چین: خروج روسیه از پیمان آسمان‌های باز اجتناب‌ناپذیر است

وزارت خارجه چین، خروج روسیه از پیمان آسمان‌های باز به دلیل موضع آمریکا را اجتناب‌ناپذیر دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه چین امروز دوشنبه گفت که خروج روسیه از پیمان آسمان باز به دلیل موضع آمریکا در این مورد اجتناب ناپذیر است.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه گفت که مسکو خروج از پیمان آسمان باز را آغاز کرده است، زیرا اوضاع پس از خروج آمریکا از توافق غیرقابل تحمل بود.

وی افزود: ما امیدوار بودیم که کشور‌های غربی رویکرد سازنده داشته باشند، زیرا آن‌ها گفتند که آن‌ها به پیمان آسمان باز پایبند هستند. با این حال، روابط سیاسی آن‌ها با واشنگتن مهمتر از حفظ ابزار مهم امنیتی اروپا بود.

روسیه تلاش خود را برای حفظ توافق پس از خروج آمریکا انجام داد و به عنوان راه حل پیشنهاد کرد که طرف‌های باقیمانده تضمین کنند که هیچ یک از داده‌های جمع آوری شده درباره روسیه نمی‌تواند به آمریکا منتقل شود.

زاخارووا گفت: این وضعیت برای ما غیرقابل تحمل بود، زیرا همه اعضای ناتو توانایی خود را برای نظارت بر روسیه حفظ کردند، اما قلمرو این اتحادیه و آمریکا به روی روسیه بسته شد.

وزارت خارجه روسیه روز جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد نظر به اینکه هیچ پیشرفتی در رفع موانعی عملکرد پیمان آسمان‌های باز در شرایط جدید حاصل نشده است، وزارت امور خارجه روسیه مجاز است آغاز مراحل داخلی برای خروج فدراسیون روسیه از پیمان آسمان باز را اعلام کند.

آمریکا در ماه نوامبر رسما اعلام کرد این کشور دیگر در پیمان آسمان‌های باز حضور ندارد. در هفته‌های اخیر بی‌اعتمادی بیشتری میان واشنگتن و مسکو ایجاد شده و دلیلش خروج آمریکا از پیمان «آسمان‌های باز» است. واشنگتن اول خرداد ماه مدعی شد که در واکنش به اقدامات روسیه، از پیمان آسمان‌های باز خارج می‌شود.

پیمان آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲ به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیما‌های تجسسی بر فراز مناطق کشور‌های عضو این پیمان ارتباط می‌یابد. کارشناسان بر این باورند با توجه به اینکه پیمان مذکور برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشور‌های امضاکننده در خصوص همه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است سبب نگرانی آن‌ها شود، امضا شده است، خروج آمریکا از آن بذر بی‌اعتمادی را خواهد کاشت. چرا که این معاهده به منظور افزایش اعتماد میان کشور‌های عضو ناتو با بلوک شرق پس از جنگ سرد طراحی شده بود که آن هم از سوی آمریکا بی اثر شد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر