صف‌های طولانی کپسول گاز در بهبهان/ آوارگی ساکنان دومین کشور گازی دنیا برای یک کپسول

قصه کمبود گاز در بهبهان سر دراز دارد، بطوریکه هر سال مردم این شهرستان باید برای تهیه فقط یک کپسول ساعت‌ها در صف‌های طولانی انتظار بکشند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، کمبود گاز مایع در شهر بهبهان مربوط به دیروز و امروز نیست و از زمستان سالیان قبل بوده و به دُری نایاب مبدل شده و براساس گفته مردم سیستم توزیع پاسخگوی تقاضا نیست.

در مابقی فصول به دست آوردن کپسول‌ها آسان است، اما با برودت هوا این آسانی به مشکلی سخت تبدیل شده و به کمیاب‌ترین محصول تبدیل می‌شود که با گذر از اماکن توزیع متوجه صفوف طولانی و بی پایان هستیم که در نهایت به برخی نیز نمی‌رسد.

به نظر می‌رس با توجه به فرارسیدن فصل سرما باید تصمیماتی اتخاذ شود، که گاز مایع مورد نیاز شهرستان تأمین شود و بر توزیع و نیز عرضه به قیمت‌های مصوب نظارت باشد، زیبنده نیست، مردم در کشوری که دومین دارند ذخایر گاز در دنیا است، برای تأمین گاز مورد نیاز خود با سختی مواجه باشند.

فقط اسم منطقه نفت و گازی را یدک می‌کشیم!

یک جوان بهبهانی کمبود گاز آن هم در بهبهان که دور تا دور آن حلقه‌های چاه نفت و گاز وجود دارد را خنده دار و بیشتر شبیه به یک تلخند توصیف کرد و گفت: صفوف طولانی برای خرید یک کپسول گاز مایع آن هم در مهد نفت و گاز ایران تشکیل شده و واقعا کرامت انسانی زیرپا رفته و هیچکس هم خود را پاسخگوی وضع موجود نمی‌داند.

او که در حومه بهبهان امرار معاش می‌کند با ابراز گلایه شدید افزود: اگر منطقه ما شامل گاز رسانی نمی‌شود حداقل مسئولان فکری بحال چند ده خانواده کنند و خرید کپسول را برای ما تسهیل کنند که بیش‌تر از این فقر و تنگدستی آزارمان ندهد.

قیمت یک کپسول گاز چند؟ هر کس خودش و وجدانش!

یکی از شهروندان استان همجور با ابراز ناراحتی از چند نرخی بودن عرضه این محصول اظهار داشت: ما که در صف‌های طولانی قرار می‌گیریم و گلایه‌ای نداریم، اما حداقل نرخ را تعیین کنند تا اینگونه سر در گم نشویم، قیمت‌ها از ۱۲ هزار تومان شروع شده و تا هر چقدر که فکر کنید بالا می‌رود و هرکس خودش و وجدانش قیمتی می‌دهد و هر وقت هم اعتراض می‌کنیم فروشنده می‌گوید ما هم با همین قیمت خریده‌ایم یا کمیاب است مشتری را مجور به خرید با هر قیمتی می‌کنند.

او تصریح کرد: روزانه ده‌ها دستگاه خودرو با سوخت ال پی جی به صورت غیر استاندار از گاز مایع استفاده می‌کنند، هیچ ارگانی بر این تخلف نظارت ندارد و ما برای تامین یک عدد کپسول گاز با مشکل مواجه هستیم، ولی معلوم نیست، چطور کپسول گاز مایع برای خودرو‌های شخصی وجود دارد.

شغلمان تحت الشعاع قرار گرفته است

یک جوشکار که این‌روز‌ها شغلش تحت تاثیر کمبود کپسول گاز قرار گرفته ادامه داد: جوشکاری بدون گاز که انجام نمی‌شود و واقعا کار ما که سیار است مختل شده، چون یا کپسول کم است یا قیمت آزاد آن به ۴۰ هزارتومان هم می‌رسد. بعد از ۱۰ روز تازه گفته‌اند امروز شاید بتوانم یک عدد خریداری کنم، چون واقعا خریدن آزاد برایمان نمی‌صرفد و مشتری هم قیمت بالاتر را نمی‌پذیرد.

قیمت مصوب ۱۲/۵۰۰ است/ گرانفروشی را به ۱۲۴ گزارش کنید

رئیس اتاق اصناف بهبهان گفت: برای بحث توزیع نظارتمان را با توجه به کمبود کپسول بیشتر کرده‌ایم و قیمت مصوب نیز ۱۲/۵۰۰ است که از شهروندان می‌خواهیم در صورت مشاهده گزارش خود را با شماره گیری ۱۲۴ ثبت کنند.

۲% از نعمت گاز برخوردار نیستند

یوسف زمانی اصل فرماندار بهبهان افزود: در شهر بهبهان ۲ درصد هستند که از نعمت گاز برخوردار نیستند و طبق جدول سهمیه توزع می‌شود که بر اساس گفته ایستگاه تنها ۵ تن برای این تعدادنیاز است. این کپسول‌ها به دست عاملین توزیع نیز می‌رسد، اما متاسفانه با واسطه به دست توزیع کندگان برای استفاده lpg می‌رسد که تخلف محرزی است.

کپسول‌ها کجا توزیع می‌شوند؟ مقصر کیست؟

در واقع با یک نگاه کلی می‌توان به این نتیجه رسید که اگر چه در زمینه تولید سیلندر‌های گازی هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و مسئولین امر درصدد افزایش تولید آن هستند، اما مشکل اصلی در بخش توزیع کپسول هاست، و کپسول‌هایی باید به دست مردم برساند سر از نا کجا آباد درمی‌آورند و باید دید سرانجام این معضل چگونه حل خواهد شد.

هر چند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای کاهش تخلف در مسیر توزیع و عرضه گاز مایع و نظارت هر چه بیشتر در این بخش از ابتدای شهریورماه امسال شرایطی ایجاد شده تا مصرف کنندگان واقعی گاز مایع (خانوارها) با ثبت نام در سایت درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) امکان خرید گاز مایع با قیمت مصوب را داشته باشند و انتظار می‌رفت با الکترونیکی شدن خرید گاز مایع تخلف در سطح عرضه و فروش برداشته شود و مصرف کنندگان واقعی بتوانند گاز مایع را با قیمت مصوب خریداری کنند هر چند هنوز هم صف‌های طولانی برای کپسول‌ها گواه این است که این طرح چندان هم با استقبال روبه‌رو نشده و مشکل همچنان پا برجاست.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/گ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر