب به لایه‌های درونی خاک باعث کاهش چسبندگی آن شده و نهایتاً مقاومت خاک را کاهش می‌دهد.
وی ادامه داد: توصیه ما این است، اگر در مرحله گودبرداری هستید قبل از آغاز فصل بارش، این مرحله را به اتمام برسانید و یا حتماً تحت نظارت مهندسان پروژه، ایمن سازی و مقاوم سازی‌های لازم انجام شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به مشکلات دیگری که ممکن است در زمان بارندگی به وجود آید، گفت: این مشکلات در زمان رانندگی است، در زمان بارش برف و باران به ویژه شب‌ها کاهش میدان دید به وجود می‌آید و رانندگان دیگر به خوبی قادر به دیدن محدوده مقابل خود نیستند. در چنین مواقعی رانندگان باید با احتیاط کامل و با سرعت مطمئنه حرکت کنند. به ویژه در محل‌هایی مانند خط کشی عابر پیاده، مقابل مدارس و محلات مسکونی به آهستگی حرکت کنند.

وی ادامه داد:شهروندان حتماً خودرو خود را از نظر سلامت در قسمت برف پاک کن، ترمز و چراغ‌ها مورد بازدید قرار دهند و به دلیل اینکه در زمان بارندگی خیابان‌ها و معابر لغزنده هستند پس، از ترمز زدن و یا تغییر مسیر‌های ناگهانی که می‌تواند باعث انحراف خودرو شده و کنترل آن را از دست راننده خارج کند خودداری کنند.

ملکی بیان کرد:رانندگان محترم خودرو اگر به هنگام رانندگی با آبگرفتگی قسمتی از خیابان مواجه شدند، به آهستگی از کنار مسیر آب گرفته حرکت کنند. چون از وضعیت بخشی که زیر آب مانده است آگاهی وجود ندارد و چه بسا در آن جا گودال یا چاله‌ای وجود داشته باشد و باعث گرفتار شدن خودرو شود. در زمان گرفتار شدن در آب، خودرو را نباید خاموش کرد، درب‌های خودرو باید بسته بماند و باید سریعاً با نیرو‌های امدادی تماس گرفته شود.

ملکی با اشاره به عابرینی که در زمان بارندگی از خیابان عبور می‌کنند، توصیه کرد: اگرشخصی همیشه و به سادگی از وسط خیابان عبور می‌کند که البته کار بسیار خطرناکی ست، در زمان بارش هرگز از عرض خیابان عبور نکرده و برای این کار حتماً خود را به محل‌های مشخص شده مثل خط کشی یا پل عابر پیاده برساند و بهتر است در زمان بارندگی به ویژه شب‌ها از البسه نایلونی با رنگ‌های روشن استفاده شود.

ملکی اظهار کرد:شهروندان محترم در صورت بروز حادثه خونسردی خود را حفظ کرده و بلافاصله با سامانه ۱۲۵ تماس بگیرند و ضمن اعلام حادثه، سعی کنند خود را از محل حادثه دور کنند.


بیشتر بخوانید

جان باختن سالیانه ۸۰۰ نفر بر اثر گاز مونوکسیدکربن

تمام تلاش خود را درجهت پیشگیری و رفع هرگونه آب گرفتگی انجام می دهیم


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر