همکاری رادیو فرهنگ با نمایشگاه کتاب

رادیو فرهنگ نخستین نمایشگاه مجازی کتاب را پوشش رسانه‌ای می‌دهد و همراه ناشران و برگزار کنندگان نمایشگاه برای مردم رویداد‌های مهم را اطلاع رسانی می‌کند. 

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، «سینمافرهنگ» عنوان برنامه جدید رادیو فرهنگ است که با اجرای جهانگیر الماسی به بررسی سینمای دفاع مقدس می‌پردازد. سینمافرهنگ برنامه رادیویی است که تهیه‌کنندگی آن را رضا غیور برعهده دارد.

یکی از ماموریت‌های رادیو فرهنگ حوزه راهبردی و مهم سینما است؛ سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکی از ظرفیت‌های هنری جمهوری اسلامی است که نه تنها در جغرافیای ایران بلکه برای جهان باید به عنوان الگوی هنری معرفی شود، این شبکه رادیویی با همکاری انجمن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و سازمان هنری دفاع مقدس برنامه «سینما فرهنگ» را در جدول پخش قرار می‌دهد.

درباره چرایی دعوت از جهانگیر الماسی به عنوان کارشناس مجری این برنامه نیز با توجه به اینکه استاد الماسی یکی از هنرمندان نام آشنای سینمای ایران است که در حوزه سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تجربه دارند و در این برنامه افتخارحضور دادند. در گروه اتاق فکر نیز منتقدان و فیلم نامه نویسان و نخبگان و دانش آموختگان سینما نیز حضور دارند و افراد نام آشنایی، چون انسیه شاه حسینی و جناب بهمنی در این جمع هستند.

هدف برنامه» سینما فرهنگ» معرفی سینمای دفاع مقدس و بررسی نقاط قوت و ضعف است، این برنامه فقط به اطلاع رسانی و معرفی آثار دفاع مقدس اختصاص ندارد؛ بلکه برنامه‌ای چالشی با محور آسیب شناسی این حوزه است و جایگاه سینمای دفاع مقدس و راه‌های رفع مشکلات و رسیدن به قله و هدف این سینما که معناگرا و محتوامحور و مساله محور است بررسی می‌شود.

بازخوانی دفاع مقدس فرصتی برای خلق ایده‌های بکر و جذاب در سینما و سریال است، در سینما فرهنگ تلاش می‌شود که یاری رسان فیلمسازان برای تولیدآثارفاخر با ارائه سوژه‌ها و ایده‌های مناسب باشیم و این برنامه با نگاهی به الگو‌های موفق سینمای جهان و بومی سازی آن مشوق بازخوانی و بازآفرینی است و شکل جدیدی از ارائه سینما در رادیو است.

برنامه رادیویی «سینما فرهنگ» از شنبه ۴ بهمن ماه ساعت ۲۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ وضعیت طاق بستان را پیگیری می‌کند

برنامه «نقد امروز» شنبه ۴ بهمن ماه با موضوع پیگیری وضعیت و شرایط «طاق بستان» از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.طاق‌بستان که معنی طاقت از سنگ است تاریخی مصور در دل کوه شامل یک سنگ نگاره و دو طاق سنگی و چند سنگ نبشته متعلق به دوره ساسانیان در دل کوهی در شمال غربی شهر کرمانشاه است که این روز‌ها حال و روز خوشی ندارد. مرمت‌های نادرست، تعطیلی‌های ناشی از کرونا و حضور غیرقانونی شهروندان، قطع درختانِ قدیمی محوطه و حالا شکافتن دل کوه در مجاورت طاق بستان برای ایجاد تله کابین و حتی از بین رفتن تدریجی پهنه‌ی زرد حریم طاق‌بستان که جهانی‌شدن‌اش را هم زیر سوال می‌برد، هر روز به حال ناخوش این محوطه دامن می‌زند در برنامه نقد امروز نیز با حضور مریم اطیابی (روزنامه نگار)، دکتر روح الله شیرازی (رییس، باستان شناسی) و در ارتباط تلفنی با دکتر قادر … .

سینما فرهنگ به دنبال ارائه شیوه نامه‌ای برای فیلم دفاع مقدس

رادیو فرهنگ برای هم افزایی نمایشگاه کتاب سامانه تلفنی برای خرید را اطلاع رسانی می‌کند

رادیو فرهنگ نخستین نمایشگاه مجازی کتاب را پوشش رسانه‌ای داده و همراه ناشران و برگزار کنندگان نمایشگاه برای مردم رویداد‌های مهم را اطلاع رسانی می‌کند. 

مهدی دادجو سرپرست گروه کتاب رادیو فرهنگ گفت:کارشناسان حوزه فرهنگ امکانات و چالش‌های برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران را در رادیو فرهنگ بررسی می‌کنند، همچنین با توجه به برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب وامکان دسترسی همه مردم از سراسر کشور بدون صرف زمان و هزینه برای حضور در تهران رادیو فرهنگ این بار در اطلاع رسانی رویداد‌ها و روش‌های خرید دریافت کتاب و انعکاس دغدغه‌های مردم برای مسئولین در کنار برگزارکنند‌گان نمایشگاه کتاب قرار می‌گیرد و هرروز در برنامه رادیو کتاب با یکی از مسئولان خانه کتاب، پست ایران یا ناشران برای اطلاع از آخرین اخبار برگزاری نمایشگاه ارتباط تلفنی خواهیم داشت.

وی ادامه داد:همچنین رادیو فرهنگ ضمن پوشش افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه مجازی کتاب تهران، در تمام برنامه‌های زنده شبکه و‌همچنین فواصل پخش به مدت ده دقیقه به اطلاع رسانی درباره نمایشگاه می‌پردازد .

سرپرست گروه کتاب اعلام کرد: رادیو رسانه‌ای ارزان و در دسترس همگان است و بسیاری از افرادی که با فضای مجازی بیگانه هستند و در شرایط خاص دسترسی به رسانه‌ها را ندارند رادیوتون می‌دهند، رادیو فرهنگ سامانه تلفنی خانه کتاب را برای افرادی که دسترسی به اینترنت با فضای مجازی جهت خرید کتاب ندارند و‌یا با توجه به مشکلات سامانه نمی‌توانند از خدمات بهره مند‌شونددرنظر گرفته و اطلاع رسانی می‌کند تا قشر وسیعی از مخاطبان با هر سطح دسترسی بتوانند از نمایشگاه کتاب استفاده کنند. 

سینما فرهنگ به دنبال ارائه شیوه نامه‌ای برای فیلم دفاع مقدس

دادجوتصریح کرد:در واقع رادیو فرهنگ شرایطی برای هم‌افزایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب فراهم آورده تا همگان امکان دسترسی به خدمات ارائه شده در نمایشگاه را داشته باشند و در تماس با ۹۱۰۰۹۸۹۸-۰۲۱ بتوانند از شرایط خرید کتاب بهره‌مند شوند.

گفتنی است؛ نمایشگاه مجازی کتاب تهران اول تا ششم بهمن سال جاری برگزار می‌شود و علاقه مندان می‌توانند از طریق رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگا هرتز و‌ای ام ۵۸۵ کیلو هرتز پیگیر اخبار و اطلاعیه‌های مسئولان برگزاری باشند و سوالات خود را از طریق شماره تماس:۲۲۰۴۰۰۸۵ و شماره پیامک ۳۰۰۰۰۵۵۸ در این شبکه مطرح کنند.

 شگرد‌هایی ترویج کتابخوانی برای نوجوانان در رادیو فرهنگ

برنامه «کتاب بان» شنبه ۴ بهمن ماه به موضوع ترویج کتابخوانی بین نوجوانان اختصاص دارد.در این برنامه «علی اکبر زین العابدین» درباره نقش کتاب و کتابخوانی برای نوجوانان شگرد‌های ترغیب آن‌ها به مطالعه با «رضوان خرمیان» گفتگو می‌کند.همچنین در ادامه نیز در گفتگو‌با «ابراهیم عمرانی» به تاثیر حلقه‌های دانشجویی در ترویج کتاب پرداخته می‌شود.

همچنین با توجه به رسالت این برنامه در معرفی چهره‌های مروج کتابخوانی به عنوان الگو برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه و آشنایی شنوندگان با شیوه‌های تبلیغ کتابخوانی این هفته «عبدالحکیم بهار» مروج مطالعه کتاب درباره تجربیات خود در این زمینه سخن می‌گوید.

برنامه «کتاب بان» به تهیه کنندگی «فریده گودرزی» و با اجرای کارشناسی «علی اکبر زین العابدین» شنبه هرهفته ساعت ۱۳:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه به همت گروه کتاب رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز پخش می‌شود.

سینما فرهنگ به دنبال ارائه شیوه نامه‌ای برای فیلم دفاع مقدس

 تبریکی برای مرد نقاشی ایران در صبح به وقت فرهنگ

برنامه صبح به وقت فرهنگ در قاب صدا میلاد استاد محمود فرشچیان را گرامی میدارد. مجله رادیویی صبح به وقت فرهنگ با موضوع «در مقابل افراد مبتلا به وسواس چه میکنید؟» شنبه ۴ بهمن ماه از رادیو فرهنگ پخش می‌شود. 

این برنامه در بخش قاب صدا با توجه به سالروز میلاد استاد محمدفرشچیان ضمن تبریک به ایشان مستندی کوتاه از زندگی و فعالیت‌های هنری این نقاش معاصر را تقدیم شنوندگان می‌کند.

محمود فرشچیان ۴بهمن ۱۳۰۸ در اصفهان به دنیا آمدو تأثیر درخور توجهی در روند نقاشی سنتی ایرانی و دیگر هنر‌های سنتی داشته‌است. برخی از آثار او توسط وزیران امور خارجهٔ ایران (کمال خرازی و محمدجواد ظریف) به عنوان هدیه به سفرا و وزرای کشور‌های خارجی اهدا شده‌استآثار او در بسیاری از شهر‌های جهان مانند: پاریس، نیویورک، شیکاگو و … به نمایش گذاشته شده و در سال ۱۳۹۳، نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر به وی اهدا شد.

همچنین در بخش دیدگاه «اختلاف مجلس و دولت برسر بودجه‌ی ۱۴۰۰» در ارتباط تلفنی با کارشناسان این حوزه بررسی می‌شود.گفتگو با دکترحاجی دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مصوبات جدید مجلس برای وام ازدواج موضوعی است که در بخش مردم، جامعه، مسوولین به آن پرداخته می‌شود.

گفتنی است برنامه صبح به وقت فرهنگ شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت ۰۶:۳۰ به مدت ۹۰ دقیقه روی موج اف ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود و این هفته مریم مقدسی تهیه کنندگی آن را برعهده دارد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر