رئیسی:

کلانتری‌ها و مراجع قضایی نباید رسیدگی به شکایات مردمی را حتی یک روز به تأخیر بیندازند

رئیس قوه قضاییه گفت: ما خود را به عنوان دستگاه قضایی موظف به دفاع از حقوق زنان می‌دانیم.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، کسب معرفت نسبت به جایگاه و آموزه‌های آن حضرت را موجب سعادت دنیوی و اخروی انسان دانست.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) منشاء خیرات و برکات برای بشریت است، بر لزوم روایت حقیقی از زندگی آن حضرت و پرهیز از روایت‌های اختلاف افکن تأکید کرد و گفت: کسانی هستند که می‌خواهند شخصیت حضرت زهرا (س) را طوری معرفی کنند که به جای ائتلاف و وحدت و یکپارچگی در جامعه اسلامی منشاء اختلاف می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بر همین اساس هشدار داد که «باید مراقب روایت تفرقه افکنانه انگلیسی با کمک دلار‌های آمریکایی و خیالپردازی‌های هالیوودی دشمنان برای معرفی شخصیت حضرت زهرا (س) و تبیین سیره اهل بیت بود».

رئیس قوه قضاییه، مکتب حضرت صدیقه طاهره (س) را بهترین الگوی نجات بخش برای همه زنان و مردان دانست و تصریح کرد: زن نمونه همچون حضرت فاطمه زهرا (س) شخصیتی خداخواه، مردم دوست، رکن رکین خانواده و جریان ساز در جامعه است که در مسائل سیاسی و اجتماعی و دشمن شناسی و دشمن ستیزی و ظلم ستیزی و ولایتمداری و دفاع از حریم ولایت نقش محوری دارد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از قرآن و انسان و عدالت و مولا علی (ع) به عنوان ۴ محور اساسی سخنان و خطبه‌های حضرت فاطمه زهرا (س) یاد کرد و گفت که این موضوعات برای این که یک انسان مکتب فاطمی را بیاموزد و بر اساس آن زندگی سعادتمندی داشته باشد، کافی است.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که سبک زندگی فاطمی تضمین و تأمین حقوق زنان است، متذکر شد: بر اساس مکتب فاطمه زهرا (س)، نگاه تفریطی که زن را از شأن و منزلت اجتماعی محروم می‌کند و نگاه افراطی غربی که زن را به عنوان یک کالا مطرح کند، هر دو غلط است و ما هیچکدام را قبول نداریم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی دفاع از حقوق زنان را وظیفه همه دستگاه‌ها در نظام اسلامی دانست و با تأکید بر این که دستگاه قضایی نیز خود را موظف به صیانت از حقوق زنان می‌داند، تدوین لایحه ارتقاء کرامت و تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را که سال گذشته تهیه و به دولت ارائه شد، نمونه‌ای از این اقدامات دانست.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش‌های شبانه روزی و خالصانه کادر بهداشت و درمان در مقابله با بیماری کرونا، از کاهش آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس منحوس در کشورمان ابراز خرسندی کرد و گفت که زنان کشورمان همانطور که در ایام دفاع مقدس همپای مردان در میدان جهاد بودند، در این عرصه نیز نقش ویژه‌ای داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی همچنین از تلاش‌ها برای تولید واکسن توسط متخصصان داخلی نیز تقدیر کرد و گفت که این کار ارزشمند که در مرحله آزمایش‌های انسانی قرار دارد، می‌تواند جامعه را در برابر ویروس مصون کند.

رئیس قوه قضاییه از رزمایش عظیم موشکی و پهبادی اخیر نیرو‌های مسلح به عنوان یکی از اقدامات انقلابی اقتدارآفرین برای کشور یاد کرد و گفت که در کنار این حرکت بزرگ، حرکت متخصصان ایرانی در تولید واکسن کرونا نیز منبع دیگر اقتدارآفرینی و تولید قدرت برای کشور است که عصبانیت دشمن از آن کاملاً عیان است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: وقتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در مسیر تولید واکسن حرکت کردند، دشمن سخت عصبانی شد و این عصبانیت و خشم را با تحریم این بنیاد و آستان قدس رضوی که در امور خیریه با این مجموعه همکاری دارد بروز داد، اما سخن ما با آن‌ها همان سخن بلند شهید بهشتی است که عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

رئیس قوه قضاییه گفت: آستان قدس رضوی قبله گاه عاشقان امام رضا (ع) از سراسر عالم و جایگاهی برای کسب معنویت و انسان سازی در جامعه ماست و تحریم این موسسه عظیم معنوی که خدمتگزار مردم و کارش رسیدگی به محرومان و مستضعفان است، موجب تنفر هر چه بیشتر از آمریکا و صهیونیست‌ها می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بر همین اساس به کسانی که در حوزه‌های مختلف در کشور مشغول کار و تلاش هستند، متذکر شد آنچه برای کشور اقتدار می‌آفریند، تولید قدرت در همه بخش‌های تولیدی، دفاعی، علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان است و دشمن از اقتدار ایران در این حوزه‌ها عصبانی است.


بیشتر بخوانید


وی با بیان این که امروز برای همگان ثابت شده دشمنان کینه توز با تحریم‌های خود اقتدار ملت ایران را هدف گرفته اند، به دشمنان جمهوری اسلامی هم اعلام کرد که ایران اسلامی یک لحظه از تولید قدرت در حوزه‌های مختلف غفلت نمی‌کند و به این اقتدارآفرینی توسط مردان و زنان و جوانان و دانشمندان خود افتخار می‌کند و خدا را بابت توفیقاتی که داشته ایم شاکریم.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز‌های پایانی سال جاری بر همت و تلاش مضاعف همکاران قضایی برای تسریع در رسیدگی دقیق به پرونده‌های معوقه و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های اخیرالصدور تأکید کرد و گفت: هیچ گونه اطاله بلاوجه در رسیدگی به پرونده‌ها و گزارش‌هایی که از گذشته مانده، قابل پذیرش نیست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تأکید بر این که پرونده‌های معوقه در دادگستری‌ها و واحد‌های قضایی باید تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شوند، سرعت را از عناصر مهم در احقاق حق دانست، اما در عین حال متذکر شد که «دقت در کار» نباید به خاطر سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها نادیده گرفته شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین بر لزوم رسیدگی فوری به شکایات و گزارش‌های مردمی تأکید کرده و اظهار داشت: هر شکایتی که به کلانتری یا دادسرا می‌شود، به محض وصول باید به مقام مسئول ارجاع شود تا رسیدگی به آن آغاز شود و حتی یک روز هم نباید معطل بماند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی انجام کار به موقع هم وظیفه قانونی است و هم موجب افزایش اعتماد عمومی می‌شود، متذکر شد: اخیراً گزارش‌هایی شده و بررسی‌هایی صورت گرفته که حکایت از این دارد برخی گزارش‌ها در کارتابل‌های الکترونیک برخی مراجع مانده و شکایات مردمی با تأخیر ارجاع می‌شود که باید نظارت صورت گیرد و تذکر جدی داده شود؛ هیچ شکایت و گزارشی نباید در کارتابل‌ها بماند و مشمول مرور زمان شود.

در این نشست، دکتر عیسی زارع‌پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات با اشاره به بهره برداری از زیرساخت احراز هویت برخط و از راه دور در روز‌های اخیر، این اقدام را گامی دیگر از حلقه هوشمندسازی دستگاه قضایی عنوان کرد که در ایام کرونا نقش مهمی در کاهش مراجعات به دفاتر خدمات قضائی و محاکم خواهد داشت و اعلام کرد که ظرف ۴ روز ۴ هزار نفر از خدمات این سامانه استفاده کرده اند که تعدادی از کابران، ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده اند که نیاز به پیگیری پرونده‌های قضائی خود داشتند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۳ ۳۰ دی ۱۳۹۹
آقای رئیسی دراین دوسال که اداره دستگاه قضا رو برعهده داشته واقعا هم جلوی فساد گرفته شده هم بافساد های قبلی برخورد شده و امید مردم به دستگاه قضا رو بالا برده.
اما مشکلات کشوری و اداری و نقاط فساد زایکی دوتا نیست که بشه توی یکی دوسال تموم شه به نظرم اگه دوسال دیگه هم ایشون سرکار باشن باقی مانده های فساد هم جمع خواهد کرد!انشالله
#ایت الله رئیسی مجاهد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
خدا کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۶ ۲۹ دی ۱۳۹۹
سلام به آقاریئسی بند۱۱ماه است که شکایات پسرم هنوز جوبی به من ندادن میگویند باید یک سال باشد که باچاقو به پسرم زده فیلم مداربسته هست خواهش میکنم که هرروز پسرم را تهدیدمیکن خواهش میکنم دردل مابه گوش آقا ریئسی برسانید وچاقوکس در خیابان آزاد جلو چشم ما است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
سلام اقای ریسی رسیدگی زود خیلی مهمه.لطفا بفرمایید باعدالت هم قضاوت کنند..من دلم از عدالت و دقت در رسیدگی خونه.بخدا دیگه نمیدونم چکار کنم تو عمرم یکبار شکایت کردم به حق به وخدا اگر به یک فرد ۱۵ ساله ۴ روز وقت بدی کار منو رسیدگی می کرد.الان بعد از نزدیک دو سال بنده محکوم شدم .چکار باید انجام دهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
آقای رئیسی بی عدالتی تو دستگاه قضایی خودتون موج میزنه ، 20 میلیون تومن اختلاف حقوق کارمند اداری و قاضی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یه کارمند با سه تومن چکار کنه آخه ؟
فقط دم از عدالت میزنید..............................
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
دورد بر شما.واقعا که لیاقت شما بالاترست خدا توفیق دهد انشالله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
درود بر رئیسی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۱ ۲۹ دی ۱۳۹۹
رییسی به بورسم نگا بکن ببین دارن ملت ایران و نابود میکنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
واله ما الان چندين ساله از ايران خودرو شكايت كرديم ولي دادگستري رسيدگي نميكنه كلي هم هزينه كامپيوتري كردن دادخواست داديم
Iran (Islamic Republic of)
بیداد
۱۵:۴۶ ۲۹ دی ۱۳۹۹
آقای رئیسی! دولت سرمایه مردم رو توی بورس نابود کرد. این یعنی فاجعه اقتصادی! یعنی فرار سرمایه از کشور!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۲ ۲۹ دی ۱۳۹۹
ریسی به دا مردم برس
Iran (Islamic Republic of)
هرمزی
۱۵:۴۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
با سلام و وقت بخیر
والا ما تو روستای به شدت ناامنی داریم زندگی می کنیم. روستای جوبنه، بخش سنگر، استان گیلان
هر روز دزدی میشه، چندتا خونه رو به صورت کامل خالی کردن، ما نه امنیت مالی داریم و نه جانی، کلانتری که فقط میگه نیرو نداریم، دو سال هم هست شکایت کردیم هیچی به هیچی، به 197 هم زنگ زدیم میگه کاری ازمون برنمیاد، اسم دزدها رو هم گفتیم، یه بازجویی ساده نمیکنن، دیگه نمیدونیم چیکار کنیم، خواهش میکنیم فقط این خبر را پیگیری کنید تا امنیت به روستای سرسبز ما برگرده
باتشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۹ ۲۹ دی ۱۳۹۹
ایول رئیسی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
آره معلومه . یک پرونده ی ساده حداقل دو سال زمان می برد. در دوایر اجرای احکام سه الی چهار سال طول می کشد تا احکام اجرا شود .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
باید نباید باید نباید باید نباید!؟!!! کو عمل! ؟! ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
آفرین رئیسی
Iran (Islamic Republic of)
نرگس
۱۵:۰۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
دفاع از حقوق زنان......خدایی زنی که به خاطر نداشتن امنیت جانی از سوی شوهر جداشده و شوهره اموالش به نام غیر زده .....چطور مهریه اش را اجرا بگذاره ....شوهره نه کارمنده و میخواد در دادگاه بگه بیکارم ...زندانم که برای مهریه برداشتید ....آیا عدالتی برای زن وجود داره
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر