تجاری سازی ۲۹ رقم موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور

۲۹ رقم جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در ۵۵ قرارداد با هدف تجاری سازی به بخش خصوصی واگذار شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،دکتر صابر گلکاری رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت:واگذاری ارقام این موسسه به بخش خصوصی با هدف تسریع در تکثیر و تولید بذر و تو سعه کشت ارقام جدید موسسه انجام شده است.

او افزود: ارقام این موسسه در ۱۲ استان کشور به ۱۷ شرکت بخش خصوصی واگذاز شده است.

اواضافه کرد: شرکت‌های بخش خصوصی در قالب این قرار داد‌ها سالانه بیش از ۶۰ هزار تن بذر ارقام این موسسه تولید و در اختیار دیم کاران قرار می‌دهد.

 رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: جایگزینی ارقام جدید به جای ارقام بومی، کمک به شکل گیری صنعت بذر و تامین بذر مورد نیاز کشور از دیگر اهدا این موسسه برای واگذاری دانش فنی تولید بذر به شرکت‌های بخش خصوصی است.

رئیس موسسه تحقیقات دیم کشور ادامه داد: در این طرح شرکت‌های بخش خصوصی بر اساس اعلام نیاز معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی بذر ارقام جدید را در طبقات مختلف بذری تولید کرده و در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.

گلکاری با بیان اینکه ارقام جدید نسبت به ارقام قدیمی ۲۵ تا ۳۰ درصد برتری عملکرد دارد افزود: مقاومت در برابر سرما، خشکی و بیماری‌ها از ویژگی‌های مهم ارقام جدید هستند.

او گفت: سالانه در کشور حدود ۶ میلیون هکتار از زمین‌های دیم زیرکشت گندم، نخود و جو می‌رود که بیش از ۷۰ درصد اراضی دیم با بذر ارقام معرفی شده توسط موسسه دیم زیر کشت می‌رود.

از زمان فعالیت موسسه تحقیقات کشاوری دیم کشور تا آخرسال ۹۸، ۷۵ رقم جدید در بخش غلات، حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دیم معرفی شده است.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: کشاورزی ، بذر گندم
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر