به همت محققان شیرازی؛

ساخت دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

با تلاش و همت محققان دانشگاه شیراز، داروی گیاهی "رژدا"، برطرف کننده علائم بیماری کرونا با موفقیت کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشت.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز،  سحرخیز دارو ساز و استاد تمام دانشگاه شیراز که موفق به تولید این داروی گیاهی شده است، گفت: با توجه به بحرانی بودن شیوع بیماری کرونا در کشور و جهان و انتشار سریع آن، در اسفندماه پارسال طرح پژوهشی داروی گیاهی موثر بر علائم بیماری کرونا را مورد بررسی و مطالعه قرار دادیم و با استفاده از منابع غنی طب سنتی و طب جدید و مطالعات عمیق در منابع علمی روز دنیا طرحی پژوهشی با بیش از ۱۰۰ رفرنس معتبر علمی را گردآوری و تنظیم کردیم.

او افزود: این طرح که مشتمل بر ۸ گیاه دارویی بسیار ارزشمند برای برطرف کردن علایم بیماری کووید ۱۹ بود پس از داوری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با عنوان "اثر بخشی عصاره ۸ گونه گیاه دارویی بر کنترل علائم خفیف تا متوسط ظاهری بیماری کووید ۱۹ "یک مطالعه بالینی" (گرانت کووید شماره ۱۹۵۱۶) مورد تایید و پذیرش قرار گرفت.

سحرخیز گفت: طرح برای بررسی بعدی به کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارجاع شد و پس از داوری و بررسی، مورد تصویب کمیته اخلاق واقع شد.

او اظهار داشت: در مرحله بعد، طرح یاد شده برای گرفتن کد IRCT از مرکز کارآزمایی بالینی ایران، در سایت جامع آن مرکز ثبت و مورد بررسی داوران مربوطه قرار گرفته و موفق به اخذ کد کارآزمایی بالینی شد.

این استاد تمام دانشگاه شیراز ادامه داد: پس از فرمولاسیون و تهیه داروی گیاهی که بهره‌مند از متابولیت‌های متنوع دارویی ۸ گیاه دارویی ارزشمند است، دارو در ظروف مناسب بسته بندی و برای انجام کارآزمایی بالینی به بخش کرونا در دو بیمارستان شهید چمران و حضرت علی اصغر (ع) شیراز منتقل و در اختیار بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ قرار گرفت.

او گفت: پس از یک ماه کارآزمایی بالینی، نتایج تحقیق نشان داد که دارو سبب برطرف شدن علائم بالینی بیماران شده، تب بیمار را قطع، درگیری ریه را برطرف کرده و اکسیژن خون در بیماران به بالای سطح ۹۳ تثبیت می‌کند و مدت زمان بستری را به طور معنی داری از نظر کاهش داده و نهایتا ترخیص بیمار انجام می‌شود.

سحرخیز با اشاره به این که این پژوهش پس از ۸ ماه تلاش بی وقفه با موفقیت به پایان رسید و گزارش و مقاله آن توسط ناظر طرح مورد تایید قرار گرفت، گفت: مدارک این طرح هم اکنون برای کسب مجوز‌های لازم به منظور تولید انبوه دارو به معاونت غذا و دارو، دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارسال شده است.

او افزود: بعد از اتمام طرح، داروی گیاهی مذکور که نام آن را "روژدا" (به معنی طلوع خورشید) انتخاب کرده ایم به عنوان یک کمک کننده درمانی در اختیار تعداد زیادی از داوطلبان مبتلا به کووید۱۹ که عمدتا در قرنطینه بودند و تست آن‌ها به تازگی مثبت شده بود، قرار گرفت.

این استاددانشگاه گفت: جلوگیری از بروز علائم بیماری و تسریع در برطرف شدن علائم بیماری در بیماران علامت دار، از ویژگی‌های این دارو است که نظر مثبت بیماران بسیاری را به خود جلب کرد.

سحرخیز اظهارداشت: یافته‌های ما نشان داد که این عصاره به عنوان یک مکمل، علاوه بر کمک به روند درمان و تسریع آن، با توجه به تحریک بسیار موثر بر سیستم ایمنی بدن به علت ترکیبات آنتی اکسیدانی متنوعی که داردو خواص ضد ویروسی آن به ویژه روی خانواده کرونا ویروس‌ها به علت داشتن برخی از ترکیبات ارزشمند دارویی (تایید شده در منابع معتبر علمی) و همچنین خواص ضد التهابی قوی، می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ نیز نقش کمک کننده داشته باشد.

منبع: صدا وسیما
انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر