کلید رشد بورس در دست کیست؟/دلیل استعفای روسای بورس مشخص شد

هفته گذشته قالیباف اصل که فروردین ماه بر کرسی ریاست نشسته بود با توجه به حواشی پیش آمده استعفای خود را همانند رئیس قبلی سازمان بورس اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طی ۱۰ ماه اخیر شاهد آن بودیم که ۲ رئیس سازمان بورس علی‌رغم سابقه چندان زیادی که در بازار سرمایه داشتند به دلیل فشارهایی اقدام به استعفا کردند، نکته حائز اهمیتی که باید به آن اشاره کرد مقصر اصلی این اتفاقات در اصل راهکار غیر معقولانه دولت و بعضی از مسئولان  بود.

حالا با توجه به اتفاقاتی که افتاد امیدواریم رئیس بعدی سازمان بورس از  بازی های سیاسی فاصله بگیرد و به ارتقاء جایگاه بورس کشور در بین سایر بازارهای جهانی بیاندیشد.

برای بررسی بیشتر این امر با چند کارشناس بازار سرمایه به گفت و گو نشستیم؛

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با استعفای دو رئیس سازمان بورس، گفت: تخصصی بودن بازار سرمایه باعث‌ شده که دولت ها و سیاسی ها جسارت حضور در راس سازمان بورس را نداشته باشند و از ابتدای احیای بازار در سال ۱۳۶۸ تا کنون، همواره روسای سازمان افراد متخصص بوده اند به صورتی که می توان گفت همگی در بازار سرمایه سمت های اجرایی داشته اند و به نوعی از کف بازار مطلع بوده اند به ویژه آقای قالیباف که تجربه حضور در مدیریت و هیات مدیره شرکت های بورس، سرمایه گذاری، تامین سرمایه ها و کارگزاران و سایر نهادهای مالی را داشته است.

آیا تغییرات اخیر  به صلاحیت مدیران بازار  سرمایه ربط ندارد؟

او بیان کرد: تغییراتی  که  طی ۱۰ ماه اخیر رخ  داد را  نمی توانیم به صلاحیت فردی این مدیران ارتباط دهیم نکته مهم این است که شاپورمحمدی و حسن قالیباف اصل استعفا داده اند آن هم در کشوری که معمولا مدیران استعفا نمی دهند حتی اگر اشتباهاتشان منجر به زیان مالی یا جانی شود، این استعفاها حرفه ای بوده اند و به معنی مخالفت با سیاست نهاد بالاتر یعنی دولت است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: استعفای شاپور محمدی و قالیباف اصل هر دو ناشی از اُفت و خیزهای غیر عادی در بازار بود. شاپورمحمدی به خاطر تلاش برای کنترل رشد بی محابای قیمت ها مجبور به استعفا شد چرا که رشد غیرمنطقی اُفت شدید را به دنبال دارد و قالیباف اصل  هم قربانی اُفت بازاری شد که لاجرم بود و علی رغم تلاش های ایشان در تسهیل صدور مجوزهای افزایش سقف صندوق ها، مجوزهای افزایش سرمایه، مجوز فعالیت نهادهای مالی، الزام ناشران برای معرفی بازارگردان و صدور مجوز صندوق های بازارگردانی، اعمال محدودی فروش حقوقی ها و ده ها اقدام دیگر بازار با افت شدید مواجه شد چرا که اساسا مشکل در بازار های موازی بود.

سیاسیون به دنبال قربانی برای بورس!

قلی پور گفت: سیاسی ها در دولت دوازدهم فکر می کنند که سازمان بورس قیمت ها را تعیین می کند و اُفت بازار ناشی از قصور  مدیران بازار است  یا آنکه به  دنبال قربانی برای راضی کردن مردم عصبانی هستند، همین عدم درک سیاسی ها و فشارشان بر وزارت اقتصاد و سازمان بورس برای رونق بازار بورس، منجر به استعفای روسای بورس شد. اکنون می بینیم که تلاش بورس برای کنترل و مهار رشد قیمت ها در دوره آقای محمدی به حق بود و حال هم سقوط بازار علی رغم تلاش های  قالیباف اصل طبیعی بود.

وی بیان کرد: نیاز دولت به رونق بورس و تامین مالی در اوج تحریم ها یکی از دلایل عدم مقابله با حباب قیمت ها شد و برخورد با تلاش رئیس اسبق سازمان استعفای ایشان را رقم زد و سقوط طبیعی بازار به علت تعدیل انتظارات و فشار غیرمنطقی به رئیس سازمان برای جلوگیری ازریزشی که خارج از کنترل سازمان بورس بود و نهایتا راضی کردن مردمی که نباید بدون تجربه وارد بورس می شدند، منجر به استعفای قالیباف شد که انصافا از بالاترین تخصص و شایستگی برای سکانداری بورس برخوردار بودند.


بیشتر بخوانید


عده ای بازار سرمایه را زمینی برای رفع اختلافات خود می دانند 

شیخ کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دو رئیس قبلی سازمان بورس، اظهار کرد: حسن قالیباف اصل و شاپور محمدی به علت مقاومتی که در برابر تصمیمات غیر معقول که از جانب دولت به آنها تحمیل شد استعفا دادند متاسفانه عده ای  می‌خواهند بازار سرمایه را جولانگاه سیاسی خود جلوه دهند.

او بیان کرد: بازار سرمایه باید همانند بانک مرکزی مستقل عمل کند به نحوی که وقتی تصمیمی در رابطه با یک مسئله گرفت کسی نتواند از بیرون  اظهارنظر غیر معقولی  را انجام دهد.

دستگاه های نظارتی بازار سرمایه خوب عمل نکردند!

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: متاسفانه  در دوران حسن قالیباف اصل دستگاه های نظارتی نتوانستند به خوبی عمل کنند به طوری که می توان به رشد شارپی شاخص اشاره کرد مسئولان بازار سرمایه می دانستند که چنین رشدی می تواند به  ضرر بازار سرمایه تمام شود.

شیخ گفت: استعفای حسن  قالیباف اصل در اصل  به دلیل فشار هایی بود که از جانب سهامداران مالباخته و بعضی از نهادهای دولتی صورت گرفت.

او بیان کرد: رئیس بعدی سازمان بورس ممکن است یکی از اعضای شورای عالی بورس یا مدیر عامل یکی از شرکت های زیر مجموعه سازمان بورس باشد.

روسای بورس شاخص تعیین نمی کنند!

مصطفی حقانی نسب کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با دو رئیس قبلی سازمان بورس،  اظهار کرد: شاخص بورس برایش اهمیت ندارد که رئیس بعدی  چه کسی خواهد بود بلکه بیشترین اثرش را از اوضاع اقتصادی و سیاسی که در جامعه اتفاق می‌افتد می بیند در دوران شاپور محمدی نظام مالی به این نتیجه رسیده بود که باید یک اصلاحی را در شاخص بازار سرمایه انجام دهد تا روند مثبت شود.

او بیان کرد: از آبان ۹۸ ما شاهد آن بودیم که منابع زیادی وارد بازار سرمایه شد که این مسئله به مرور زنگ هجوم نقدینگی به سمت بازار سرمایه را به صدا درآورد که بسیاری از کارشناسان  این وضعیت را برای بورس خطرناک می دانستند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: روند آبان امسال تفاوت چشمگیری را نسبت به آبان سال ۹۸ داشت به علت آنکه در سال گذشته به حقوقی ها می گفتیم که عرضه کنند اکنون تا حدودی مانع عرضه های  آنها شدیم.

ابلاغیه‌ای که جلوی eps شرکت ها را گرفت عامل ریزش های بازار بود

صفاری تصریح کرد: متاسفانه شاپور محمدی رئیس اسبق سازمان بورس طی یک ابلاغیه‌ای جلوی eps شرکت ها را گرفت که این مسئله  تا حدودی بر ریزش هایی که در مرداد  و شهریور رخ داد، موثر بود اما طی جلسات شورای عالی بورس قرار بر این شد که از اسفند ۹۹ این ابلاغیه به طور کامل حذف شود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: در دوران قالیباف اصل متاسفانه اتفاقات نه چندان خوشایندی از جمله رشد های شارپی، عرضه سهام عدالت و صندوق‌های ETF رخ داد که سرانجام خوبی برای کارنامه کاری قالیباف اصل نداشت.

صفاری بیان کرد: نارضایتی های عموم مردم که در بازار سرمایه در  ۱۰ ماه اخیر سرمایه  خود را باخته بودند و فشارهایی که از جانب سیاست مداران صورت گرفت سرانجام سبب شد تا قالیباف اصل استعفا دهد.

او گفت: رئیس بعدی سازمان بورس باید کسی باشد که ریسک های دستورالعملی را کاهش بدهد و از فضای سیاسی شدن تا حدودی فاصله بگیرد و از طرف دیگر شرکت‌های سهامی  را به سمت خصوصی سازی هدایت کند.

نقد اصلی را باید به عوامل خارجی بازار کرد

مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه  در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با دو رئیس  اسبق سازمان بورس، گفت: نقد اصلی را به جای رئیس اسبق سازمان بورس باید به سازمانی شود که دو تا از رئیسانش به علت هیجاناتی که نشات  گرفته از خارج بود استعفا دادند.

او افزود: مسئولان و سهامداران خود به جای آن که انگشت اتهامشان را به سمت سازمان بورس بگیرند باید به دنبال مقصر اصلی آن در خارج از بورس باشند به علت آنکه در دوران دو رئیس قبلی، سازمان بورس کمترین دخالت را داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در رابطه با استعفای ۲ رئیس سازمان بورس باید گفت این دو تلاش کردند که مانع تصمیماتی شوند که خارج از توان شان است اما موفق نشدند و سرانجام به استعفا رضایت دادند.

بازار سرمایه نیازمند استقلال

سوری تصریح کرد: تا زمانی که بورس مستقل نشود هر کس که بیاید نمی تواند تاثیر چندانی بر بدنه بازار سرمایه بگذارد و مانع تصمیمات غیر معقولانه شود.

او گفت: نقش مجلس را در استعفای حسن قالیباف نمی توان نادیده گرفت به علت آنکه مجلس سازمان بورس را پاسخگوی عملکرد دولت می دانست که به همین منظور می توان به تحقیق و تفحص مجلس از سازمان اشاره کرد.

گفتنی است، برای انتخاب رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، بهتر است دژپسند این بار فردی را انتخاب کند که دست به استعفایش در فشارها قوی نباشد و او را در ادامه مسیر هموار سازی بورس درگیر حواشی سیاسی نکند، تا بتوان کشتی به گل نشسته بورس را نجات دهد.

گزارش از یاسمن خانکش زاده

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۷ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
هیچ کس دیگه به بازار بورس اعتماد نداره و بورس هم جایی برای سرمایه گذاری رانت خواران شد و ملت اون یکم درآمدی هم که میتونستن از بورس داشته باشن دیگه ندارن
Iran (Islamic Republic of)
امیر ارسلان باباییی
۰۴:۰۴ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
اینا کارشناس بورس بودند یا وکیل مدافع اقای قالیباف؟؟
بنظر میاد وکیل مدافع قالیباف بودن تا کارشناس بورس.
مرد حسابی بورس این هنه مشکل داشت به هیچکدوم اشاره هم نکردید . فقط بیرونو مقصر میدونن .والا خجالت داره
United States of America
فرمان
۰۱:۵۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
بازهم فردا بورس نزولی میشود تا سقف ۳۰هزارواحد چنانچه درپیش بینی های دوروزگذشته گفته بودیم صندوق دارایکم وپالاییشی وزیر مجموعه انها سیرصعودی درپیش رودارند.اینها بخاطر کسری بوجه میخواهندچندعرضه اولیه به بورس اضافه کنند بایداز این دو صندوق حداقل یک هفته حمایت کنند با مشورت حقوقی ها .چطور شد قضیه امروز ا ساعت ۹.۵به بعد ۲۰هزارواحد افت کرد ولی فردا ازساعات اولیه بدون وحتیاط ات شدید اغاز خواهد شد.
Iran (Islamic Republic of)
محمود
۲۰:۳۷ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
بورس که بماند کل سکان این کشتی در دست باد است
United States of America
ناشناس
۱۷:۴۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
استعفا میدن میرن
چراکسی پاسخ گو نیست ؟
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۵:۵۹ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
این مردم فقط خدارو دارند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۵ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
وزیر اقتصاد عنوان داشت اجازه بدهید طرح ما اجرایی شود منظور کدام طرح است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
تنها دلیلش وسوسه ی مردم بخاطر سود دو سه برابری عرضه دارایکم بود
فکر کردن همیشه از این خبراس
بی خبر از همه جا...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۶ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
دلیل ریزش بورس را من می دونم
Iran (Islamic Republic of)
ارسلان
۱۴:۲۵ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
واقعا بنازم به بیانات تحلیلگران شما از همه چیز گفتند بجزء دلیل اصلی ریزش بورس. در واقع دلیل اصلی رشد بورس کاهش نرخ سود بانکی به ۱۴ درصد بلند مدت و حذف سود روز شمار بود. دولت وقتی سهامش را در اوج فروخت یک شبه نرخ سود بانکی را به ۲۲ درصد و حتی بالاتر و سود روز شمار دوباره احیاء کرد.و همین مسئله باعت خروج پول از بورس شد. و تا سود بانکی اصلاح نشود بازار ریزشی خواهد بود..
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۴:۲۰ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
چرا کسی جلودار این حقوقی ها نیست تا میخواد بازار آرامش بگیره حقوقی مثل آبشاری میفروشه بازارو قرمز میکنن این چ وضعشه آخه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
من از دو جنبه ضرر کردم هم ریزش بورس هم اینکه نتونستم پول اقدام ملی رو بخاطر اینکه پولم تو بورس قفل فروش و ضرر بودم بریزم حالا جوابش رو کی میده نمیدونم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
میخاستی پوا هات رو نذاری تو بورس
مگه تخصص داشتی و رفتی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
وقتی میگی "سقوط طبیعی بورس" به شعور میلیون ها مخاطب توهین میکنی
یا هیچی از بورس نمی دونی یا میخوای توجیه کنی که هر دوش خوب نیست
سقوط بورس هر چی هست اصلا طبیعی نیست و کار دست های پشت پرده است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۵ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
به نام خدا، در دست کلیدساز
Iran (Islamic Republic of)
و
۱۱:۵۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
کاش گاهی میزاشتن بورس روال خودش رو طی کنه فعلا که هر حرفی در مورد بورس میزنن سقوط میکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
قطع کردن عمدی هسته معاملات،قطع کردن سیستم های ثبت تخلف درسازمان بورس هم ازتخصص های قالیباف اصل بود؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
مجید
۱۱:۲۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
الله اکبرر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۷ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
دست از کلاهبرداری در بورس بردارید پول فروش اوراق تبعی بدون سهم پایه را برگردانید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۴ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
اشتباه کردیم
صدو پنجاه میلیون تو بورس اوردم از پول پیش خونه بر باد رفت
حالا موندم برج سه چجوری پس بدم
حرف متخصص هارا گوش کردیم و اومدم ازصندوق ها خریداری کردم الان این اوضاع منه بدبخته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
ضرر شرکت ها و ورشکستگی شرکت ها رو سبز نشان دادن با ورود پول مردم، پول مردم رو به عنوان ضرر خود برداشتن یعنی تقلب در تجارت چرا که بار اول ارائه سهم باید همش قرمز باشه ولی خودشون سبز نشان دادن قوه قضاییه کجاست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۹ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
نقشه چی بود!
1.کرونا وارد شد
2.چی شد؟ شرکت ها، کاسبی ها فروش کم و ورشکسته شدن و ضرر کردن
3.چی کردن؟ بورس رو داغ کردن
4.مردم هجوم اوردن
5.پول مردم شد کمبود و ورشکستگی شرکت ها، دیگه سودی نبود بدهند به مردم
6.کل جهان همه ی شرکت ها ورشکسته می شوند یا ضرر می کنند الا ایران
7.اینها سر همه کلاه می گذارند فقط می خواهم بدانم قوه قضاییه نمی بیند یا نمی داند
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۰۸:۴۴ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
از چی دفاع میکنید؟؟؟!!!!
تو دوره همین مدیر متخصص بود که هر روز یک تصمیم خلق الساعه میگرفتن بازارو بهم میزدن دو روز بعد لغوش میکردن، بازار و دو شیفته کردن، صندوق دارایکم رو وقتی کمی بالای ارزش ذاتیش nav معامله شد بستن و حالا مدتهاست که 30 درصد زیر ارزش ذاتیش اومده، ککشون هم نگزید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
الانم همینطوره
سهام پالایشی دیروز و امروز مثبت شدن.
و تنها دلیلش دولت هستش
دولت
دولت دولت
دولت
دولت
Iran (Islamic Republic of)
سرباز
۰۸:۴۲ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
سهام وقتی افت قیمت پیدا می کند یک کاری می کنند تا جلوی منفی شدن آن را بگیرند ولی سهام تا هر جا بالا برود مشکلی ندارد و باز می شود آن را خریداری کرد
Iran (Islamic Republic of)
بیداد
۰۸:۳۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
باید مداخله گران محاکمه شوند و خسارت مالباختگان از جیب آقازاده‌ها پرداخت شود. همانها که صدها ملیارد دلار ارز 4200 تومنی را غارت کردند!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۳ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
این ها چطور کارشناس هستن !!! . رئیس سازمان اگه توانمندبود ، با همون روش دخالت دولتی میتونه جلوی زیاده خواهی های رانت خوارها رو بگیره .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۸ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
جنگ زرگری راه انداختن امثال من سهامدار باید تاوانشو بدیم اجازه بدن بورس مستقل باشه و هیچ کس در آن دخالت نکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۷ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
همه چیز را به بورس بسپارید تا ما راحتتر ببلعیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
فکری ب حال سرمایه از دست رفته مردم کنید
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر