فردا آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

سخنگوی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی فردا به پایان می‌رسد.

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی، علمی کاربردی و همچنین شرکت در بیست و ششمین المپیاد علمی- دانشجویی کشور از روز یکشنبه، ۱۶ آذر آغاز شد و قرار بود ساعت ۲۴ روز یکشنبه، ۲۳ آذر به پایان برسد اما  به منظور فراهم کردن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبانی که موفق به ثبت نام نشده بودند، این مهلت تمدید شد. 

او افزود: این مهلت تمدید شده فردا ( چهارشنبه، ۲۶ آذر) به پایان می‌رسد و مجدد تمدید نمی‌شود.

به گفته سخنگوی سازمان سنجش تا ظهر امروز (سه شنبه، ۲۵ آذر) تعداد ۳۰۲ هزار و ۲۶۶ نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند.

زرین آمیزی ادامه داد: داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و برای ثبت نام اقدام کنند.  ثبت نام فقط به صورت اینترنتی و از طریق سایت اطلاع رسانی این سازمان انجام می‌شود.

او بیان کرد: متقاضیان با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ ۹۰ هزار تومان به عنوان وجه ثبت نام شرکت در آزمون یک کد رشته امتحانی، می توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

سخنگوی سازمان سنجش درباره زمان برگزاری این آزمون گفت: براساس برنامه زمانی پیش بینی شده، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. متقاضیان لازم است از روز دوشنبه، ۳ خرداد تا چهارشنبه، ۵ خرداد با مراجعه به سایت این سازمان برای تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

زرین آمیزی بیان کرد: متقاضیان می‌توانند حداکثر در دو رشته امتحانی متقاضی ثبت نام در این آزمون شوند.

او درباره زمان برگزاری المپیاد علمی- دانشجویی کشور گفت: متقاضیان می‌توانند همزمان با برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ در اولین مرحله دوره بیست و ششمین آزمون المپیاد علمی- دانشجویی کشور بر اساس شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون شرکت کنند.

زرین آمیزی بیان کرد: متقاضیانی که علاوه بر رشته انتخابی یا امتحانی اصلی (رشته اول) علاقه مند به شرکت در رشته امتحانی دوم هستند، باید کد رشته امتحانی دوم را نیز در بند مربوط در تقاضانامه قید کنند. این دسته از متقاضیان باید برای رشته امتحانی دوم یک کارت اعتباری دیگر، به مبلغ ۹۰ هزار تومان علاوه بر کارت اعتباری اول خریداری کنند.

نحوه گزینش نهایی داوطلبان 

گزینش نهایی در هر یک از مجموعه‌های امتحانی از بین داوطلبانی که حد نصاب نمره علمی لازم را بر اساس مواد آزمون احراز کرده باشند، با توجه به ضوابط مربوط انجام خواهد شد. برای فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی، حداکثر معادل ۱۰ درصد ظرفیت «با تقریب اضافی» در هر کد رشته محل تحصیل دوره بالاتر، بر اساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص داده خواهد شد.

طبق مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مورخ ۳۰ آذر ۹۸ در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، حدنصاب نمره علمی «نمره حاصل از میانگین وزنی نمرات خام» تراز شده با توجه به ضرایب مربوطه در هر رشته گرایش و در تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد بزرگتر یا مساوی ۵ است؛ بنابراین به استناد مصوبه فوق، داوطلبان در کد ضریب‌هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند که نمره علمی کد ضریب مربوطه بزرگتر یا مساوی ۵ باشد.

گزینش نهایی، بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل دوره کارشناسی انجام خواهد گرفت. اعمال ۲۰ درصد معدل دوره کارشناسی بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون تحصیلات تکمیلی، به صورت تراز اعمال خواهد شد.

سهمیه‌های رزمندگان و ایثارگران مطابق قوانین اعمال خواهد شد. در صورت ناپیوسته بودن دوره کارشناسی، میانگین معدل دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اعمال و تراز خواهد شد.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر