قالیباف در مرکز پژوهش‌های مجلس:

کشور ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد دارد، اما تورم و گرانی داریم/ بروکراسی اداری و اجرایی دست و پای مردم را بسته است

رئیس مجلس گفت: وقتی کشور ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد دارد، ما تورم و گرانی داریم و مردم مستضعف ما مستضعف‌تر می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه  سیاسی باشگاه  خبرنگاران  جوان، مراسم تجلیل و تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با حضور محمدباقر قالیباف رئیس پارلمان، علیرضا زاکانی رئیس این مرکز و بابک نگاهداری مشاور رئیس مجلس در این محل برگزار شد.

در این مراسم همچنین مسئولان دفتر قم مرکز پژوهش‌ها در ارتباطی برخط با محل همایش از اهداف خود را تشریح کردند.

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: در آستانه شروع چهل و سومین سال انقلاب باید راه نویی را با همفکری برداریم. ۱۴ رویکرد تحولی را از رشته‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌ها دنبال می‌کنیم تا به عنوان فعالیت پویای مجموعه مرکز پژوهشها، مجلس و مسئولان کشور را بهره‌مند کنیم.

در ادامه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به مرکز پژوهش‌ها پیش از ورود به مجلس اعتقاد قلبی داشتم و به اهمیت این مرکز برای ایجاد تحول باور دارم. قرار نیست دو دفتر قم و تهران مرکز پژوهش‌ها کار موازی انجام بدهند و همه باید وظیفه شناس باشیم.

او افزود: جای علم بر پیشانی سیاست خالی است و اثرش را در حکمرانی نگذاشته است. در سیستم بروکراسی کشور، نظام اداری و بودجه و علم ما در اختیار سیاستمداران و دانشمندان نیست.

رئیس مجلس تصریح کرد: نظام اداری و اجرایی دست و پای مردم را بسته و موجب اعتراض و انتقاد مدیران در همه قوای سه گانه شده است.

قالیباف ادامه داد: گزارش عملکرد مرکز پژوهش‌ها درباره برنامه‌های توسعه نشان دهنده سوء مدیریت در مجموعه کشور است و البته در برخی مجموعه‌ها کار‌های خوبی به نمایش گذاشته شده است. در یکی از کار‌های مرکز پژوهش‌ها در سال‌ها ۹۵ درباره مسائل کشورداری گزارش‌های خوبی ارائه شده، اما جایی ندیدم اثرگذار و اجرا شده باشد.

او با بیان این سوال که مرکز پژوهش‌ها باید پاسخ دهد که رسالت ما در این مرکز چیست؟ گفت:  آسیب شناسی‌ها نشان می‌دهد که هر مجموعه‌ای از فلسفه وجودی‌اش فاصله گرفته‌، کارش زمین مانده و بی خاصیت شده است؛ همچنین این خروج از رسالت، در مجموعه‌های دیگر دخالت کرده و موجب ایجاد مجموعه جدید در سیستم برای پر کردن خلأها شده است؛ حدود ۹۰ درصد درآمد کشور به هزینه جاری همین سیستم‌های مشکل زا تعلق می‌گیرد.

رئیس مجلس افزود: تعریف دقیق رسالت مرکز پژوهش‌ها بسیار اهمیت دارد و این نهاد گنجینه تحول در چالش سیستم کشورداری و بروکراسی است.

قالیباف با بیان اینکه رویکرد کارگذاری پیروی یکی از محورهایی است که مرکز پژوهش‌ها پیش برده است گفت: ما در حوزه برنامه ریزی چقدر منفعلانه عمل می‌کنیم؟ طرح‌هایی نوشته می‌شود که کمترین زمان نسبت به ارزش آن گذاشته می‌شود. در حالیکه ارزش دارد یک سال برایش پژوهش کرد.

او گفت: در مجلس شورای اسلامی اصالت با نماینده است و نه دیوان محاسبات ومرکز پژوهش‌ها و... نمی‌توانند فراتر از نمایندگان حرفی بزنند.

رئیس مجلس ادامه داد: وقتی تورم و گرانی با وجود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد وجود دارد، رانت خواران چاق‌تر می‌شوند و مستضعفان پر جمعیت‌تر، به معنای ایجاد چالش در کشورداری است.

قالیباف با بیان اینکه رویکرد دوم "کارفرمای پیشرو" بودن است گفت: اولویت‌های کلان قوه مقننه باید متمرکز به مسائل و گره‌های مهم کشور باشد تا انباشت گره‌های نظام تصمیم گیری و مشکلات زندگی مردم و حضورشان در مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، مدیریت کشور، محیط زیست و... باز شود.

انضباط در بودجه وجود ندارد

او ادامه داد: یکی از مهمترین محور‌های آغاز رویکرد این است که دور بسته ضعف مدیریت بشکند و سیستم به دست جوانان انقلابی خلاق متخصص آگاه به مسائل روز و افراد مدیر و با تجربه در همه سطوح مدیریتی سپرده شود؛ امروز انضباط در بودجه وجود ندارد و می‌گویند مجلس نرخ ارز تعیین کرده است.

رئیس مجلس بیان کرد: ما اینقدر ناشی نیستیم، نه مجلس و نه دولت نمی‌توانند نرخ ارز را تعیین کنند؛ بلکه بازار معلوم می‌کند. در مجلس محکم ایستاده‌ایم تا سیاست ارزی ایجاد کنیم و هر دولتی که آمد نتواند از سیاست‌ها عدول کند.

قالیباف گفت: مابه التفاوت نرخ تسعیر ارز به کجا می رود؟ این حجم از پول به مراتب از حجم پول بودجه بیشتر است؛ ما در مجلس چه زمانی سقف نفت را بستیم؟ شما پیشنهاد ۲ میلیون ۳۰۰ بشکه دادید ما آرزو می‌کنیم بشود ۴ میلیون! اما باید واقع بین باشیم. ما در شرایط فعلی یک و نیم بشکه میلیون فروش نفت را واقعی می‌دانیم.

او اظهار کرد: باید محل استفاده پول حاصل از فروش نفت هم مشخص باشد؛ امسال لایحه بودجه دولت با افزایش ۴۶ درصدی هزینه و ۱۰ درصدی درآمد‌ها به مجلس آمده است و نشان می‌دهد بودجه دولت از جیب مردم برداشته می‌شود.

رئیس مجلس بیان کرد: افزایش تورم حاصل از بودجه دولت نشان دهنده دست کردن در جیب مردم است و اگر یک کارگر همه عمرش پول جمع کند و غذایی نخورد، آرزوی مسکن دار شدنش هیچ وقت محقق نخواهد شد. مجلس در اینباره محکم ایستاده است؛ دولت ارز ۴۲۰۰ تومان را نگه داشت تا کالا‌های اساسی را ارزان به مردم دهد.

قالیباف با بیان اینکه با افزایش نرخ ارز دیدیم قیمت مرغ و... هم بالا می‌رود گفت: تا ۲۷ مهر امسال ۴.۲ میلیارد دلار محقق شده تنها به نهاده‌ها اختصاص دادیم؛ پس چرا مرغ ۲۵ هزار تومان به دست مردم می‌رسد؟

مشکل کشور درآمد نیست، بلکه هزینه‌هاست

او افزود: مجلس تعیین می‌کند که این یارانه را انتها یا ابتدای زنجیره به مردم داده شود. وعده دولت درباره بی‌نیازی به یارانه محقق نشد و قیمت مرغ بالا رفت و این ما به التفاوت برای مردم است. ما اجازه نمی‌دهیم این مبلغ خرج شرکت های دولتی شود تا خدمات را گرانتر به مردم ارائه کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: ما با رویکرد توانمند سازی و با توجه به تولید و اشتغال جلو می‌رویم. چقدر ارز از صندوق توسعه به درخواست دولت داده شد؟ و چقدر از لایحه بودجه کمک شد؟ مشکل کشور درآمد نیست، بلکه هزینه‌هاست. در مجلس برای حل مشکلات اقتصاد تمام قد در خدمت دولت برای افتخار آفرینی آماده ایم و بحث‌های سیاسی و اتلاق سلایق در ما اثر ندارد.

قالیباف افزود: در اجرا باید دولتی‌ها تصمیم بگیرند اما زمینه سازی اجرای قانون و همچنین نظارت و ارزیابی با قوه مقننه است. در نتیجه این گفته‌ها، مرکز پژوهش‌های مجلس باید در جایگاه کارفرمای پیشرو باشد تا کارگذار پیرو. با نگاه منسجم در برنامه توسعه هفتم می‌توانیم در کم اثر کردن و حتی رفع تحریم گام بلندی برداریم تا ملت به حق خود برسد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
عمل کنید گرانی کالا ها لحظه ای شده ارزانی نمی خواهم ثبات ایجاد کنید فقط با ارزانی دستوری دلارسکه وخودروسرگرم شدیم تاکمترمتوجه گرانی کالاها بشویم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
دمت گرم عالی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۲ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
آقای قالیباف یه راه حل به ما بگو که به ناحق یارانه یمان را قطع کردن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
بنده خدا مردم اين چيزارو بهتر از تو ميدونن. به جاش كاري براي مردم انجام بده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۱ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
عجب!!! یعنی تا حالا نمی دونستید؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
زن ایرانی
۱۳:۴۹ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
بالاخره کشور 100 میلیون دلار درآمد دارد یا صد میلیارد دلار.
Iran (Islamic Republic of)
یوسف
۱۳:۴۲ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
خدا وکیلی هر کس اگه تا به حا کارش را درست انجام داده بود مملکت ما گلستان بود . درود به شرف انسانهای با وجدان مثل دکتر قالیباف -جناب رئیسی . از این آقایان هم انتظار داریم . گفته هایشان در عمل نمایان شود والا آَش همان و کاسه همان .بروکراسی جمع شود . شایسته سالاری جای خودش رو پیدا کند .
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۳:۳۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
در این ۴سال دستانی در کاره تا با ایجاد گرانی و احتکار عرصه را بر ملت سخت بگیرند و دم انتخابات کمی ارزانی به ملت هدیه کنند تا دوباره رای مردم را بگیرند
Iran (Islamic Republic of)
امید
۱۳:۳۳ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
کشور ۱۰۰میلیارد دلار درسال سرمایه داره و ۹۶ درصد کشور را فقر برداشته پس جنابعالی چه کاره ای و چه میکنی چرا فقط می نالید مگه مدیریت و وضع قوانین دست کسی دیگست و ما بی خبریم فقط مینالین. چرا سرمایه هاتونو رو نمیکنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
با اين دولت و مجلسي كه داريم ، انتظار ديگه‌اي ميشه داشت ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
بابا گرونی یک طرف الان هفت ماهه حقوقا رو ندادن به مون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
جناب رئیس مجلس عزیز سخنرانی بی فایده است مردم منتظر اقدام عملی از سوی مجلس انقلابی و ولایی هستند و همه از سخنرانی و شعارهای بدون عمل خسته اند .
Iran (Islamic Republic of)
saeid
۱۳:۰۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
آقای قالیباف این چیزایی که میگی همه میدونن کم و بیش. چیکار کنیم؟ راه حل بگو و بیفت جلو انجام بده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
تو را به هر کس که قبول دارید بسه دیگه گرانی
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۲:۴۸ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
دولت با این همه کارمند و حقوقهای نجومی ایشان و عدم بازدهی کارمندان متاسفانه نمی تواند سبک بال عمل نماید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
قالیباف دررررررررررررررود بر تو
Iran (Islamic Republic of)
یعقوب صفری
۱۲:۴۴ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
رتبه بندی فرهنگیان چی شد؟؟؟
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر