کد خبر: ۷۵۷۴۸۸۱
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
کد خبر : ۷۵۷۴۸۸۱

اساسنامه فدراسیون فوتبال تایید شد

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال برای تایید اساسنامه پیشنهادی از ساعت ۱۰ صبح امروز (شنبه) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از حواشی زیاد امروز (شنبه) صبح مجمع عمومی فدراسیون فوتبال برای تایید اساسنامه پیشنهادی از ساعت ۱۰ برگزار شد.

در این جلسه مهدی علی نژاد معاون وزارت ورزش و جوانان، اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و اهالی خانواده فوتبال حضور دارند.

قرار است پس از تایید اساسنامه انتخابات فدراسیون فوتبال تا ۲ ماه آینده برگزار شود.

سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال برای تایید اساسنامه پیشنهادی حضور یافت.

در ابتدای این مجمع، گزارشی از عملکرد فدراسیون فوتبال در سال‌های ۹۷ و ۹۸ پخش شد که مربوط به بخش‌های مختلف فدراسیون از جمله باشگاه‌ها، سازمان لیگ، فوتسال، ایفمارک، تیم‌های پایه و… بود.

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال آغاز شد

مهدی محمدنبی، دبیر مجمع فدراسیون فوتبال گفت: مجمع امروز با توجه به شرایط کنونی کشور و رعایت شیوه نامه‌ها به شکل وبینار برگزار می‌شود. حاضرانی که در خدمت آن‌ها هستیم در حال حاضر ۶۶ نفر هستند. این تعداد برای شروع مجمع کافی است و من دستور جلسه را قرائت می‌کنم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال با اشاره به مفاد جلسه از جمله تایید اساسنامه اظهار کرد: با توجه به اینکه حاضران ۶۶ نفر هستند، خوشبختانه توانستیم این مجمع را با حداکثر آرا شروع کنیم. ما تمام مدارک را برای اعضاء ارسال کرده ایم. آن‌ها نظرات خود را درباره ناظران و شمارش کنندگان اعلام کرده اند.

محمدرضا غفاری، آبختی سنجابی و سعید عباسی به عنوان ناظر و صمد نوتاش، محمد جواهری و اکبر محمدی به عنوان شمارش کنندگان آرا در سالن برگزاری مجمع حاضر شدند.

با اعلام محمدنبی، اعضای مجمع با ۶۸ رای موافق، صورت جلسه مجمع قبلی در سال ۹۷ را تصویب کردند.

در گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال به حضور بانوان در دیدار ایران و کامبوج اشاره شد، اما هیچ گزارشی از ناکامی‌های تیم‌های ملی و شکست در پرونده‌های محتلف از جمله شکست در دادگاه کی‌روش و ویلموتس منتشر نشد.

به جای اعلام نتیجه باخت به ژاپن در مرحله نیمه نهایی، تاکید شد ایران بعد از ۱۵ سال به این مرحله رسیده است. در بخش انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ از باخت ایران برابر بحرین و عراق گزارشی پخش نشد و فقط به حضور ایران در این مرحله اشاره شد.

در ادامه حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال گفت: اصلاح اساسنامه کار سختی بود، اما تمام اعضای مجمع و وزیر ورزش در کنار ما بودند. ما همیشه دیده بودیم که وزیر در تمام مجامع حضور داشت، اما وزیر خودش اعلام کرد که بهتر است نباشد، چون فوتبال آسیب می‌بیند.

او افزود: از همکاران خود در فیفا و AFC هم باید تشکر کنیم. انشاالله با تصویب اساسنامه، انتخابات فدراسیون را برگزار می‌کنیم. در سال ۱۳۹۰ هم ندیدیم اساسنامه‌ای تصویب شود.

بهاروند تصریح کرد: در سال ۹۸-۹۹ فوتبال اکثر کشور‌ها تعطیل بود، اما ما تمام مسابقات خود را برگزار کردیم. این موضوع در منطقه منحصر به فرد بود. فوتبال یک الگو برای تمام ورزش‌ها است. سال گذشته هیچ فدراسیونی مسابقه‌ای برگزار نکرد، اما امسال تمام فدراسیون‌ها در حال برگزاری مسابقات هستند.

بهاروند تاکید کرد: تا به حال پیگیری‌های فدراسیون و به خصوص مهدی تاج به عنوان نایب رئیس AFC برای وصول مطالبات ما از فیفا و کنفدراسیون آسیا نتیجه‌ای نداشته است. فدراسیون‌ها و فوتبال مستقل هستند و فیفا نباید تحت تاثیر یک کشور برای تحریم باشد.

نماینده فیفا در مجمع فدراسیون فوتبال کیست؟

با اعلام نبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال، آندره نماینده فیفا و نمایندگان کنفدراسیون آسیا در جلسه مجمع فدراسیون فوتبال حضور دارند.

ساعت ۱۱، نبی اعلام کرد از ۷۵ عضو مجمع، ۷۳ نفر آنلاین هستند.

در ادامه کلیپی پخش شد. در پایان این کلیپ، نوشته شده بود آسیا ۲۰۲۷ منتظرتان هستیم. این متن مربوط به درخواست میزبانی ایران برای جام ملت‌های ۲۰۲۷ آسیا بود.

نبی بعد از پایان این کلیپ اظهار امیدواری کرد که ایران بتواند این میزبانی را از آن خود کند.

حسابرس به اعلام گزارش مالی فدراسیون فوتبال در سال ۹۷-۹۸ پرداخت. این گزارش ابهامات زیادی داشت. همچنین مغایرت‌هایی بین حساب فدراسیون با ورزشگاه آزادی و شرکت نفت وجود داشت.

مبلغ ۲۰۰ هزار دلار پرداختی به کارلوس کی روش در پی پاداش سومی در جام ملت‌های آسیا و ۲۵۳ هزار یورو برای مارک ویلموتس در حساب‌ها موجود نبود.

مهدی محمدنبی دبیر فدراسیون فوتبال اعلام کرد این گزارش با رای مثبت ۶۴ عضو مجمع تایید شده است.

در ادامه سلیمانی خزانه دار فدراسیون هم گزارش‌هایی را درباره پرونده‌های مالیاتی، سرمایه و بدهی‌های فدراسیون در سال ۹۷ - ۹۸ ارائه داد.

در ادامه و با اعلام نبی و با تصویب اعضای مجمع، قرار شد حسابرسی سال ۹۸-۹۹ فدراسیون به یک شرکت واگذار شد.

سپس کلیپی از حضور اهالی فوتبال در دوران شیوع کرونا و کمک آن‌ها به مردم نیازمند پخش شد.

اساسنامه فدراسیون فوتبال تایید شد

مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون اعلام کرد اساسنامه جدید این فدراسیون با ۷۰ رای موافق از سوی اعضای مجمع مورد تایید قرار گرفت.

اعضای کمیته بدوی و کمیته استیناف مشخص شدند

کمیته بدوی

علی فلاحتی رئیس کمیته بدوی انتخابات

مهدی گردانی معاون کمیته بدوی انتخابات

غلامرضا شاه کرمی عضو کمیته بدوی انتخابات

حبیب الله حبیبی عضو علی البدل کمیته بدوی انتخابات

تقی سیاری عضو علی البدل کمیته بدوی انتخابات

کمیته استیناف

روزبه وثوق احمدی رئیس کمیته استیناف انتخابات

مهدی پیروز رام معاون کمیته استیناف

احمد مومن عضو کمیته استیناف

حسین تقی پور عضو علی البدل کمیته استیناف

فریدون صادقی عضو علی البدل کمیته استیناف

طبق اعلام دبیرکل فدراسیون فوتبال، انتخابات این فدراسیون ظرف مدت ۷۰ روز و احتمالا اواخر بهمن یا اوایل اسفندماه برگزار خواهد شد.

مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان در این مجمع اظهار کرد: در صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، در فاصله ۲ بازی مانده به پایان مسابقات مقدماتی، صعودمان با اقتدار انجام شد. بدون اینکه گل خورده داشته باشیم و در نهایت وقتی که با سرافرازی به جام جهانی رفتیم، شاید در بدترین قرعه و بدترین گروه قرار گرفتیم که خیلی‌ها فکر می‌کردند حضور تیم ملی فوتبال در این مسابقات زنگ تفریحی برای قهرمان پیشین جهان، قهرمان اروپا و قهرمان آفریقا خواهد بود، اما خوشبختانه با تدارکی که شده بود، ما در بدترین قرعه و گروه توانستیم طلایی‌ترین نتایج حضورمان در پنج دوره جام جهانی را با کسب چهار امتیار بگیریم. نکته‌ای که رضایت مردم و حمایت مقام معظم رهبری را به دنبال داشت در حالی که ما به اسپانیا باختیم، اما ایشان از تلاش ورزشکاران و تیم ما ابراز رضایت کردند.

سلطانی‌فر به حضور تیم ملی در جام ملت‌های آسیا اشاره کرد و گفت: اگر در این مسابقات حواس‌مان را جمع می‌کردیم به فینال می‌رسیدیم و مطمئنم قهرمان این مسابقات می‌شدیم.

وزیر ورزش گفت: امیدوارم با برگزاری انتخابات، رئیس و هیئت رئیسه جدید با برطرف کردن نقاط ضعف، موفقیت‌های بیش‌تری را هم کسب کنند. چندین نکته درباره این اساسنامه وجود دارد. تلاش خیلی زیادی از سوی کارشناسان صورت گرفت که اساسنامه با قوانین داخلی و استاندارد‌های فیفا مطابقت داشته باشد. دوستان تلاش قابل تقدیری کردند که به جمع‌بندی و نتیجه مناسبی برسند و اساسنامه به روزرسانی شود و قوانین داخلی کشور رعایت شود. خوشبختانه این اتفاقات رخ داد.

وی ادامه داد: اعضای بیش‌تری از خانواده فوتبال در مجمع حضور خواهد داشت تا از نقطه نظرات افراد بیش‌تری استفاده کنیم. در شرایطی که پیش‌بینی شده، مشخصه‌هایی که افراد نامزد باید داشته باشد، تسهیلات بیشتری پیش بینی شده و امکاناتی فراهم شده و استاندارد‌هایی را پیش‌بینی کردند که افراد با توانمندی و ظرفیت‌های مختلف حاضر شوند. شرایط خوبی در اساسنامه در نظر گرفته شده که ملاک عمل برای فعالیت‌های آینده فدراسیون فوتبال است.

او درباره حذف کرسی وزیر ورزش و معاونش در این جلسه گفت: این موضوع با چالش‌های زیادی از سوی فیفا همراه بود. در جلسات‌مان برای اینکه بتوانیم اساسنامه‌ای با تایید مسوولان ذی‌ربط فوتبال در برابر رعایت استاندارد‌های فیفا داشته باشیم و برای این که نظمی به فوتبال کشور بدهیم و مشکلات جاری را به واسطه به‌روزرسانی اساسنامه برطرف کنیم و اساسنامه را به عنوان سند محکم به تایید مراجع داخلی و خارجی برسانیم، به این نتیجه رسیدم اگر پافشاری کنیم ممکن است دچار محدودیت‌هایی شویم و ورزش و ابزاری که موجبات شور و شادی ده‌ها میلیون جوان را فراهم می‌کند، دچار بلاتکلیفی شود و باید کوتاه بیاییم.

سلطانی‌فر گفت: در حضور اعضای مجمع و اصحاب ورزش اعلام می‌کنم که با وجود حذف کرسی وزارت ورزش، بیش از گذشته کمک‌های ما با حفظ استقلال فدراسیون ادامه پیدا خواهد کرد برای این که بتوانیم با فوتبال شادی و شعف مردم را ببینیم و عزت کشور را با غرور مردم و نواخته شدن سرود ملی کشور را داشته باشیم.

براتی مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون به عنوان شخصیت مستقل حقوقی تعریف می‌شود. هیئت رئیسه جدید که انتخاب شد تا یک سال بعد از آن فدراسیون فرصت دارد تعریف خود را به موسسه مستقل، غیر انتفاعی، غیر دولتی و دارای شخصیت حقوقی تبدیل کند. البته این تغییر شکل حقوقی باید به موجب بازنگری قوانین ملی ورزش باشد که با همکاری دولت، مجلس، فیفا و کنفدراسیون آسیا انجام می‌شود.

او ادامه داد: تعداد اعضا از ۷۵ نفر به ۸۹ نفر افزایش یافته است و ۱۴ عضو اضافه شده‌اند. اینکه بگوییم وزیر از مجمع حذف شده است، درست نیست. وزیر حتی در دولت‌های بعدی در مجمع حاضر است، اما وضعیتش تغییر کرده و از عضو صاحب رای به عضو افتخاری تبدیل شده است. عضو افتخاری فقط حق رای ندارد و در سایر موارد اختیاراتش را دارد.

براتی گفت: در اساسنامه جدید اعضای مجمع اختیارات بیشتری دارند. ارکان قضایی و کمیته انتخابات با پیشنهاد هیئت رئیسه و توسط مجمع عمومی فدراسیون انتخاب می‌شوند. همین اتفاق در فیفا و کنفدراسیون آسیا رخ می‌دهد و از این حیث اختیارات مجمع افزایش یافته است. تعداد اعضای هیئت رئیسه هم افزایش داشته است. هیئت‌ها و باشگاه‌ها ۲ اداره کننده اصلی فوتبال هستند و یک عضو به نمایندگی از باشگاه‌ها و یک عضو از هیئت‌ها به اعضای هیات رئیسه اضافه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر محدودیت دوره حضور رئیس، نواب رئیس و اعضای هیئت رئیسه به سه دوره است. در گذشته محدودیتی نبود، ولی الان هیچکدام از این پست‌ها چه به صورت متناوب و غیر پیوسته حق حضور در بیش از سه دوره ندارند. در اساسنامه جدید هرگاه پست دبیر کل یا هر یک از پست‌های دیگر به هر دلیل بلاتصدی شود، رئیس فدراسیون می‌تواند حداکثر به مدت سه ماه سرپرست تعیین کند.

در ادامه مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون اعلام کرد اساسنامه جدید با ۷۰ رای موافق از سوی اعضای مجمع مورد تایید قرار گرفت. تعداد اعضای مجمع ۷۵ نفر است که به گفته نبی، ۷۳ نفر در جلسه امروز آنلاین بودند.

نبی گفت: بعد از رفع اشکالات نگارشی، اساسنامه منتشر و برای اعضای مجمع ارسال می‌شود. این تاکید فیفا و کنفدراسیون آسیا است و در این بخش هم دقت خواهیم داشت. از طریق فیزیکی و الکترونیکی اساسنامه را برای اعضا ارسال می‌کنیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
اینا که اساسنامه رو تهیه کردند : سواد و اطلاعات کافی داشتند؟
فریبرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
مگه اصلا بازی رده بندی تو جام ملتها برگزار شد که بدانین ایران سوم شده یا چهارم که 200 هزار دلار به کیروش پاداش سومی دادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
الان اساسنامه رو فیفا تایید کرده یا خودمون دور همی؟معلوم نشد آخرش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
الان اساسنامه رو فیفا تایید کرده یا خودمون دور همی؟معلوم نشد آخرش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
چرا لیگ تعطیل نمیشه چند نفر باید بمیرند؟//
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر