شهرداری‌ها برای ایجاد کارخانه بازیافت، تسهیلات می‌گیرند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: از آنجا که وضعیت پسماند در استان خوب نیست، شهرداری‌ها می‌توانند برای ایجاد کارخانه بازیافت، تسهیلات بگیرند.

نننننبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر،  فرهاد قلی نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بعد از ظهر امروز در نشستی به مناسبت هفته هوای پاک در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه محیط زیست باید برای همه مهم باشد، بیان کرد: همه باید از تخریب محیط زیست جلوگیری کنیم.

او افزود:استان بوشهر با شرایط خاص اکولوژیکی است چرا که هم در کنار رشته‌کوه زاگرس واقع شده و هم حاشیه ساحل خلیج فارس است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: این استان تنوع زیستی ارزشمندی دارد از انواع گونه‌های جانوری و گیاهی زاگرس جنوبی گرفته تا گونه‌های جلگه‌ای و دشتی. 

قلی نژاد عنوان کرد: زیستگاه‌های استان بوشهر محل زیست بزکوهی، قوچ ، پلنگ و آهو ، پرندگانی هم‌چون تیهو و هوبره و آبزیانی  مثل لاک‌پشت‌هایی که هرساله برای تخم گذاری به این استان می‌آیند، است.

او تاکید کرد: ۷.۵ درصد مساحت استان، مناطق حفاظت شده محیط زیست هستند که به عنوان میراث‌های طبیعی استان تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.

شهردرای‌ها تسهیلات پسماند بازیافت بگیرند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: در حوزه پسماند وضعیت خوبی را در استان شاهد نیستیم و برنامه‌ریزی صورت گرفته که به صورت جدی در این حوزه اقدام شود.

قلی نژاد عنوان کرد: رویکردهای ما در حوزه پسماند شامل انجام دفن بهداشتی پسماند، تفکیک از مبدا و ایجاد کارخانه‌های بازیافت زباله است که کارهایی صورت گرفته ولی کم است.

او تاکید کرد: این موضوع با جدیت دنبال می‌شود و با شهرداری‌هایی که اقدام نکنند برخورد خواهد شد. از شش شهرداری تاکنون شکایت کرده‌ایم که دو شهرداری محکوم شده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: به شهرداری‌هایی که در این زمینه اقدام کنند، تسهیلاتی برای ایجاد کارخانه بازیافت ارائه می‌شود.

جلوگیری از ایجاد پتروشیمی جدید در عسلویه

قلی‌نژاد  بر اینکه توسعه استان باید مطابق با اسناد آمایش سرزمینی باشد، بیان کرد: کارگروهی بدین منظور شکل گرفته است و طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند و نتایج این کارگروه در شورای برنامه‌ریزی استان مصوب می‌شود.

اوبا اشاره به اینکه با ایجاد و راه‌اندازی فاز ۳ پتروشیمی در منطقه عسلویه مخالفت کرده‌ایم، عنوان کرد: ظرفیت استان بوشهر پر شده است و باید به فکر جای دیگری بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: در شمال استان نیز منطقه ویژه اقتصادی در حال راه‌اندازی است و نباید اجازه دهیم عسلویه و کنگان دیگری در این منطقه شکل گیرد. در همین راستا مساحت این منطقه را به هزار و ۵۰۰ هکتار کاهش دادیم.

قلی‌نژاد بیان کرد: احداث پالایشگاه در منطقه شمال استان بوشهر ممنوع شده و فقط پتروشیمی‌های پائین‌دستی مجاز هستند و احداث آب‌شیرین‌کن هم ممنوع کردیم.

خرید ۱۱میلیارد تومان تجهیزات برای مرکز پایش پارس جنوبی

او ادامه داد: در این زمینه کارگروه ملی کاهش آلودگی‌های محیط زیستی در عسلویه به عنوان مصوبه سفر سال ۹۷ رئیس جمهوری به استان بوشهر تاکنون چندین نشست آن برگزار شده و مصوبه‌هایی نیز به دنبال داشته است.

قلی نژاد عنوان کرد: به عنوان یکی از مصوبه‌های کارگروه ملی برنامه جامع کاهش آلودگی زیست محیطی عسلویه از سوی وزارت نفت با همکاری سازمان محیط زیست تدوین و تصویب شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر او بیان کرد: تجهیزات مورد نیاز مرکز پایش زیست محیطی پارس جنوبی در شهرستان های کنگان و عسلویه با اعتبار ۱۱ میلیارد تومان خریداری شده و در مرحله نصب قرار دارد.

انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر