اهواز روی گسل انفجار گاز/ خط و نشان قاتل خاموش

تعداد انفجار‌های گاز در اهواز افزایش بی‌سابقه‌ای دارد که باعث نگرانی شهروندان شده و این قاتل خاموش با خط و نشان کشیدن باعث فوت ۶ شهروند و مصدومیت ۴۴ نفر در ۸ ماه اول سال شده است.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، شاید بیشترین اخبار مرگ‌ومیر‌هایی که به دلیل گاز ختم می‌شود، شامل خفگی ناشی از نشتی گاز باشد که از این رو آن را عامل مرگ خاموش می‌دانند، اما چند صباحی می‌شود که گاز در اهواز دیگر بی سر و صدا جان نمی‌گیرد بلکه با انفجار‌هایی که رقم می‌زند نه تنها می‌غرد بلکه لرزه بر اندام‌ها می‌اندازد.

از ابتدای سال تاکنون چند مورد انفجار گاز در شهر اهواز رخ داد که لازم است بررسی‌های لازم از سوی کارشناسان امر انجام شود؛ کارشناسان متخصصی که ابتدا دلیل بروز این حوادث را تعیین کنند و سپس با ارائه راهکاری عاجل مانع مرگ دلخراش شهروندان شوند.

از فوت جوان ناشنوای سبزی‌فروش تا مادربزرگی که برای خرید روزانه راهی بازار عامری شده بود تا فوت مادر ۲۰ و چند ساله باردار در پردیس که هر کدام در نوع خودش دلخراش است.

همچنین چند سال قبل حادثه دلخراش خیابان گندمی، چند کشته برجای گذاشت و همه اهالی گلایه‌مند بودند که بیل مکانیکی به لوله گاز برخورد کرده است و خطای انسانی شهروندان در کار نیست، اما هیچ خسارتی به آن‌ها و به خصوص ساکنان عزادار آن ساختمان چند طبقه‌ای که فقط اسکله‌اش مانده بود، پرداخت نشد.

آنچه مهم است بررسی علل این حوادث تلخ و دلخراش در اهواز است که چرا و چگونه این روز‌ها یکی از خبرسازترین تیتر‌های حوادث این کلانشهر شده است؟

فرسودگی خطوط لوله انتقال گاز

سید کریم حسینی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: به نظر می‌رسد که فرسودگی خطوط لوله انتقال گاز، برنامه‌ریزی و هماهنگی بیشتری را میان سازمان‌های خدمات رسان در حوزه زیرساختی می‌طلبد؛ همچنین آموزش بیشتر شهروندان و ایمنی ساختمان‌ها باید بیش از گذشته بررسی و مورد توجه قرار گیرد.

او افزود: در رابطه با حوادث انفجار گاز اهواز بعد از حادثه منطقه عامری اهواز اعلام شد که از طرفی باید دستگاه‌های خدمات دهنده در شهر هماهنگی بیشتری را در خصوص حفاری‌ها و انشعابات مربوطه داشته باشند؛ همچنین یک مرجع واحدی برای صدور مجوز‌ها باشد که هماهنگ‌کننده بین دستگاه‌های خدمات رسان باشد که ممکن است فرمانداری و یا حتی شهرداری این مسئولیت را بر عهده بگیرد، ولی برای جلوگیری از تکرار حوادثی که ناشی از این گونه مسائل است، باید چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

حسینی تصریح کرد: از طرف دیگر نیز شاید در گذر زمان انشعابات و لوله‌کشی‌های موجود در سطح شهر اهواز به ویژه محلات قدیمی عمرشان به اتمام رسیده است؛ هرچند که این موضع را از لحاظ فنی باید مسئولان امر بگویند چرا که عمر این شبکه‌ها و لوله‌گذاری‌ها مدت زمان مشخصی دارند.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: هرچند وقت یک بار محصولات متفاوت و جدیدی از نظر کیفیت لوله‌ها و شبکه‌های موجود ارائه می‌شود که به طور قطع کالای جدیدتر، با کیفیت‌تر و با تکنولوژی بهتری وارد بازار می‌شود و مطالبه ما این است که دستگاه‌های خدمات دهنده فرآیندی را در عملکرد خود داشته باشند و به عنوان بازرسی‌های فنی، به طور دوره‌ای نسبت به بازبینی این شبکه‌ها اقدام کنند.

این مقام مسئول گفت: حوادث در اهواز کم نیست چرا که بیش از ۶ حادثه در یک شهر تعداد زیادی به حساب می‌آید؛ این شبکه‌ها به بازرسی‌های فنی، بازبینی، تعویض، اصلاح شبکه و نوسازی نیاز دارند که باید این کار‌ها انجام شود و ابزاری وجود دارد که از انفجار جلوگیری کنند؛ همچنین دستگاه‌های هشداردهنده و اخطاردهنده در مسیر شبکه‌ها می‌توانند قبل از بروز حادثه بررسی‌ها و هشدار‌های لازم را داشته باشند.

خطر متصاعد شدن گاز وجود دارد

او اظهار داشت: این شبکه‌ها می‌توانند آب‌رسانی و حتی فاضلاب باشند؛ از لحاظ فنی یک سری گاز‌هایی متصاعد می‌شوند که غیر از شبکه‌های خانگی باشند و باعث انفجار شوند و مسئولان امر باید این موارد را بررسی کنند تا بیشتر از این شاهد وقوع انفجار نباشیم.

حسینی افزود: در مواقعی نیز علامت سوال ایجاد می‌شود که خطای انسانی در شبکه‌های خانگی هست، ولی اگر هم شبکه‌های خانگی ایرادی دارند، باید با بازرسی‌های دوره‌ای و نظارت‌های شرکت‌های خدمت رسان برطرف شود؛ مردم پول قبوض را پرداخت می‌کنند و اگر سهل‌انگاری در نظارت بر سلامت شبکه‌ها و خرابی‌های احتمالی باشد باید آن را از طریق بازبینی‌های دوره‌ای رفع کنند.

ابراهیم قنبری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: از تابستان پارسال تا تابستان امسال، ۹۷ فقره کارشناسی از همه اماکن مسکونی فرسوده در سطح شهر، ۵۲ فقره کارشناسی از همه اماکن تجاری و مسکونی فرسوده در سطح شهر و ۱۹۵ فقره کارشناسی از همه مجتمع‌های تجاری (شامل پاساژها، اداری، پزشکی در سطح شهر) انجام شده است.

او افزود: همچنین ۳۵۴ فقره کارشناسی از ساختمان‌های بلند مرتبه در سطح شهر، ۲۱ فقره کارشناسی از همه بیمارستان‌ها، ۱۲ فقره کارشناسی از همه درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها، ۱۰ فقره کارشناسی از هتل‌ها و ۱۸ فقره کارشناسی از ساختمان‌های اداری و شرکت‌های خصوصی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام شده است.

قنبری تصریح کرد: همچنین ۲۷۰ فقره کارشناسی از مدارس (همه مقاطع) در سطح شهر، پنج فقره کارشناسی از سازمان‌های تأمین اجتماعی، ۵۰ فقره کارشناسی از جایگاه‌های سوخت (بنزینی، سی. ان. جی، گازوئیلی) در سطح شهر، پنج فقره کارشناسی از سینماها، ۳۱ فقره کارشناسی از معاونت‌ها، سازمان‌ها و مناطق، ۱۵ فقره کارشناسی از بانک‌ها، هشت فقره کارشناسی از انبار‌ها و سایت برق منطقه‌ای خوزستان، ۳۲۲ فقره کارشناسی از همه سفره‌خانه‌ها قلیانسرا‌ها و ۵۷ فقره کارشناسی از همه جایگاه‌های گاز سیار غیرمجاز ال. پی. جی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز ادامه داد: ۳۸ فقره کارشناسی از همه جایگاه‌های سیار غیرمجاز بنزین بشکه‌ای، ۹ فقره کارشناسی از همه خوابگاه‌های دانشگاه‌های اهواز، سه فقره کارشناسی از نمایندگی‌های خودرو در سطح شهر و دو فقره کارشناسی از دانشگاه‌های اهواز انجام شده است.

این مقام مسئول گفت: از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال بازرسی از همه اماکن سطح شهر پنج هزار و ۸۲۸ مورد، صدور دستورالعمل ایمنی سه هزار و ۸۴۴، صدور پایان کار ایمنی دو هزار و ۹۳۴، بازرسی از اصناف ۱۶۴، صدور گواهی ایمنی اصناف ۱۰۱، مشاوره‌ها ۱۴۵ و تأییدیه نقشه‌های ساختمان یک هزار و ۶۷۰ مورد انجام شد.

قنبری اظهار داشت: شهروندان باید همیشه اجازه دهند که هوای کافی برای سوختن کامل به بخاری گازسوز برسد چرا که وجود روزنه‌های زیر درب‌ها برای این منظور مفید است؛ همچنین بخاری، آبگرمکن و شومینه باید به دودکش دارای کلاهک H در پشت‌بام متصل باشد و در صورتی که برای مدت طولانی از منزل خارج شویم باید شیر اصلی گاز را ببندیم و هرگز از شیلنگ‌های بلند و تبدیل‌های غیر استاندارد برای رساندن گاز به نقاط مختلف ساختمان استفاده نکنیم.

او با اشاره به اینکه استفاده از بست (قفیس) مناسب برای محکم کردن شیلنگ گاز، الزامی است، عنوان کرد: استفاده از «سرشیلنگی سوپاپدار» در قسمت خروجی لوله گاز (شیر مصرف) الزامی است؛ همچنین جنس دودکش نیز باید مقاوم و در برابر حرارت، بدون منفذ و نشتی باشد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: در سال گذشته در اهواز، ۹ مورد انفجار رخ داد که در این زمینه کسی فوت نشده است، اما ۱۱ نفر مصدوم شده بودند که کارشناسان بیشترین علت این حوادث را انفجار گاز شهری، سیلندر و پیک نیک اعلام کردند؛ همچنین در سال جاری ۱۶ انفجار با ۴۴ مصدوم و ۶ فوتی داشتیم که بیشترین علل وقوع آن نشت گاز شهری، نشت گاز از اجاق، نشت گاز آبگرمکن و کپسول گاز اعلام شده است.

او با اشاره به اینکه رنگ شعله در بخاری و وسایل گازسوز باید آبی باشد، در خصوص چهار اقدام اولیه در زمان استشمام بوی گاز می‌گوید: ابتدا باید ساکنان را مطلع کرده تا به طور سریع محل نشت گاز را ترک کنند و در مرحله دوم فیوز برق را دور از محل نشت گاز و از قسمت کنتور قطع کنند؛ همچنین نسبت به بستن شیر اصلی گاز اقدام کنند و در نهایت با شماره‌های اضطراری ۱۹۴ و ۱۲۵ تماس بگیرند.

امید نادری رئیس انجمن صنفی مهندسان گاز خوزستان گفت: در سال‌های گذشته بار‌ها برای انفجار‌های مختلف و قطعی گاز به علت نشت گاز رفتم که متوجه شدم که آسیب دیدگان آن حادثه از نشت بوی گاز آگاه بودند؛ در مواردی حتی شرکت گاز برخی انشعابات را قطع کرده و هنگام حضور در محل با دست‌کاری کنتور و یا حتی توسعه غیرمجاز روبه‌رو شدم.

او با اشاره به اینکه در چند ماه اخیر تعداد انفجار‌ها بسیار بوده است که این امر علت خاصی دارد و باید به دنبال اصلاح آن باشیم، افزود: بیش از ۹۰ درصد ماجرای انفجار گاز‌ها به بی‌احتیاطی خود مردم بر می‌گردد؛ به طور مثال کار فروش اشتراک گاز که به مشتریان برون سپاری شده و در دفاتر پیشخوان انجام می‌شود، مقرر بود که بروشوری آموزشی (در خصوص طول شیلنگ، دودکش، لوله‌ها و…) برای مطالعه در اختیار مردم قرار گیرد، ولی چند وقتی می‌شود که این آموزش را انجام نمی‌دهند و ندیدم که بروشوری توزیع شود.

نادری بیان داشت: هر زمانی که شهروندان با عملیات گاز تماس بگیرند، کارشناسان به محل مراجعه و موارد لازم را در این زمینه بررسی می‌کنند، ولی بسیاری از افراد با هدف پیشگیری از قطع گاز که آن هم فقط برای رفع اشکال و به صورت موقتی است، با شرکت گاز تماس نمی‌گیرند؛ حتی گاهی افراد در تماس‌های خود اعلام کرده‌اند که بوی گاز را حس می‌کنند، ولی خواهش می‌کنند تا گاز را قطع نکنیم!

رئیس انجمن صنفی مهندسان گاز خوزستان با اشاره به حضور خود در کمیته فنی گاز در پاسخ به اینکه شهروندان در روز بروز حادثه خیابان گندمی با ۱۰ مصدوم و یک فوتی در سال ۹۵ چندین بار وجود بوی گاز را گزارش کرده‌اند، می‌گوید: افراد فقط بعد از بروز حادثه می‌گویند که وجود بوی گاز را اعلام کرده‌اند، ولی هیچ‌وقت گزارشی نداده‌اند؛ چون اگر با عملیات شرکت گاز تماس بگیرند، کارشناسان حضور پیدا می‌کنند.

این مقام مسئول گفت: یکی دیگر از علت‌های بروز حوادث این است که دستگاه‌ها و تجهیزات گازسوز را به سرویس‌کار‌های غیر کارشناسی می‌دهیم که عملاً افراد فاقد تجربه کاری هستند؛ به طور مثال اگر ترموستات آبگرمکن خراب شود، سرویس‌کار بی‌تجربه آن را یکسره می‌کند.

جلوگیری از گازگرفتگی

او ادامه داد: آبگرمکن‌ها حتماً باید در فضای آزاد باشند که در صورت بروز حادثه باعث تخریب دیوار‌های مجاور نشوند؛ به عنوان نمونه باید آبگرمکن را در تراس جلو قرار دهند، ولی نصب در تراس عقب باعث می‌شود که در صورت بروز حادثه تا شعاع ۱۵ متر خودش را تخریب کند؛ در کل موج انفجار اگر رو به بیرون باشد، خیلی بهتر است.

نادری اظهار داشت: دستگاه‌های نشت مونواکسید کربن و گاز طبیعی وجود دارند که در سینه دیوار نصب می‌شوند، در نتیجه به محض اینکه عدد از حد مجاز افزایش پیدا کرد، آلارم می‌دهند و حتی برخی این قابلیت را دارند که شیر ورودی گاز به ساختمان را نیز قطع کنند؛ در حال حاضر این کار را در ساختمان‌های عمومی ۱۰ واحد به بالا انجام می‌دهیم؛ البته سازمان آتش‌نشانی تا چهار واحد نسبت به نصب این دستگاه‌ها ملزم است.

رئیس انجمن صنفی مهندسان گاز خوزستان بیان داشت: چرا تاکنون یک مجله تخصصی- عمومی در حوزه گاز وجود ندارد؟ کاش یک مجله ایمنی در حیطه صنعت ساختمان ایجاد شود تا بتوان آموزش‌های لازم را به مردم ارائه می‌داد یا حتی کنار ضمیمه روزنامه‌های محلی، این آموزش برای شهروندان انجام می‌شد؛ حتی سازمان صدا و سیما یک روز و یک زمان مشخص را برای آموزش اختصاص نداده‌اند.

او گفت: نصب شیر بخاری را پایین آورده‌ایم، اما این در حالی است که قبلاً می‌گفتند این کار درست نیست، ولی وقتی که گازی نشت کند، هیچ‌وقت نزدیک ۴۰ سانتی‌متر کمتر نمی‌آید و چگالی آن باعث رفتن به سمت بالا می‌شود وبا این شرایط حداقل اگر انتشار گازی رخ داد، حداقل فردی که دچار گازگرفتگی شده است، بتواند سینه‌خیز حرکت و دسته گاز را خاموش کند تا غلظت انتشار کاهش پیدا کند؛ موقع انتشار گاز فرد دچار گازگرفتگی می‌شود و به خاطر سرگیجه، امکان تحرک زیاد را ندارد.

نادری تصریح کرد: یک سری کپسول‌ها را برای تابلو‌های برق وجود دارند که استاندارد هستند که با یک شیلنگ دور کلید‌ها وصل می‌شوند که به محض ایجاد جرقه شیلنگ سوراخ شده و اطفای حریق رخ می‌دهد؛ مردم برای استفاده از دستگاه‌های پیش‌گیرنده از بروز حوادث می‌توانند به صورت حضوری به سازمان آتش‌نشانی و شرکت گاز مراجعه و یا حتی اینترنتی (در سایت) مراجعه کنند.

رئیس انجمن صنفی مهندسان گاز خوزستان اظهار کرد: از مردم و مسئولان درخواست می‌شود که نکات ایمنی را حتی اگر بلد نیستند، بپرسند یا در اینترنت جست‌وجو کنند و حداقل اطلاعات ساده اولیه را دریافت کنند؛ شهروندانی که بوی گاز را حس می‌کنند، حداقل برای ایمنی خود و دیگر ساکنان و اطرافیان احترام قائل شوند و به شرکت گاز گزارش دهند.

منبع: مهر

انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: آتش سوزی ، آتش نشانی
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر