چگونه مؤدبانه و حرفه‌ای نه بگوییم؟

روش‌های متفاوتی وجود دارند که کمک می‌کنند به طور مودبانه درخواستی را رد کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، آیا وقتی درخواستی از شما می‌شود، برای نه گفتن با مشکل مواجه می‌شوید؟
 
بسیاری از افراد هستند که هنوز وقتی کسی از آن‌ها درخواست کمک می‌کند، بلافاصله پاسخ بله می‌دهند که با کمی جستجو در پس ذهن آن‌ها می‌توانیم دریابیم که این بخشی از شخصیت آن‌هاست و در نتیجه باعث می‌شود که مسئولیت زیادی را به عهده بگیرند.

تعداد بسیار زیادی کتاب حول محور چگونه به درخواستی که از ما شده است، نه بگوییم وجود دارد.

خیلی از ما‌ انسان‌ها به گونه‌ای بزرگ شده‌ایم که فکر می‌کنیم همیشه باید به دیگران کمک کنیم و هر وقت ممکن بود به دیگران نه نگوییم و علاوه بر این، به بسیاری از ما آموخته شده است که برای پیشرفت شغلی خود، باید مسئولیت‌های زیادی را بپذیریم.

شما باید سخت کار کنید تا بهترین در حرفه خود باشید و این موارد تا حدودی حقیقت دارند، اما گاهی اوقات با پذیرش مسئولیت فراوان کاری می‌کنیم که دیگر نمی‌توانیم از پس کار‌های خودمان بر بیاییم.

با این حال در ادامه با راه‌هایی آشنا می‌شوید که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به صورت مؤدبانه و حرفه‌ای نه بگویید.

چرا همیشه جواب مثبت دادن خوب نیست؟

اصطلاحی کاملاً مصطلح برای اغلب افراد وجود دارد که به همه شخص و همه چیز بله می‌گویید و آن هم این است که مردم را راضی کن گفته می‌شود. البته بد نیست که در صورت درخواست از ما به کسی کمک کنیم و وقتی مشکلی به وجود می‌آید  به افرادی که برای آن‌ها مشکل به وجود آمده بله بگویید، اما خودتان و زندگیتان را هم در نظر بگیرید.

به طور خلاصه، وقتی که همیشه در دسترس باشید و به دیگران نه نگویید متوجه می‌شوید که زندگی خود را برای دیگران زندگی می‌کنید، نه برای خودتان، زیرا بله گفتن مداوم به همه می‌تواند منجر به بروز برخی مسائل بد و مشکل آفرین در طولانی مدت شود.

چگونه مؤدبانه و حرفه‌ای نه بگوییم؟

کلید مؤدبانه و حرفه‌ای نه گفتن این است که کلمه «نه» را با رفتار‌ها و روش‌های مختلف تنظیم کنید. بنابراین، شما نباید فقط به طرز ناخوشایندی به کسی خیره شوید و سپس با ناله به او بگویید «نمی‌توانم!»

راه‌های مختلفی برای نه گفتن به افراد متفاوت وجود دارد که با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، به گونه‌ای که برای شما مناسب باشد و همین یعنی این که نسبت به شخص مقابل مؤدب باشید و به او احترام بگذارید. در ادامه، چند مورد برای بررسی ارائه شده است.

نه گفتن به رئیس

نه گفتن به رئیس یک مجموعه می‌تواند ترسناک باشد و مگر اینکه از خوردن صبحانه، ناهار و شام پشت میز خود لذت ببرید، گاهی اوقات به جایی می‌رسید که باید از رئیس خود تشکر کنید و به او نه بگویید.

شما می‌خواهید برای رئیس خود، تصویری که برای کار‌های اضافی در نظر گرفته شده و به انجام آن‌ها افتخار می‌‍کنید را ترسیم کنید، اما سایر اولویت‌ها در حال حاضر ممکن نیست. چیزی در امتداد نکته‌های زیر را می‌توانید به رئیس خود بگویید:

«من واقعاً سپاسگزارم که برای این پروژه به من فکر کردید و در حال حاضر من قصد دارم این هفته / ماه را برای پروژه‌های X، Y و Z هزینه کنم. همان طور که به یاد می‌آورم این‌ها اولویت‌های بالاتری داشتند.»

«خیلی ممنونم که برای این کار به من مراجعه کردید. در حال حاضر من با تمام وجود مشغول کار روی پروژه X و Y هستم. آیا ترجیح می‌دهید که آن کار را کنار بگذارم و به جای آن وقت خود را صرف این پروژه جدید کنم؟»


بیشتر بخوانید


نه گفتن به همکاران

من دوست دارم به همکارانم کمک کنم و هر از چند گاهی از کمک آن‌ها بسیار قدردانی می‌کنم. با این حال، گاهی اوقات به دلیل حجم کاری که در حال حاضر دارم، قادر به همکاری با آن‌ها نیستم. در این صورت، شما می‌خواهید هر زمان که ممکن است این موضوع را کاملاً نزدیک به حقیقت نگه دارید و یا به واقعیت تبدیل کنید.

«این یک ابتکار بسیار هیجان‌انگیز برای بالا بردن است، شما باید تمرکز کنید! با تشکر از شما برای کمک به من در مورد بررسی کردن موضوع های مختلف. حقیقتاً، این چیزی نیست که من برای خود منطقه قدرتی قلمداد کنم، احتمالاً سرعت کار را کم می‌کنم و دیگر همکارمان در این زمینه بسیار خوب هستند و شاید بهتر باشد از آن‌ها هم بپرسید.»

«می‌دانید که من معمولاً انجام این نوع کار‌ها را دوست دارم و واقعاً از اینکه در بخش طرح آن کمکم می‌کنید بسیار سپاسگزارم. متأسفانه، زمان مناسبی برای انجام این کار نیست، اما رئیس، ما را وادار می‌کند که هفته آینده در طول یک ارائه به ELT کار کنیم.»

نه گفتن به مشتریان

نه گفتن به مشتری می‌تواند سخت باشد. به هر حال آن‌ها کسانی هستند که به شما پول می‌دهند و نکته اصلی در اینجا، این است که اطمینان حاصل کنید که مشتری شما احساس کند حرف او شنیده و فهمیده شده است و هنگامی که کاملاً به حرف آن‌ها گوش دادید، با آن‌ها در میان بگذارید که چگونه از یک زاویه دیگر به این مسئله پرداخته‌اید.

«می‌دانید، من کاملاً به آنچه شما می‌گویید رسیده‌ام و نمی‌توانم بیشتر با این موضوع موافقت کنم. من فکر می‌کردم که وقتی نتایج مثبت در ترکیب XYZ را برجسته کنیم، می‌توانیم محدوده سنی ۳۶-۴۵ سال را برطرف کنیم.»

«من از اینکه این مسئله را مطرح کردید تا اطمینان حاصل کنید که ما به آن رسیدگی می‌کنیم سپاسگزارم و این موضوع عالی است و یکی از اعضای تیم نیز به این موضوع پرداخته است و در حال حاضر نیز، از او می‌خواهم نظرات خود را در مورد آنچه در جلسه روز پنجشنبه ما کشف کرده است، به اشتراک بگذارد.»

نه گفتن در زندگی شخصی

با وجود افرادی که در زندگی شخصی شما هستند، بهتر است نه بگویید و دلیل آن را هم ذکر کنید. شاید شما قبلاً چیز دیگری را برنامه‌ریزی کرده باشید. البته، شما می‌خواهید به احساسات مردم احترام بگذارید، اما با روابط نزدیک‌تر و شخصی‌تر، بهتر است صادق باشید که چرا نه می‌گویید.

چگونه مؤدبانه و حرفه‌ای نه بگوییم؟

یکی از قوانین من که کمک می‌کند من همیشه در مسیر خود باشم این است که همیشه به هر کسی بله نمی‌گویم، به شرطی که آن فرد کار اصلی را انجام دهد و از این گذشته، کسی که در زندگی از من کمک می‌خواهد، باید کسی باشد که ارزش آن بالا باشد.

شما می‌توانید برای نه گفتن مؤدبانه در زندگی شخصی خود، از جملاتی مانند «من می‌توانم در انجام این کار به شما کمک کنم، اما در حال حاضر، کار‌های دیگری را برنامه‌ریزی کرده‌ام»، استفاده کنید.

نتیجه

با کمی خوش‌شانسی، می‌توان گفت که یاد گرفته‌اید چگونه به کسی به صورت مؤدبانه و حرفه‌ای نه بگویید. کمک کردن گاه به گاه به دیگران عالی است و از آن بهتر، اینکه خوب است بتوانید در زمان نیاز روی کسی حساب کنید و دیگران هم روی شما حساب کنند و این مسئله به ما کمک می‌کند تا حس کنیم که با دیگران و با بخشی بزرگتر از خودمان ارتباط داریم.

متأسفانه، بله گفتن به درخواست‌های زیادی برای کمک بسیار آسان است و این می‌تواند به ناراحتی و فرسودگی فرد منجر شود.

وقتی کسی از شما درخواست کمک می‌کند، لحظه‌ای را در نظر بگیرید که آیا کاری است که شما واقعاً می‌خواهید، انجام دهید و می‌توانید آن را انجام دهید یا بهتر است مؤدبانه و حرفه‌ای نه بگویید و از نه گفتن هم نترسید و نگران آن نباشید چون شخصیت و زندگی هر فردی با دیگری متفاوت است.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
دلسوز
۲۳:۴۹ ۲۷ دی ۱۳۹۹
فکر کنم تو ایران زندگی نمیکنی
Canada
ناشناس
۲۰:۵۶ ۲۷ دی ۱۳۹۹
مثل اینور اب .با لبخند طولانی بهت نه میگویند
اینجا لبخند نزنی .از کار بیکار میشه
لبخند جزی از کار است
با روی گشاده بگویید نه
کلی کتاب در این زمینه نوشته شده .بخوانید
Iran (Islamic Republic of)
حسنک دبیر
۲۰:۲۲ ۲۷ دی ۱۳۹۹
اصلا مقاله مفید و بدرد بخوری نبود.
ببخشیبد.
Canada
ناشناس
۱۹:۱۸ ۲۷ دی ۱۳۹۹
وقتی باید نه بگوییم و بخاطر برخی ملاحظات بله میگوییم
نشان دهنده عدم صداقت است و بس
برای نگه داشتن و حرمت هر رابطه ای
دوستی .خانوادگی .وووو باید یاد بگیریم که همیشه خودمان باشیم و فیلم بازی نکنیم .
اگر موافق نیستیم .اعلان کنیم
خودتان باشید تا به ارامش ابدی برسید
Iran (Islamic Republic of)
عمار
۱۸:۴۶ ۲۷ دی ۱۳۹۹
بنام خداوند جان و خرد :
در شرکتهای خصوصی مودبانه به رئیست نه بگو !!! بگو با احترام به شما جناب رئیس ولی امرتون رو انجام نمی دم نه ، رئیست هم میگه هیچ اشکالی نداره کارمندم یا کارگرم از همین الان محترمانه اخراجی !!! خدانگهدار بعد از فرداش برو دنبال کار بگرد توی روزنامه ها بخش آگهی استخدامی ها با همین دست فرمون برید جلو همیشه بیکارید فقط کارمندان و کارگران استخدام رسمی دولتی می توانند نه بگویند به رئیسهاشون چون اصلا اخراج توی کارشون نیست و نمی تونن اخراج کنند فرد استخدامی رسمیشون رو نهایتا کسری حقوق دارن یا جاشون رو عوض می کنند از یه قسمتی می فرستنش یه قسمت دیگری . افتاااااااااااااااااااااااااااااااااد .
والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر