کد خبر: ۷۶۲۷۴۴۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
کد خبر : ۷۶۲۷۴۴۴

کلاف سر درگم بیمارستان امام رضا (ع)؛ آیا مسئولان به فکر هستند؟

شهرستان بجنورد با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تنها ۳ مرکز بیمارستانی مجهز دارد که همه این مراکز هم در جنوب شهر بجنورد واقع شده‌اند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،   مدت‌ها است موضوع تغییر کاربری فضای بیمارستان امام رضا (ع) به‌عنوان قدیمی‌ترین بیمارستان مرکز استان خراسان شمالی به یکی از موضوعات مهم استان تبدیل شده است.


بیشتر بخوانید

نگاهی به پیشینه تاریخی بیمارستان امام رضا (ع)

بیمارستان امام رضا (ع) بنای موقوفی است که در دهه ۲۰ شمسی برای امورات درمانی توسط خانواد مفخم وقف شده و سال‌ها از بنای اصلی عمارت مفخم به‌عنوان بیمارستان استفاده می‌شده است.

در سال ۱۳۲۰ از طرف ورثه مفخم عمارت اصلی و محوطه را وقف بهداری برای ساخت بیمارستان کردند که توسط علوم پزشکی بیمارستان امام رضا (ع) در این مکان احداث شد. در سال ۱۳۷۰ این بنا در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت که پس از طی مراحل مرمت به عنوان موزه مردم شناسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پس از استان شدن خراسان شمالی در سال ۱۳۸۴ و تشکیل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، اما بار دیگر احیاء باغ بزرگ سردار مفخم رونق گرفت و از سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ طرح تملک زمین‌های اطراف آینه خانه در دستور کار اداره کل قرار گرفت.

در سال‌های اخیر و با پیگیری استاندار خراسان شمالی بنا شده تا عمارت مفخم و بافت تاریخی اطراف آن به عنوان مجموعه‌ای فرهنگی شبیه به عمارت میدان امام اصفهان مورد بازسازی و احیا قرار گیرد، اما آنچه در این میان مورد سوال فعالان اجتماعی بجنورد قرار گرفته٬ وضعیت بنای بیمارستان در این منطقه است.

در حال حاضر بیمارستان امام رضا چه کاربردی دارد؟

بیمارستان امام رضا (ع) در سال‌های گذشته مهم‌ترین بیمارستان بجنورد محسوب شده و روزانه بیش از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مراجعه کننده داشته است. در سال‌های اخیر که بار خدماتی این بیمارستان به مجموعه درمانی امام حسن (ع) بجنورد منتقل شده٬ بیمارستان امام رضا (ع) در سال حدود ۲۰۰ هزار پذیرش را ثبت کرده است.

درمانگاه تخصصی و اورژانس این بیمارستان به عنوان تنها مرکز خدمات پزشکی دولتی در شمال شهر بجنورد از اهمیت بسیاری برخوردار است. بافت جمعیتی شمال شهر بجنورد عمدتاً از اقشار ضعیف و کم برخوردار جامعه محسوب شده و توانایی رفتن به سایر مراکز درمانی را ندارند. از سوی دیگر مکان سایر بیمارسان‌های دولتی بجنورد هم در فاصله‌ای بسیار دور‌تر از شمال شهر و حواشی شمالی است که این موضوع باعث میشود تا اقشار ضعیف برای رفتن به این مراکز با مشکل مواجه شوند.

کارکرد اصلی مجموعه درمانی امام رضا (ع) در سال‌های اخیر٬ علاوه بر کاربرد درمانگاه تخصصی٬ ایجاد مرکز بستری بیماران اعصاب و روان نیز هست. در این مجموعه بیش از ۱۰۰ بیمار اعصاب و روان با انواع بیماری‌ها بستری بوده و تحت درمان می‌باشند. تعطیلی این مجموعه و انتقال آن به سایر مجموعه‌های درمانی هویت مرکز درمان اعصاب و روان را از بین برده و خطر جدی برای سلامت این بیماران است.

طرح مسئولان برای مجموعه مفخم چیست؟

با توجه به آنچه مسئولان تا کنون درباره طرح احیاء و رونق بخشی به مجموعه مفخم گفته‌اند٬ قرار است پیرامون این بافت تاریخی٬ مجموعه‌ای از بازار و خدمات رفاهی شکل گرفته و باعث رونق بخشی به گردشگری استان شود.

غلامرضا عوض‌زاده فرماندار بجنورد در ارتباط با آخرین اخبار پیرامون طرح توسعه عمارت مفخم مرکز استان گفت : موضع استانداری خراسان شمالی در خصوص طرح توسعه عمارت مفخم به صورت رسمی اعلام شد و دیدگاه این است که عمارت مفخم به یک مقصد گردشگری تبدیل شود چراکه تجربیات استان‌های پیشرفته چارچوب این کار را به ما دیکته می‌کند.

فرماندار شهرستان بجنورد در پایان از اصحاب رسانه خواست تا وارد فضای حاشیه‌ای موضوع بیمارستان امام رضا نشوند و تاکید کرد که به هیچ عنوان سیاست استانداری این نیست که برای مردم پیرامون اطراف بیمارستان مشکلی ایجاد شود ضمن اینکه قرار است بیمارستانی با جدیدترین امکانات و تجهیزات در همان محدوده راه‌اندازی شود.

حبیب یزدان پناه مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی نیز با بیان اینکه تحویل بخشی از بیمارستان قدیمی و باز آفرینی آن به شکل اولیه از جمله آرزو‌های دیرینه مردم بجنورد بودافزود : این موضوع با پیگیری‌های انجام شده و مساعدت مسئولان استان در حال تحقق است.

او افزود: به منظور حفظ این میراث تاریخی در مرکز استان، طرح ساماندهی و احیای مجموعه عمارت مفخم و تبدیل فضا‌های موجود از جمله بیمارستان امام رضا (ع) تهیه و اخیرا در جلسات مشترکی که با معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، سازمان برنامه و بودجه استان و دانشگاه علوم پزشکی خراسا شمالی برگزار شد، مورد تصویب قرار گرفت.

فرافکنی و تندگویی به جای پاسخ

آنچه در این میان ذهن تمام مخاطبان را به خود جلب کرده و به یک علامت سوال بزرگ تبدیل شده است٬ چگونگی ساخت بیمارستان جدید در فضای جدید است. مسئولان در این زمینه می‌گویند قصد ساختن بیمارستان جدید را نداریم و تا بیمارستان جدید ساخته نشود تخریب صورت نمی‌گیرد٬ این در حالی است که استاندار خراسان شمالی اخیرا در نامه‌ای به وزیر بهداشت از وی خواسته اجازه تخریب بیمارستان را بدهد!

طرح بازسازی عمارت مفخم و مجموعه اطراف آن به عنوان یک طرح گردشگیر مخالفی ندارد، اما وقتی موضوع به بیمارستان امام رضا می‌رسد مخالفان قد علم می‌کنند و برای منافع مردم سخن می‌گویند. اما نوع واکنش مدیران استان و به ویژه استاندار خراسان شمالی در این زمینه تعجب برانگیز است. استاندار به جای پاسخگویی به شبهات٬ منتقدان را به باد انتقاد و تندگویی می‌گیرد!

محمد‌علی شجاعی استاندار خراسان شمالی در پاسخ به منتقدان تغییر کاربری قدیمی‌ترین بیمارستان بجنورد گفت : در همه مناطق کشور عده‌ای هستند که نمی‌گذارند کار انجام شود. کسی دنبال تخریب بیمارستان نیست. من به عنوان نماینده دولت به دنبال افزایش تخت‌های بیمارستانی هستم و اگر نبودم باید شک کنید.

استاندار خراسان شمالی گفت: از روز اول طرح مرتبط با بافت تاریخی بنای عمارت مخم، با وزیر بهداشت جلسه داشتیم و همه ابعاد طرح را برای وی تشریح کردیم. عقل و منطق هم این را می‌گوید که بنای بیمارستان نباید تخریب شود.

استاندار خراسان شمالی: منتقدان بی‌خبر هستند

شجاعی گفت : موضوع مسلم این است که فصل آخر پروژه مفخم تخلیه بیمارستان است و تا زمانی که بیمارستانی با همین متراژ و امکانات به‌روز ساخته نشود، بیمارستان امام رضا (ع) تخلیه نخواهد شد.

او ادامه داد: در جلسه با رئیس سازمان اوقاف هم این موضوع مطرح شده و وی هم با تغییر به احسن موقوفه موافقت کرده است. اوقاف از این طرح کاملاً استقبال کرده است.

استاندار خراسان شمالی گفت: موضوع مهم این است که منتقدین از پس و پیش کار خبری ندارند. این بیمارستان باید بازسازی شود و حالا که سرمایه‌گذار وجود دارد باید این بیمارستان به دست سرمایه‌گذار ساخته شود.

شجاعی در انتقادی تند از منتقدان این طرح گفت: منتقدین نه از شرع چیزی می‌دانند و نه دلسوز مردم هستند. این افراد همان‌هایی هستند که نمی‌گذارند هیچ طرحی در استان اجرا شود و ما بدون اعتنا به آن‌ها کارمان را می‌کنیم.

اوقاف: مجموعه مفخم وقفی است؛ اجازه تخریب ندارید!

موضوع بیمارستان امام رضا بجنورد وقتی جالب می‌شود که اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی مکان‌های واقفی وارد عمل شده و از این کار انتقاد می‌کند. یک منبع آگاه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از مخالفت صریح رئیس سازمان اوقاف در پاسخ به درخواست‌های متعدد استاندار خرساان شمالی خبر داد.

او افزود: مجموعه عمارت مفخم یک بنا با کاربری مشخص وقفی است که هیچ کس حق تغییر این کاربری را از نظر شرعی ندارد و سازمان اوقاف با آن مخالف است.

خبر‌ها حاکی است وزارت بهداشت نیز مخالف خود را با این طرح اعلام کرده و به استاندار خراسان شمالی گفته تا زمانی که مکان جدید ساخته نشود٬ حق ورود به مجموعه امام رضا (ع) تخریب و تخلیه آن را ندارند.

روز گذشته٬ سید محمد پاکمهر٬ رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی نیز گفت: ما با احداث مراکز فرهنگی و گردشگری مخالف نیستیم و می‌تواند اشتغال‌زایی کند، اما نباید در شرایط کرونایی احیای بافت تاریخی را به بیمارستان ترجیح بدهیم که این کار باعث آسیب مردم است.

نماینده مردم ۵ شهر استان خراسان شمالی گفت: بدون جایگزینی مرکز جدید قطعا این کار اصلا آثار خوبی ندارد و یک اشتباه است. موضوع دیگر اوقافی بودن این بیمارستان است و نیات واقفان این است که آنجا باید مرکز درمانی باشد و در غیر این صورت نیت واقف اجرا نشده است.

باید منتظر ماند و دید سرنوشت طرح عمارت مفخم و بنیا قدیمی‌ترین بیمارستان بجنورد که روزانه پذیرای بیش از ۵۰۰ بیمار از محروم‌ترین نقاط شهر است٬ به کجا ختم می‌شود؟

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ه 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر