آخرین جزییات از تامین واکسن کرونا در ایران؛ از خبرهای خوش واردات تا تست واکسن ایرانی

ایران برای تامین واکسن کرونا سه مسیر واردات، تولید مشترک و تولید داخل را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، واکسن‌های کرونا بعد از یکسال از شیوع کرونا در جهان حالا به مرحله تزریق رسیده اند و بارقه‌های امید در دل مردم به ویژه کادر بهداشت و درمان کشور‌های مختلف جهان روشن شده است چرا که واکسن‌ها توانسته اند بدون عارضه و با اثربخشی بیش از ۹۰ درصدی در برابر ویروس کرونا ایمنی ایجاد کنند.

واکسیناسیون در انگلیس و ایالات متحده آمریکا آغاز شده است، نخستین واکسنی که مجوز تزریق همگانی گرفت واکسن فایزر بود و حالا چند کشور به این واکسن با وجود مشقت‌های حمل و جا به جایی مجوز مصرف داده اند.

واکسن فایزر باید در دمای منفی ۷۰ درجه حمل و نگهداری شود و بسیاری از کشور‌های جهان امکانات حمل و نگهداری این واکسن را ندارند.

«سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی تصریح کرد: این سازمان درباره صدور مجوز استفاده اضطراری برای واکسن‌های ساخته شده توسط شرکت‌های «فایزر»، «مدرنا» و «آسترازنکا» تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد. سازمان بهداشت جهانی ظرف دو هفته تصمیماتی در خصوص واکسن فایزر خواهد گرفت.

او اندکی بعد گفت: واکسن‌های مدرنا و آسترازنکا هم طی چند هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

صدور مجوز استفاده برای این واکسن‌ها توسط سازمان بهداشت جهانی امکان استفاده از آن‌ها را در کشور‌هایی که نظام‌ پزشکی آن‌ها هنوز قادر به ارزیابی‌های این واکسن‌ها نبوده‌اند، میسر خواهد کرد.

در این بین اتحادیه کواکس زیر نظر سازمان بهداشت جهانی ایجاد شده است تا کشور‌های مختلف جهان بتوانند واکسن را بر اساس عدالت دریافت کنند. ۱۸۱ کشور جزو این اتحادیه هستند و کشور‌های فقیر بدون هزینه واکسن دریافت خواهند کرد. کشور‌های با سطح متوسط و بالا باید واکسن را پیش خرید کنند و یکی از سه راهی که ایران برای تامین واکسن کرونا دنبال می‌کند، همین اتحادیه کواکس است.

رئیس جمهور کشورمان یکی از اولویت‌های شرایط کنونی را تامین و تهیه واکسن دانست و اظهار کرد: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

واکسن کرونای ایرانی

خریداری واکسن کرونا برای ۲۱ میلیون ایرانی از خارج کشور

سعید نمکی، وزیر بهداشت درباره وضعیت خرید واکسن کرونا، گفت: تامین واکسن را از سه طریق دنبال می‌کنیم؛ یکی از طریق خرید واکسن از مجموعه کواکس سازمان بهداشت جهانی است که مقرر شد ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را از این مسیر وارد کنیم. این میزان حدود هشت میلیون و ۴۰۰  هزار نفر را پوشش می‌دهد که حدود ۱۰ درصد از جمعیت ما است. در مسیر دوم حدود ۵.۵ میلیون دوز را در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی‌های صاحب‌نام دنبال می‌کنیم.

وزیر بهداشت افزود: حدود ۲۰ میلیون دوز واکسن را از شرکت دیگری خریداری می‌کنیم و در نهایت حدود ۴۲ میلیون دوز واکسن را برای ۲۱ میلیون نفر تدارک می‌بینم. البته واکسن کووید۱۹ باید در دو مرحله تزریق شود.

او ادامه داد: ساخت واکسن کرونای داخلی پیشرفت خوبی دارد و علی‌رغم ذهنیت برخی افراد که به تولید داخلی و توان شرکت‌های دانش بنیان و دانشمندان کشور باور ندارند در این حوزه پیشرفت چشمگیری داشتیم. 

همچنین محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه تمامی امکانات و مقدمات لازم برای تولید این واکسن فراهم شده است، اظهار کرد: تست انسانی این واکسن در سه فاز از هفته نخست دی ماه شروع خواهد شد. این واکسن از مسیری تولید شده است که کم‌ترین تبعات را دارد.

بودجه یک هزار میلیاردی برای تامین واکسن کرونا

در بودجه سال آینده در کنار تمامی هزینه‌هایی که متوجه وزارت بهداشت است، هزینه خرید واکسن کرونا نیز در نظر گرفته شده است و در حال حاضر در خصوص  تامین مالی، نحوه خرید و انتقال ارز آن مباحثی مطرح شده است. به دلیل اهمیت و ضرورت تامین واکسن کرونا، مبلغ یک هزار میلیارد تومان برای این موضوع پیش‌بینی شده است.

سایه تحریم‌ها بر سر واکسن کرونا

با این حال به نظر می‌رسد باز هم تحریم‌های ظالمانه آمریکا دسترسی به واکسن را برای ایرانیان دشوار کرده است.

همتی رئیس کل بانک مرکزی از مشکلات پیش روی خرید واکسن از مسیر رسمی در پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به دلیل تحریم‌های آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، انتقاد کرده بود.

رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفت: کره جنوبی، بابت انتقال پول برای خرید‌های بشر دوستانه، تضمینی برای مصادره نشدن پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال نداده است. از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول با تهدید آمریکا و علیرغم اذعان به حق ایران و نبود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، جرئت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرد.

ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو درباره مشکل نقل و انتقال ارز برای خرید واکسن کرونا گفت: بر خلاف سایر داروهایی‌ها که به کشور وارد می‌شود و بخش خصوصی، نقش محوری را در آن‌ها ایفا می‌کند.

او افزود: بخش خصوصی به هر حال در این سال‌ها راه‌هایی را برای کاهش فشار تحریم‌ها و واردات دارو به کشور پیدا کرده اما دولت ایران در جابجایی منابع مالی واقعا با محدودیت مواجه است و همین امر کار را برای واریز ارز مورد نیاز جهت خرید واکسن دشوار کرده است.

واکسن کووید 19

واکسن کرونا در راه است

به نظر می‌رسد تلاش‌ها از مسیر‌های مختلف ادامه دارد و خبر‌های خوشی در راه است چرا که رئیس بانک مرکزی این امید را داده که موانع پیش رو حل و فصل می‌شود. به گفته همتی انتقال پول از مسیر‌های دیگر تحت پیگیری است که با همکاری و اقدام به موقع دستگاه‌های ذی‌ربط به نتیجه خواهد رسید.

همچنین وزیر بهداشت اعلام کرد باوجود فشار‌های ناجوانمردانه آمریکا برای تهیه واکسن وارداتی کرونا و مشکلاتی که در نقل و انتقال پول  وجود داشت خوشبختانه در حال رفع این موانع هستیم و به زودی این واکسن برای تزریق به گروه‌های آسیب پذیر وارد کشور خواهد شد.

به نظر می‌رسد با توجه به مشکلات دولت ایران برای نقل و انتقال ارز، سازمان غذا و دارو همزمان برای تامین واکسن کرونا اعلام فراخوان کرده است تا شرکت‌ها در مزایده واردات واکسن کرونا شرکت کرده و از این مسیر ورود واکسن تسهیل شود.

واکسن علیه کرونا

ساده انگاری درباره کرونا، شرایط زمستان را سخت می‌کند

وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن پدیده‌ای نیست که بشریت را از کرونا نجات دهد، گفت:  موثرترین واکسن دنیا را از معتبر‌ترین منابع برای کشورمان تامین می‌کنیم.

او با اشاره به اینکه شب یلدای امسال را باید متفاوت برگزار کنیم، افزود: هرگونه ساده انگاری و عادی انگاری درباره کرونا، شرایط زمستان را سخت می‌کند زیرا نمی‌دانیم در پیک بعدی با چه هجمه‌هایی روبرو خواهیم شد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: تمام تلاش ما بر این است که مردم این سرزمین حسرت نداشتن امکاناتی را که دیگران دارند، نخورند. نمی‌گذاریم ملت ایران موش آزمایشگاهی هیچ جریانی شوند و نمی‌گذاریم غیرت ملی این سرزمین پایمال زیاده خواهی دیگران شود.

اعلام آمادگی شرکت آسترازنکا برای فروش واکسن کرونا به ایران

مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی در شرایط کنونی هیچ واکسن را به طور عادی تایید نمی‌کند و در دوران کرونا واکسن ها به صورت اضطراری تاییدیه اخذ خواهند کرد چرا که تایید واکسن ها به شکل عادی چندین سال زمان نیاز دارد.

او با اشاره به اعلام آمادگی یکی از شرکت های سازنده واکسن کرونا در زمینه فروش واکسن به ایران گفت: در حال حاضر سازمان غذا و دارو در سایت خود فراخوان واردات واکسن کرونا را اعلام کرده است. بر این اساس شرکت هایی که تمایل دارند به ایران واکسن بفروشند باید در سایت این سازمان ثبت نام کنند. تاکنون شرکت آسترازنکا برای فروش واکسن کرونا به ایران اعلام آمادگی کرده است. 

قانعی درباره برخی شایعات درخصوص کاهش ۱۵ درصدی جمعیت به دنبال تزریق واکسن‌ کرونا بیان کرد: افراد اگر مستنداتی در این خصوص دارند باید در محافل علمی و دانشگاهی و به صورت سخنرانی و انتشار مقالات علمی ارائه دهند.

فروش واکسن کرونا

شرایط داوطلبان تست واکسن کرونای ایرانی

مینو محرز، محقق ارشد پروژه واکسن کرونا در ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آغاز تست انسانی کرونا و شرایط آن اظهار کرد: تست واکسن کرونا به صورت داوطلبانه روی ۵۰ تا ۶۰ فرد داوطلب که سابقه ابتلا به کووید ۱۹ نداشته باشند، انجام می‌شود.

او ادامه داد: افراد داوطلب برای تست کرونا باید بین ۱۸ تا ۵۰ سال و از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشند و تست کرونایشان منفی باشد، این افراد چند هفته در یک محل قرنطینه می‌شوند تا وضعیت آن‌ها به طور کامل رصد و پایش شود و تا زمان ایجاد ایمنی واکسن در بدن مواجهه با کووید ۱۹ نداشته باشند.

ژن خوب و نورچشمی در تزریق واکسن کرونا نداریم

حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره اولویت های تزریق واکسن کرونا  اظهار کرد: واکسن باید عادلانه توزیع شود و ژن خوب و نورچشمی در تزریق واکسن کرونا نداریم.

او با بیان اینکه تزریق واکسن با اولویت بندی و طبق دستورالعمل خواهد بود، گفت: کادر درمان و افراد آسیب پذیر در اولویت قرار دارند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: مسئولان و رئیس ستاد فرمان اجرایی امام خمینی (ره) اعلام کردند برای تزریق واکسن کرونای ایرانی، پیش قدم خواهند شد.

تبلیغات فروش و تزریق واکسن کرونا در فضای مجازی

به دنبال انتشار اخبار مختلف درباره آغاز واکسیناسیون در برخی کشور‌ها، سودجویان مانند همیشه سعی کردند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند. آنها با انواع  تبلیغات فروش و تزریق واکسن کرونا در قالب پیش خرید یا تور‌های گردشگری را با قیمت‌های نجومی تبلیغ کردند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن تاکید بر اینکه هرگونه تبلیغ، فروش و تزریق واکسن کرونا در فضای مجازی ممنوع است، هشدار داد: این ترفند مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از شهروندان است.

سرهنگ رامین پاشایی ادامه داد: مجرمان سایبری با شگرد‌های مختلف نظیر اعطای واکسن کرونا در قبال ثبت نام در تور‌های مسافرتی و یا تبلیغات فریبنده، ثبت نام آزمایشی انسانی تزریق واکسن کرونا در کشور‌های خارجی به همراه تور توریستی و تفریحی، درصدد کلاهبرداری از متقاضیان هستند که در این راستا تمامی تحرکات و جریان‌های مشابه در کارگروه ویژه پلیس فتا در حال رصد است.

پاشایی با بیان اینکه تنها مسیر واقعی دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی صرفا مجاری قانونی اعلام شده از وزارت بهداشت است، گفت: هرگونه تبلیغ و فروش دارو و واکسن از طریق فضای مجازی جرم تلقی می‌شود و با متخلفان این حوزه برخورد قانونی خواهد شد.

با وجود تلاش‌ها برای تامین و تولید واکسن کرونا باید رعایت نکات بهداشت، فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک را همچنان دنبال کنیم.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: واکسن کرونا ، واکسن
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
عیدی
۰۰:۲۰ ۲۷ آذر ۱۳۹۹
واکسن ایرانی بخر جایزه ببر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۵ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
سلام. من که واکسن ایرانی رو ترجیح میدم، چون ویروس کشته شدست، و نسبت به بقیه کم خطرتره. ما که شانسمون معلوم نیست چطوریه، کم خطرتر بهتره.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۲ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
اقای روحانی پول الکی هدر نده واسه واکسن خارجی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۰ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
بله ملت ایران موش آزمایشگاهی کل جهانند
به خدا اگر واکسن خارجی مال هر کشوری به ملت ایران بزنید خیانته میدونید که تو این کره جهان هیچکس مدافع ما نیست
پس خودمون هواااااااااای خودمون رو داشته باشیم اگر کر و کور و فلج و روانی شدیم کسی پاسخگو نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۶ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
واکسن فقط ایرانی
با واکسنهای خارجی دوباره چه آشی واسه ملت میخواهید بپزید؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۷ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
یه سوال: چه جور می شه به واکسن خارجی هایی که کمر به تحریم ما بستن اعتماد کرد؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
omid
۱۳:۰۱ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
این حرفا یعنی تا تابستون خبری از واکسن نیست!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۹ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
مرسی که نگران حسرت های ما هستین
بچه های خودتونم پراید براشون آرزوست؟؟؟!
Iran (Islamic Republic of)
ثاقبه
۱۱:۲۷ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
بله. دقیقا همون روندی که پیش‌بینی شده بود داره اتفاق میفته. تولید واکسن ایرانی رو اینقدر به تعویق انداختند تا واکسنهای وارداتی برسه و بعد اجبار تزریق واکسن و ...
جالبه که نمکی میگه چند میلیون دوز از طرق کووکس که قبلا داروهای مضر و بی‌اثر کرونا رو برای ما ارسال کردند و روی ما آزمایش شده و چند میلیون دوز از یک کمپانی و چند میلیون دوز از کمپانی دیگه؟!!!! چقدر اطلاعات دقیق و شفافه!!!
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۱:۱۰ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
سلام آیا سازمان بهداشت جهانی تا به حال عدالت را اجرا کرده که حالا منجی عدالت شده و می خواهد واکسن را عادلانه بین کشورها تقسیم کند ؟!کشورهای غربی که تا سگ های خودشان سیر نشوند چیزی به دیگران نمی فروشند چطور شده که می خواهند سخاوتمندانه به کشورهای فقیر واکسن رایگان بدهند ؟!آیا برای دیگر بیماریها هم که از تست واکسن آنها سالها گذشته واکسن رایگان به کشورهای فقیر می دهند که حالا می خواهند واکسن کرونایی که اگر موفقیت آمیز باشد کشور خودشان در اولویت استفاده می باشد را عادلانه و رایگان توزیع کنند به نظرم قضیه بودار است
Iran (Islamic Republic of)
احمدی
۱۰:۵۷ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
اتفاقا بلعکس !!!!! به نظرم باید از متهم اصلی ساخت ویروس کرونا باید واکسن خرید . چون اگه چنین باد و ویروس را ساخته باشن یکی از دلائل اصلیش ساختن واکسن و درآمد بسیار زیاد آن از فروش واکس هستش ! مثل کسانی که ویروس رایانه و .. میسازند که بعد آنتی ویروسش را بفروشن و درامدش بیش از اونیه که فکرش را بکنی !!
Canada
ناشناس
۱۰:۴۶ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
الان پس بقیه چی ادم نیستن? ۲۰ میلیون میخواهی بزنین
حالا بگیم ۱۰ میلیونم کرونا گرفتن خوب شدن لازم ندارن
۵۰ میلیون دیگه چیه? باید وایستن ۸ ماه دیگه استرس بگیرن
عصبی بشن
عزیزاشونو از دست بدن
?

چقدر ادم اتش میگیره


خوب واکسن خودمونو بزارید واسه سال دیگه مگه نباید هر سال بزنیم ?
خوب اونجوری هم تست کردید تو این مدت
هم سال دیگه مال خودمون میزنیم همم خیلیها زنده میموننیا کامل بیارید یا اصلا نیارید?
Canada
ناشناس
۱۰:۳۴ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
چین خدا ازت نگدره... همش استرس
Poland
ناشناس
۱۰:۲۳ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
خوبه 16 میلیون دوز واکسن آقازاده ها و مسئولین جامعه تامین میشه. ما هم منتظر واکسن ایرانی میشیم تا تولید بشه.
Iran (Islamic Republic of)
بهاره
۱۴:۰۲ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
موافقم
Iran (Islamic Republic of)
علی۳۱۳
۰۹:۵۱ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
اگه قراره بستری جهت آزمایش واکسن کرونای کووکس باشیم
همان بهتر که صبر پیشه کنیم واکسن ایرانی مصرف کنیم حداقل مورد سواستفاده غربیها قرار نگیریم از این طریق.. به نظر میاید سخنان خانم نماینده اصفهان در مورد پروژه کووکس و بیل گیتس توهم نبوده
باید به داشتن چنین نمایندگانی افتخار کرد ، نه وکیل ادوله های که برجام را در ۲۰ دقیقه ای تصویب کردند
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۹:۵۰ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
فکرنکنم واکسن نیاز به تست داشته باشه
آنقدر مشکلات زیاد شده
مقاوم شدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۴ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
کدام آدم عاقلی از کسی که خودش متهم ردیف اول ساخت ویروس کرونا است، واکسن میخرد؟
Canada
ناشناس
۱۰:۳۳ ۲۶ آذر ۱۳۹۹
منظورت چین دیگه
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر