همدان، عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: خوشبختانه در حال حاضر هیچگونه موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم در حیات وحش و هم مرغداری‌های استان مشاهده نشده است.

همدان عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگانبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، محمودرضا رسولی، مدیرکل دامپزشکی استان با بیان اینکه همدان از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پاک است، بیان داشت: احتمال بروز این بیماری وجود دارد و مردم موارد مشکوک و تلفات را به ما اطلاع دهند تا بررسی‌ها انجام شود.

رسولی افزود: در فصلی از سال قرار داریم که معمولا شاهد مهاجرت پرندگان به کشور‌های مختلف هستیم و احتمال بروز بیماری آنفلوآنرای فوق حاد پرندگان وجود دارد.

او ادامه داد: خوشبختانه به واسطه اقداماتی که دامپزشکی همدان با همکاری استانداری و اداره کل محیط زیست انجام داده در حال حاضر هیچگونه موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم در حیات وحش و مرغداری‌ها مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه تاکنون ۴۴ اقدام برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده است، یادآور شد : از سازماندهی مجدد اکیپ‌های مربوط به نمونه‌برداری و معدوم‌سازی تا فراهم کردن امکان گزارش آنلاین بیماری با اداره محیط زیست استان از جمله اقدامات بوده است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان آزمایش و تشخیص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به روش PCR در استان فراهم و آماده بهره‌برداری است بیان کرد: اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در خصوص احتمال بیماری به تشکل‌ها و مرغداران و مراکز مرتبط با پرندگان انجام شده است.

رسولی از تشکیل ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد: تمام هماهنگی لازم برای کنترل کانون‌های احتمالی بیماری را انجام داده اند.

او با بیان اینکه کشیک‌های استان مشخص و مستقر شده‌اند گفت: با وجود اینکه مشکلات شیوع بیماری کرونا وجود دارد، اما همکاران دامپزشکی در سراسر استان آمادگی برخورد با کانون‌های احتمالی را دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه اکیپ‌های مشترک فعال بودند و بازدید از تالاب‌های استان در برنامه است گفت: خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری نداشته‌ایم.

او با تاکید بر اینکه حتما با موارد مشکوک برخورد و بررسی و نمونه‌برداری‌ها انجام خواهد شد افزود: امسال در ۶۱ واحد اعم از صنعتی و بومی نمونه‌برداری شده و همه نمونه‌ها نیز دلالت بر سلامتی از لحاظ آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان دارد.

رسولی اضافه کرد: قبل از آغاز  پاییز ساماندهی کمیته‌های ممیزی برای بازدید از واحد‌های تخم‌گذار، پولت، مادر و بوقلمون انجام شده است.

او با اشاره به اینکه اقدامات ترویجی برای بهره‌برداران به شکل آموزش از راه دور انجام شده است، تاکید کرد: با وجود اینکه تاکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده، اما از هم‌استانی‌های عزیز می‌خواهیم اگر از پرندگانی مراقبت می‌کنند کنترل کنند که آن‌ها با پرندگان آزاد پرواز تماس نداشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان بیان کرد: اگر تلفات پرندگانی در استان مشاهده شد حتما به همکاران ما در سراسر استان با شماره ۱۵۱۲ اطلاع دهند تا بررسی، پایش و نمونه‌برداری انجام شود.

او با بیان اینکه در حال حاضر از کشور‌های روسیه و قزاقستان گزارش‌هایی ارائه شده و حتی رخداد‌هایی از کشور آلمان، انگلستان، ژاپن و هلند مبنی بر وجود بیماری اطلاع داده شده است، افزود: تمام تلاش ما کنترل وضعیت است و این اطمینان را می‌دهیم که به درستی پایش و نمونه‌برداری انجام خواهد شد و خوشبختانه فعلا مشکلی در همدان مشاهده نشده است.

 انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر