۷ قانون بزرگ برای تعیین اهداف

حرکت خود برای به اجرا در آوردن ایده هایتان را با قوانینی که در این مطلب به منظور تعیین هدف بیان شده است، آغاز کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، چگونه باید از ایده به اجرای آن رسید؟ پاسخ این است که با تعیین کردن هدف می‌توان به این موضوع دست پیدا کرد.

در زندگی شخصی و در محل کار، اهداف به شما جهت و امکان می‌دهند که طرح‌ها را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید و در حقیقت به شما کمک می‌کنند که در این راه، خود را مسئول بدانید، اما توجه کنید تعیین اهداف فقط اولین قدم است و جالب است بدانید که بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ نفر که برای سال جدید هدف گذاری می‌کنند، هرگز به آن‌ها نمی‌رسند.

در واقع، اگر می‌خواهید به اهداف خود برسید، نمی‌توانید فقط به خط پایان فکر کنید و در حقیقت باید خود را آماده کنید تا به آن برسید و این یعنی همه چیز بستگی به این دارد که چگونه برای اهداف خود قدم بر می دارید و  این مسیر را طی کرده و از مسابقاتی که در جریان آن وجود دارند عبور می کنید.

بهترین روش برای انجام این کار چیست؟ تعیین برخی از قوانین اساسی برای خود.

اهدافتان را هوشمندانه تعیین کنید

تعیین هر نوع هدفی، بهتر از هیچ چیز است. امّا می‌توانید با درنظر گرفتن هوشمندانه بودن آن هدف، خود را برای موفقیت آماده کنید و با در نظر گرفتن این موضوع، برای هوشمندانه بودن این هدف، باید اهداف شما ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

خاص بودن

هدف شما هر چیزی که باشد، باید بدانید چه زمانی به آن دست یافته اید و هر قدر هدف شما مشخص‌تر و خاص‌تر باشد بهتر است.

اگر با هدف خرید یک اتومبیل جدید، پس انداز می‌کنید به طور دقیق چقدر پول لازم دارید؟ آیا حاضر هستید مقداری از هزینه‌ها را از طریق تأمین مالی به تعویق بیندازید یا ترجیح می‌دهید یک خرید نقدی انجام دهید و چه زمانی امیدوار هستید که خرید کنید؟

هدف خاص شما ممکن است این باشد: " من می‌خواهم تا دسامبر ۲۰۲۰, ۵۰۰۰ دلار پس انداز کنم. " که شما به خود معیار‌هایی داده اید که می‌توانید پیشرفت خود را بسنجید.


بیشتر بخوانید


قابل اندازه گیری

یک هدف می‌تواند خاص باشد، امّا قابل اندازه گیری نباشد. شاید در سال جدید بخواهید پدر بهتری شوید، امّا با چه معیار‌هایی خود را قضاوت می‌کنید؟

این استاندارد‌ها برای اهدافی مانند پس انداز پول بدیهی است، امّا برای چیزی مانند پدری بهتر شدن، باید فیلتر‌هایی را ارائه دهید.

اگر نگران هستید که با پسر یا دخترتان وقت کافی نمی‌گذرانید، شاید بخواهید زمانی را که در هفته با او می‌گذرانید را اندازه بگیرید و اگر تاکنون در کار‌های مدرسه، کمکی به فرزندتان نکرده اید، شاید پیشرفت در نمرات او این باشد که بدانید آیا پدر یا مادر خوبی بوده اید؟

۷ قانون بزرگ برای تعیین اهداف

قابل دستیابی

اهداف خاص و قابل اندازه گیری، لزوما قابل دستیابی نیستند و به هر حال، این موضوع را در نظر بگیرید که احتمالا تا پایان هفته آینده نمی‌توانید در یک مسابقه ماراتن شرکت کنید.

اهداف بزرگ داشته باشید، امّا مواظب باشید.

اخیرا، مطالعه‌ای توسط دانشگاه بازل انجام شده است که نشان می‌دهد افرادی که اهداف قابل دستیابی را برای خود تعیین می‌کنند در مقایسه با افرادی که اهداف نامعقول خود را مشخص می‌کنند از رفاه بیشتری برخوردار هستند و به گفته محققان، دلیل آن هم این است که احساس کنترل بر نتایج منجر به رضایت بیشتر از زندگی می‌شود.


بیشتر بخوانید


مربوط بودن

اهداف شما باید همیشه با یک برنامه بزرگ‌تر تعیین شوند. به طور مثال؛ اگر در حال حاضر، توده بدن شما در یک سطح سالم است چرا باید وزن خود را کاهش داد؟ اگر درآمد، بیشترین نیاز شرکت شماست پس هدف خود را برای بیرون رفتن از دفتر شرکت تعیین نکنید.

مرتبط بودن به دو دلیل کاملا واضح، مهم است. درواقع، اگر هدفی برای شما مهم نباشد برای ادامه آن تلاش نخواهید کرد و حداقل در چارچوب اهداف محل کار، اگر مربوط به ماموریت شما نباشد، برای به دست آوردن تیم یا منابع مالی تلاش خواهید کرد.

۷ قانون بزرگ برای تعیین اهداف

وابسته به زمان

اگرچه تنظیم زمان برای هدفتان، آن را مشخص‌تر می‌کند، امّا زمان جلوه ویژه‌ای به هدف شما می‌دهد و اگر مهلتی برای رسیدن به هدف خود تعیین نکنید برای تهیه وقت آن تلاش خواهید کرد.

فکر کنید که کار واقعی هدف چگونه خواهد بود. بگویید دوست دارید ۲۵ پوند وزن کم کنید و متخصصان پزشکی پیشنهاد می‌کنند هفته‌ای ۱ - ۲ پوند وزن کم کنید که این بدان معنی است که باید انتظار داشته باشید طی ۱۲ - ۲۵ هفته به هدف خود برسید.

در انجام کار خود صبور باشید و همه ما دوست داریم سریع‌تر به اهداف خود برسیم، امّا تعیین انتظار‌های غیر واقعی راه حل نیست و ممکن است در چارچوب مثال کاهش وزن، حتی سلامتی خود را به خطر بیندازید.

شما می‌دانید که تعیین اهداف مهم است و این را هم می‌دانید که هدف خوب چگونه است، امّا وقت شما محدود است و گام بعدی این است که انتخاب کنید و بیشتر به دنبال رسیدن به چیزی باشید و درواقع، چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

هر هدف یک فرصت دارد و کار برای آن بدان معناست که نمی‌توانید از آن زمان برای انجام کار دیگری استفاده کنید و بنابراین، مطالب بعدی به چگونگی دستیابی به اهداف صحیح متمرکز است.

۷ قانون بزرگ برای تعیین اهداف

به دیگران فکر کنید

تعداد کمی از دستاورد‌های واقعی فقط یک نفر را درگیر می‌کند و باید با گروهتان همکاری کنید و قبل از این که تصمیم بگیرید هفته‌ها یا ماه‌ها کاری را انجام دهید و به دیگران فکر کنید.

مهم این است که هوشیار باشید و بگویید یاد گرفته اید که تنها عضوی از خانواده خود نیستید که دوست دارید در سال جدید مناسب باشید و اولویت بندی این هدف ایده خوبی است، زیرا به نفع همه اعضای خانواده است و داشتن یک شریک مسئولیت پذیر باعث می‌شود هر دو بعد از یک روز سخت، برای انجام دادن یک کار دیگر انرژی داشته باشید.

دلیل هدف خود را بدانید

به همان اندازه که درنظر گرفتن دیگران در هنگام تعیین اهداف عالی است، اولین اولویتتان باید فقط خودتان باشد.

برای به حداکثر رساندن وقت و شانس رسیدن به هدف، الهام گرفتن مهم است.

به موضوعاتی عمیق تر مانند " کسب درآمد بیشتر " یا " سالم‌تر بودن " فکر کنید. آیا می‌خواهید زندگی بهتری برای خانواده خود بسازید؟ آیا دیدن فارغ التحصیلی بچه هایتان از دانشگاه آن چیزی است که هر روز شما را از رختخواب خارج می‌کند؟

در زندگی حرفه‌ای این امر مهم است. مایک نووتنی، مدیر عامل شرکت نرم افزاری آزمایش بالینی Medrio, روز‌های سخت را پشت سر می‌گذارد و ماموریت خود را برای درمان بیماری‌ها و نجات جان مردم تصور می‌کند.

نووتنی متوجه می‌شود که Medrio هر بیماری را درمان نمی‌کند، امّا او معتقد است که چنین کاری برای صنعت امکان پذیر است.

دلیل هدف شما برای تبدیل شدن به هدفی ارزشمند، نباید دنیا را تغییر دهد, امّا این باید چیزی باشد که شما به آن اعتقاد داشته باشید و شانس زیادی برای دستیابی به آن داشته باشید و بتوانید در مراحل خاصی گام بردارید.


بیشتر بخوانید


نگاه بلند مدت داشته باشید

اهداف کوتاه مدت دارای ارزش هستند، امّا باید واقعا آن‌ها را گام‌هایی به سوی اهداف بلندمدت قلمداد کرد.

برای سازماندهی عملیات خود از اهداف قدیمی استفاده کنید و خود را به چالش بکشید. آیا می‌توانید در تقویم خود، هر مورد را مطابق با یکی از این سه هدف بلند مدت قرار دهید؟ درمورد لیست وظایف، خرید‌ها و سرمایه گذاری‌های خود چطور؟

اهداف میراثی ممکن است در زندگی شخصی چگونه باشند؟ به مواردی فکر کنید که درواقع مسیر زندگی شما را تغییر می‌دهند و اگر می‌خواهید دسترسی به آموزش را بهبود ببخشید، شاید ایجاد یک شرکت یادگیری آنلاین یکی از اهداف مهم امسال باشد.

اولویت‌های خود را مشخص کنید

هنگامی که تصویر بزرگ و اولویت‌های سالانه خود را در ذهن دارید، باید بررسی کنید که چگونه می‌خواهید به هدفتان برسید؟

ارین تامپسون، مدیر شرکت بیمه‌ای Say Insurance توصیه می‌کند که با یک سوال ساده شروع کنید. " امروز می‌خواهم به چه چیزی برسم؟ "

بدون یک برنامه عملی خاص برای روز، آسان است که درگیر چیز‌های کوچک شوید.

حقیقت این است که بیشتر کار‌هایی که در یک روز انجام می‌دهید، شما را به اهدافتان نزدیک‌تر نمی‌کند و مواردی مانند پاسخ به نامه‌های الکترونیکی، پختن وعده‌های غذایی و رفت و آمد باید اتفاق بیفتد، امّا به جای این که قدمی رو به جلو باشد، بهتر است به عنوان کار‌های روزمره دیده شود.

فروتن باشید

چه روی یک هدف انفرادی کار می‌کنید و چه یک هدف کامل که شامل یک تیم است، باید تشخیص دهید که ایده‌های دیگران می‌تواند به شما کمک کنند تا سریع‌تر و موثرتر به آن‌ها برسید یا خیر؟

فراتر از مواردی مانند سن و عنوان شغلی نگاه کنید. یکی از نوجوان‌های فعال محیط زیست بیش از بسیاری از دانشمندان در مورد تغییرات آب و هوایی به مردم دسترسی پیدا کرده است و مهاتما گاندی قبل از این که به هند کمک کند، بر حاکمیت انگلیس غلبه کرد و یک وکیل کم کار بود.

همیشه تصور کنید شخصی که با او تعامل دارید حرف ارزشمندی برای گفتن به شما دارد و در مورد آن چه می‌خواهید به دست آورید، از نظرات افراد استفاده کنید و فروتنانه نظر آن‌ها را بپذیرید.

به خودتان اعتبار دهید

بیشتر اهدافی که ارزش تعیین شدن دارند طی گذراندن مراحلی انجام می‌شوند که پیتر کوپینگر، مدیر عامل Teamwork هشدار می‌دهد که اگر نتوانید خود را در حال پیشرفت نسبت به آن‌ها ببینید و احساس کنید، برای رسیدن به آن چه در نظر دارید، تلاش خواهید کرد.

هنگام تعیین اهداف، به نقاطی که انتظار دارید در طول مسیر مشاهده کنید، فکر کنید.

بگویید امیدوارید روزی مدیرعامل شوید و انتظار نمی‌رود که به طور مستقیم، مدیر شوید. بنابراین، در نظر بگیرید که ابتدا می‌خواهید چه نقشی را داشته باشید.

همان طور که پیشرفت می‌کنید، آن پیروزی را جشن بگیرید و وقتی اولین نقش مدیریتی خود را به دست آوردید، به یک پارک ملی بروید که همیشه دوست داشتید آن را ببینید. پس از تبدیل شدن به قائم مقام، در تعطیلات اروپا شرکت کنید و پس از این که به C - suite ارتقا یافتید، به خود یک سفر دریایی پاداش دهید.

تعیین اهداف خوب است, امّا دستیابی به آن‌ها بسیار بهتر است و عاقلانه انتخاب کنید و با دقت، به اطرافیان گوش دهید و سخت کار کنید و به یاد داشته باشید که پیروزی‌های این راه را جشن بگیرید.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
توی این مملکت با این همه بی مدیریتی هیچ برنامه ای وهدفی برای آینده نمیتوان انجام داد.دولتی که هنوز نمیتونه قیمت یه تخم مرغی رو کنترل کنه
ما چطور برای آینده برنامه ریزی کنیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۸ ۲۸ دی ۱۳۹۹
منم از 7 سال پیش برنامه ریزی کردم پول در اوردم برا خودم کار درست کردمو الان سه ساله داداشم رو هم اوردم با خودم شریک کردم....اما الان میگه مگه چیکار کردی...
کل این چند سال خستگیش آوار شد تو سرم...
حیف که جونیم رفت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۵ ۲۸ دی ۱۳۹۹
درسته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
مثلا من چند سال پیش برنامه ریزی کردم که ماشین بخرم و پول جمع کردم ولی الان باید به موتور راضی بشم وگرنه معلوم نیست فردا بتونم دوچرخه بخرم یا نه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۵۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
دقیقا میخواستم بیام همین حرف رو بزنم ولی وقتی یکم فکر کردم دیدم این حرف جز سفسطه چیزی نیست
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر