کد خبر: ۷۶۲۹۱۴۴
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
کد خبر : ۷۶۲۹۱۴۴

کاشی کاری چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مرمت شد

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: کاشی کاری چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مرمت شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، کریم لطفی، معاون میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: در ۹ ماهه امسال در حوزه میراث‌فرهنگی طرح‌های مختلفی اجرا شده که از جمله این اقدامات در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده و شامل اتمام صحن قزلباشلار، راه‌اندازی پنج موزه، اجرای تابلوی معرفی مغازه‌ها، اجرای مرمت کاشی کاری گنبد شاه اسماعیل، اتمام پروژه الحاق حمام شیخ به میدان و مرمت کاشی‌کاری چینی‌خانه است.

او از مرمت مدرسه پورسینا شامل مرمت سقف چوبی، دیوار‌های ریخته شده و. در این مدت خبر داد و افزود: در مدرسه جعفری اسلامی نیز تکمیل مرمت تمامی درب‌ها و پنجره‌های چوبی طبقه اول، تکمیل مرمت اورسی تالار و اتاق، اجرای کف‌سازی، مرمت دو مورد پنجره چوبی طبقه فوقانی و تکمیل نازک‌کاری انجام شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل مرمت نمای جنوبی و تعمیرات اورسی‌های ضلع جنوبی مسجد میرزا علی‌اکبر، اجرای تأسیسات مکانیکی و تکمیل برخی عملیات بنایی سربینه حمام یعقوبیه و اجرای سه ایوان آجری جلوی مغازه‌های بازار سرای وکیل را از اقدامات در این بنا‌ها عنوان کرد.

لطفی در مورد مرمت و ساماندهی خانه‌های تاریخی بیان کرد: در ۹ ماهه امسال شیب‌بندی و ایزولاسیون پشت بام خانه خلیل‌زاده و پاکسازی و آواربرداری و مرمت دیوار شمالی بنا، اجرای ازاره سنگی، ساخت پنچره‌های چوبی، اصلاح و تعویض آب باران، عایقکاری پشت بام و... خانه رئیسی ۱ و ۲ اجرا شد.

او از آغاز مطالعات بازار تاریخی اردبیل و در حال مطالعه بودن آن خبر داد و افزود: مرمت رواق‌های حیاط و اتاق‌های ضلع غربی، اتمام نازک‌کاری، اجرای بخشی از نمای شمالی و در شرف بهره‌برداری آن در حسینیه مجتهد دلجو و آواربرداری سقف‌های فرو ریخته و اجرای سقف زیرزمین در بخش تالار اصلی حسینیه حاج عبادلله نیز امسال انجام شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به طرح‌های اجرایی در شهرستان‌های استان ادامه داد: از جمله پروژه‌های اجرایی در شهرستان نمین تراشیدن نازک‌کاری فرسوده داخلی، حذف بنایی‌های الحاقی و تخلیه مخازن آب سرد و گرم حمام حور روستای حور و اجرای سفت‌کاری و نازک‌کاری و افزایش زیربنای سالن نمایشگاه الحاق صنایع‌دستی بوده است.

لطفی با اشاره به اجرای سفت کاری و نازک کاری کامل یادمان شهدای گمنام بیله‌سوار و محوطه‌سازی آن گفت: در گرمی تجهیز ساختمان موزه گرمی، اجرای نازک‌کاری، تأسیسات الکتریکی و مکانیکیو ساخت و نصب پنجره‌های آن و در پارس‌آباد نیز در ساختمان صنایع‌دستی اجرای دیوار‌های سفالی محیطی و کرسی چینی و ایزولاسیون و پرکردن محوطه داخلی با توفان (مخلوط رودخانه‌ای) را شاهد بودیم.

او از اتمام گنبد آجری و اجرای کامل بندکشی بقعه شیخ کشف‌الدین روستای دایوکندی هشتجین و تعویض چهار مورد پنجره آلومینیومی و تبدیل به چوبی مسجد خمس خلخال خبر داد و افزود: اجرای سقف تیرچه بلوک در محوطه ورودی غار گلستان نیر، مرمت پایه‌های سنگی و طاق‌ها و بدنه آجری پل آغلاغان و آواربرداری و کف‌سازی مسیر‌های دسترسی دستکند‌های کنزق را نیز از جمله پروژه‌های اجرایی بوده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل خرید مصالح و پوشش محوطه باستانی مکتب اوشاقلاری شهر یری و برآورد اولیه هزینه عملیات و درج در سامانه برای انتخاب پیمانکار موزه شیخ حیدر مشگین‌شهر را از دیگر اقدامات در ۹ ماهه نخست امسال عنوان کرد.

انتهای پیام/ع

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر