پشت پرده فروش عمارت اقدسیه/ از انکار میراثی بودن تا الزام خریدار به حفظ معماری بنا

عمارت جنجالی شمال تهران در حالی به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان به فروش رسیده است، که هنوز نام و ارتباط خریدار با شهرداری تهران مخفی است.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  صحبت از عمارتی چند ساله است، عمارتی ۱۲۰۰ متری با تزئینات و تجملات فراوان که نامش اقدسیه است؛ به گفته کارشناسان این عمارت ارزش تاریخی ندارد و بیشتر از ارزش میراثی برخوردار است، همچنین در آنجا شخص مهمی هم ساکن نبوده و تنها معمار شاخصی سازنده آن بوده است.

براساس آمارهای اخیر عمارت اقدسیه در سال ۱۳۷۹ به شهرداری تهران واگذار شده و از آن سال به بعد این خانه به محل اقامت شهرداران تهران تبدیل شد، اما زمانی که محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران منصوب شد وضعیت تغییر کرد، به طوری که  او اعلام کرد که «این خانه اشرافی است و من در خانه خود اسکان خواهم داشت و در آنجا زندگی می‌کنم»، به همین دلیل آن عمارت در اختیار سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران قرار گرفت تا به عنوان یک فرهنگسرا از آن استفاده شود.

پشت پرده فروش عمارت اقدسیه/ عمارتی که داستان‌های آن تناقض‌برانگیز است!

چنین تاریخچه‌ای تنها همه داستان نیست، این موضوع برای همگان روشن است که باید از یک ملکی با ارزش بسیار زیاد میراثی مراقبت کرد و مسئولان وقت لازم است تمام تلاش خود را برای حفظ آن انجام دهند، اما چند روز گذشته خبری در فضای مجازی مبنی بر فروخته شدن عمارت اقدسیه واقع در تهران منتشر شد، در این خبر آمده بود که با وجود فروختن این عمارت اما خبری از ثبت معامله در سامانه شفافیت نیست و اصلا مشخص نیست که این عمارت را با چه قیمتی و به چه فردی فروخته‌اند، مسئولان در این زمینه اظهارنظرهای متفاوتی دارند، برخی تأکید دارند که این مکان تاریخی یا میراثی نیست، اما عده ای هم معتقدند که این بنا دارای ارزش معماری و همچنین مکانی رویدادمحور است پس باید حفظ شود.

پشت پرده فروش عمارت اقدسیه/ عمارتی که داستان‌های آن تناقض‌برانگیز است!

در ارتباط با خبر فروش این عمارت، اعضای شورای شهر تهران هم سکوت اختیار نکردند و در گفت‌وگو با بسیاری از رسانه‌ها نظر خودشان را به گوش شهردار تهران رساندند، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران معتقد است که شهرداری وظیفه‌ای برای خرید و فروش آثار میراثی ندارد و این ملک چه در تملک شهرداری باشد یا نباشد بر اساس اعلام نظر وزارت میراث فرهنگی باید عمل شود و فروش آن را نباید به ضوابط گره زد.

در ادامه زهرا نژادبهرام عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اعلام کرد: اصل بر این است که از بناهای فاخر نگهداری کنیم و اگر چه نیازمند بودجه مالی هستیم، اما به نظرم اهمیت نگهداشت این خانه نیز کمتر از یک اقدام عمرانی نیست.

وی بر این باور است که این ملک محل مناسبی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی است و می‌تواند در اختیار هنرمندان قرار گیرد، چرا که باید نسبت به این دست از خانه‌های خاص و ارزشمند حساس باشیم.

پشت پرده فروش عمارت اقدسیه/ عمارتی که داستان‌های آن تناقض‌برانگیز است!

در ادامه نمایندگان مجلس هم دست به کار شدند و در تذکری به وزرای کشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواستار جلوگیری از فروش عمارت اقدسیه و انجام بررسی‌ها به منظور ثبت این اثر به عنوان میراث فرهنگی شدند، اما با توجه به این اظهار نظرها و مخالفت برای فروش چنین عمارتی مهم، پیروز حناچی شهردار تهران تاکید کرد که قرار نیست این ملک به هر کسی فروخته شود، ما تدبیری می‌کنیم که خانه را به کسی نفروشیم که آن را خراب کند، خانه را به کسی می‌فروشیم که تمایل به حفظ این بنا به همین شکل را داشته باشد تا نگرانی‌های تخریب آن برطرف شود، همچنین به اعتقاد شهردار تهران، این ملک خانه معروف و معمولی است حتی در فروش این ملک به گونه‌ای عمل می‌کنیم که تعادل منطقه به هم نخورد.

اما آقای شهردار، چرا باید کسی که قصد خرید این ملک را دارد قول بدهد که این عمارت را تغییر ندهد؟ آیا جز این است که این تعهد برای راضی نگه داشتن مخالفان این معامله است؟ چطور می‌توان ادعا کرد که این عمارت با داشتن چنین ویژگی‌های معماری و فرهنگی، تنها یک خانه معمولی است؟

پشت پرده فروش عمارت اقدسیه/ عمارتی که در میان تصمیم مسئولان اسیر شده است!

مدیریت روابط عمومی شهرداری تهران هم در این راستا اعلام کرد که هزینه نگهداری ملک اقدسیه بالغ بر ۲۵ میلیون تومان در ماه است و بهتر است این ملک از طریق مزایده به فروش برسد و ملک دارای ارزش تاریخی نیست و معماری خاصی هم ندارد و افراد شاخصی هم در این ملک زندگی نکرده‌اند که بخواهیم آن را نگه داریم. این ملک سه تخته فرش واجد ارزش داشت که در انبار مرکز ارتباطات شهرداری قرار دارد و هیچ وسیله ارزشی دیگری هم نداشته است.

آیا این اظهار نظرها توجیهی برای فروش آن است؟ بهتر نیست حتی اگر قصد فروش هم داریم، بنای ارزشمند ملی و فرهنگی کشور خودمان را با چنین صحبت‌هایی سرکوب نکنیم و بی ارزش جلوه ندهیم؟

حال طولی نکشید که محمدنادر محمدزاده مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، خبر از فروش این عمارت را داد، عمارتی که فروش آن کاملا در سکوت انجام شده است. محمدزاده بیان کرد که عمارت اقدسیه از قرار متری ۱۸۰ میلیون تومان و با قیمت نهایی بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان از طریق مزایده به فروش رفته و پول آن پرداخت شده است، اما چون هنوز مراحل اداری آن طی نشده قراردادی به امضا نرسیده است که پس از به امضا رسیدن آن توسط شهردار منطقه یک، قرارداد آن ابلاغ می‌شود و همزمان با ابلاغ قرارداد به سامانه شفافیت می‌رود.

پشت پرده فروش عمارت اقدسیه/ عمارتی که در میان تصمیم مسئولان اسیر شده است!

اما محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران نظر دیگری دارد، او در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به خبر فروش عمارت اقدسیه تأکید کرد که فروش این عمارت هنوز نهایی نشده و به مرحله عقد قرارداد نرسیده و فقط یک مزایده برگزار شده است؛ لازم است که قرارداد منعقد شود، پول‌های آن پرداخت شود و بعد در سامانه شفافیت قرار بگیرد، اما علامت سوالی بسیار اساسی در ذهن ایجاد می‌شود، موضوع به این مهمی که به سرنوشت فرهنگی ما گره خورده چرا باید در میان این همه تناقض صحبت مسئولان قرار گیرد؟ مگر می‌شود فروش آن قطعی نشده باشد اما سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران حتی بداند این عمارت متری چند به فروش رسیده است؟

دقیقا مشخص نیست که قصه فروش عمارت اقدسیه به پایان رسیده یا نه! به هر حال باید منتطر بمانیم و ببینیم مسئولان شهرداری و شورای شهر تهران باز چه توجیهی برای این کار دارند؟ در اینجا باید یاد صحبت یکی از اعضای شورای شهر تهران افتاد که می‌گفت: مردم نامحرم نیستند، مردم صاحب این شهر هستند.

«تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل....!»


بیشتر بخوانید


گزارش از نوشین نثاری

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۳ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
سال 79 در قبالش چی گرفتن که این ملک را به شهر داری دادن کسی از شهر داری ها دلخوشی ندارد که زمین مفت به شهر داری بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۱ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
مگه چکار میکنن که ۲۵ میلیون هزینه نگهداری دارد لبست هزینه رو بزارید مردم ببینن تا کی دروغ گفتن فرافکنی ..یجوری میگه ۲۵میلیون انگار داره یورو خرجش میکنه به فهم شعور مردم توهین نکنید بسه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
میگفتین خودم ۲۰۰ میلیارد نقد میخررررریدم.
Iran (Islamic Republic of)
حسن
۱۳:۵۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
از نوع گفتار اقای حنا چی اینطر بنظر مرسد که برای روشن شدن این قضیه همه چیز از اقای حناچی شروع و به اقای حناچی ختم می شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۸ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
تخصص من معماری است. این بنا را قبلا ندیده بودم. با توجه به عکسهایی که در این گزارش آمده است، بنا را فاقد ارزش خاص معماری می دانم و به نظرم ارزش نگهداری ندارد. البته ممکن است از نظر آیینه کاری و یا سایر تزیینات ارزشمند باشد که در این زمینه باید متخصصان مربوطه نظر دهند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
حالا بیشتر مشخص شد که چرا دکتر اینقدر دشمن داره.این یک موردش. به هم زدن رویه ای دور از شئون انقلاب و انقلابی گری و ساده زیستی اسلامی. خود همین موضوع برای برخی از مسوولین غیر قابل پذیرشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
یک نفر جرات کنه و شفافیت موضوع را بر اساس:
1- صاحب اصلی
2- چگونگی تغییر مالکیت
3- سال تغییرمالک
4- خریدار فعلی
5- مبالغ رد و بدل شده
6- مبلغ جدید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۳ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
درود بر احمدی نژاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
مال هیچ کس مثل اموال عمومی بی صاحب نیست .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
در مقابل چی در سال ۷۹ به شهرداری تهران واگذار شده‌بود؟!
اگه فهمیدین به ما هم بگین
Iran (Islamic Republic of)
آسمان
۱۲:۰۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
بازم ایولا به آقای احمدی نژاد که مردمی زندگی میکنه. این خودش نشانه امید به یک مسئول خدمتگذار.
اما واقعا چرا باید فرهنگ غنی ما اسیر افکار غربگرا شود؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
برای ساخت فیلم کاربرد داره.
Iran (Islamic Republic of)
باهر
۱۱:۰۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
خب معلوم هست کما فی السابق به دوستان صاحب قدرت و ثروت واگذار شده.
علی برکت الله!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
خوش به حال اون شهرداران که توش زندگی کردند
Iran (Islamic Republic of)
احمدی
۱۰:۴۶ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
عمارت اقدسیه از مکانهای تاریخی است مردم تهران احساس مسئولیت کنند ،جوری نشود که ما آرزو کنیم ایکاش پایتخت ایران شهر اصفهان بود .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
شک نکنید زدوبند در این معامله صورت گرفته که بعدا وقتی فروشنده به خارج از کشور فرار کرد مشخص میشود دادستان محترم تا دیر نشده ورودکنید تا میراث این شهر به باد نرفته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
دس خوش احمدی نژاد
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۰:۲۷ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
(مردم نامحرم نیستند، مردم صاحب این شهر هستند)!!???
واقعا قبول دارید؟؟!!
پس هزینه هاتونم شفاف کنید تا مردم بدونن این همه پولی که بابت عوارض و طرح و جای پارک و غیره میدن کجا خرج میشه؟ که همیشه شهرداری میگه پول ندارم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
تو کشور اسلامی یکی نون نداره بزار تو سفره زن و بچه اش یکی هم 150میلیارد میده فقط یک خونه میخره ..این ثمره انقلاب بود این بود حرمت خون شهدا .توصیه امام ره در خدمت به محرومین مستضعفان این فاصله طبقاتی است..رسانه ای کردن این مطالب فقط باعث میشه عده ای امیدشان را برای زندگی از دست بدهند..تو این کشور چه خبره..مسابقه جمع اوری ثروت و فخر فروشی زندگی لاکچری امید رو در جوانان ناامید کرده مگه کشور مال این 10درصد پول داره پس بقیه رو بریزید تو دریا خیال همه رو راحت کنید ننگ بر سرمایه دار بی درد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
نظر سازمان میراث فرهنگی درباره ملک چیست؟
پیشینه این ساختمان چیست؟
نام معمار و مالکین آن در گذشته چیست؟
آیا ملک مطابق قوانین و مقررات موجود در کشور، ممکن است مشمول قوانین حفظ و نگهداری و ممنوعیت فروش و تغییرات باشد یا خیر؟
شهرداری مدعیست که این ملک ارزش خاصی به لحاظ فرهنگی و معماری ندارد و شما بدون هیچ دلیل و سندی بر این طبل می کوبید که این ملک میراث فرهنگی است
نگهداری بسیاری از این ساختمانها تنها هزینه ایجاد می کند.
پروژه ی فرهنگی خانه موزه ها تا چه حد موفق بوده؟ موفقیت آنرا باید در ابعاد آموزشی، فرهنگی و گردشگری و اقتصادی سنجید چه تعداد بازدید از خانه موزه ها داریم و تأثیر آن در شناخت تاریخ معاصر و ادب و فرهنگ و هنر کشور چه میزان است؟
در بعد اقتصادی اگر ارزش ملک را کنار بگذاریم، این پروژه ها کاملا شکست خورده هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۷ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
بنظرم این ملک رو اختصاص بدید به بچه های بی سرپرست و پرورشگاه کنیدهم بزرگه وهم تعداد زیادی بچه رو میشه نگهداری کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
اینطور ک پیش میره بزودی شاهد فروش سرویسهای بهداستی سطح شهر هم خاهیم رود میگی ن .صبر کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
مال کی هست حالا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۷ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
مدیریت روابط عمومی شهرداری تهران هم در این راستا اعلام کرد که هزینه نگهداری ملک اقدسیه بالغ بر ۲۵ میلیون تومان در ماه است!!!! ببخشید ما یک ویلای 2100 متری در فشم داریم که از نظر معماری و امکانات بسیار بهتر از این ساختمان قدیمی اقدسیه هست اما کل هزینه های نگهداری آن با سرایدار بیش از 7 میلیون نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
باید معلوم شود صاحب ملک کیست ؟شاید ملک مال بنیاد مستضعفان باشد مثل بناهای دیگر که. دست به دست شهرداران بوده ..چون خیلی از اموال بنیاد دست مقامات است بدون اینکه بنیاد اطلاع داشته باشد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
اصلاحات یعنی اشرافی گری باید مردم اینا رو حذف کنند
Iran (Islamic Republic of)
milad
۰۷:۵۸ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
خدارو شكر. با هزار توجيه بي منطق دارن بيت المال رو ميفروشن و ميخورن. حالا از اين مقدار پولي كه از فروش اين ملك به دست اومده چقدر به مستعضفان جامعه ميرسه؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
نرگس سپید
۰۷:۲۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
ای داد بیداد
اینا به جز خوداشون بقیه رو کسی حساب نمیکنن معلومه دیگه خونه قرار چه کسی بیافته!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
احمدی نژاد سالاره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۷ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
درود بر ریس جمهور مردمی .از اون ابتدا ادم تشریف داشته دلسوز و خاکی و از دل خودجامعه.خدوم مردم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۱ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
بعضی ها چقدر کم سوادند !!
مزایده را می گویند مناقصه !!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۱ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
اینم از شورا و شهرداری که از یه طیف سیاسی ان، این همه با هم مشکل دارن، برا هم تره هم خرد نمیکنن
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر