پشت پرده حمله سایبری به سامانه دانشگاه آزاد پس از برگزاری بزرگداشت سردار سلیمانی

عزیز نجف‌پور، دبیر شورای فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی از حمله سایبری به بزرگ‌ترین دانشگاه الکترونیکی ایران پس از برگزاری بزرگداشت حاج قاسم خبر داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  بیماری کرونا سبب شده بسیاری امور نظیر نشست‌ها و کنگره‌ها مجازی برگزار شود. هم‌زمان با سالگرد سردار شهید سلیمانی نیز نشست‌های موضوعی در این باره در سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت. از آنجائی که همه این سامانه‌ها به اینترنت جهانی متصل هستند تعداد زیادی از دانشگاه‌ها از جمله سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی با اختلال و حملات هکری مواجه شد. آن‌هم فقط به این بهانه که با موضوع سردار سلیمانی نشست‌های کارشناسی و دانشگاهی برگزار کرده است.


بیشتربخوانید


متاسفانه این امر سبب شد که سامانه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی مختل شود، عزیز نجف پور بیگلری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد الکترونیکی و دبیر شورای فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به خبرنگار آنا می‌گوید: دشمنان از یاد و نام شهید سلیمانی هم می‌ترسند. وی با تأکید بر مقابله با این حملات، خبر از توسعه آموزش‌های آکادمیک و عمومی در بستر مجازی در گستره محور مقاومت می‌دهد.

در ادامه متن کامل این مصاحبه می‌آید:

 آیا اخیراً با حملات هکری به بهانه برگزاری برنامه‌های مجازی با محتوای سردار سلیمانی مواجه شده‌اید.

نجف پور: هفته گذشته برنامه‌ای با عنوان «سلیمانی؛ قهرمان صلح و همزیستی ادیان» با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه و واحد الکترونیکی برگزار گردید که در این نشست از چهره‌های مختلف شیعه، سنی و مسیحی منطقه دعوت‌شده بود که همه این افراد در طول سخنرانی خود به هویت صلح و دوستی مکتب سلیمانی تاکید داشتند. بنا بر اطلاع حاصل شده، دو نفر از اعضای نشست مورد تهدید رسانه‌ای و جانی قرار گرفته بودند تا از شرکت در نشست خودداری کنند و در نهایت یکی از سخنرانان نیز به دلیل فشار‌ها از حضور در برنامه منصرف می‌شود، ولی افراد دیگر در برنامه حاضر شده و به ایراد سخنرانی‌های خود پرداختند.

باید به سمت توسعه فضای مجازی دانشگاه مبتنی بر ظرفیت‌های بومی و تقویت زیرساخت‌های فنی و امنیتی سامانه‌هایمان برویم
فردای برگزاری جلسه، سامانه‌های آموزش مجازی واحد الکترونیکی موسوم به وادانا، که بزرگ‌ترین سامانه آموزش مجازی کشور است، دچار اختلال شد. تیم فنی با بررسی اختلال متوجه می‌شود که یکی از سرور‌هایی که سرویس‌های بین‌المللی روی آن قرار دارد به شدت مورد حمله قرار گرفته که البته با تخصص و تمرکز تیم فنی واحد، هیچ آسیبی به زیرساخت‌های واحد وارد نشد و تنها بعد از یک ساعت، سامانه‌های آموزشی به حالت عادی برگشت.

مقارنت برنامه یادبود شهید سلیمانی و حمله سایبری، این شائبه را تقویت می‌کند که حضور سخنرانان بین‌المللی و صحبت از چهره صلح‌دوست شهید سلیمانی در پارادایم جبهه مقاومت، دلیل اصلی حمله بوده است. البته اواخر دی‌ماه هم اینستاگرام هشتک حماسه تا حماسه را حذف کرده بود.

دریافت بی‌سابقه ایمیل‌های تهدیدآمیز پس از جلسه

پس از ناکام ماندن حمله سایبری، ایمیل‌های تهدیدآمیز دیگری به آدرس پست الکترونیکی بنده به عنوان رئیس واحد ارسال شد که این موضوع پیش از این سابقه نداشته است. این نشان می‌دهد که دشمنان حتی از نام و یاد چهره‌های مقاومت هم واهمه دارند و می‌ترسند که شخصیت‌های مذاهب و ادیان مختلف منطقه حول مکتب شهید سلیمانی دور هم جمع شوند و گفتگو کنند.

برای مقابله با این حملات می‌توان چه تدابیری اندیشید؟

نجف پور: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره کرونا توانسته با زحمت و تلاش جدی قسمت اعظمی از فرآیند‌های آموزشی و پژوهشی و دانشجویی-فرهنگی خود را مجازی‌سازی کند و الان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش مجازی از لحاظ کمی و کیفی پیشرو است و طبعاً هم از حیث توفیقات در عرصه مجازی‌سازی دانشگاه و هم از حیث رویکرد‌های فرهنگی و گفتمانی که در عرصه بین‌الملل در پیش گرفته و به دنبال تقویت هژمونی فرهنگی، علمی و تخصصی جبهه مقاومت است، موجب ناراحتی برخی شده فلذا عجیب نیست که مورد هجمه قرار گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی در دوره کرونا توانسته با زحمت و تلاش جدی قسمت اعظمی از فرآیند‌های آموزشی و پژوهشی و دانشجویی-فرهنگی خود را مجازی‌سازی کند.

طبیعی است که در این عرصه ما چاره‌ای «جز قوی شدن» نداریم و باید به سمت توسعه فضای مجازی دانشگاه مبتنی بر ظرفیت‌های بومی و تقویت زیرساخت‌های فنی و امنیتی سامانه‌هایمان برویم و در عین حال باید بر تولید محتوای گفتمانی و اقتدار آفرین تمرکز کنیم. نظام سلطه از طریق فضای مجازی و به صورت خاص از طریق پلت فرم‌های مختلف اقدام به توسعه تسلط خود بر ملت‌ها می‌کند و ما برای حفظ استقلالمان چاره‌ای جز تقویت و توسعه حکمرانی فضای مجازی خودمان نداریم و حتماً این فرآیند نیازمند معماری مستقل فضای مجازی کشور و توسعه پلت‌فرم‌های بومی است و دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل بدنه بزرگی که دارد می‌تواند نقش مهمی در این عرصه ایفا کند.

 دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه برنامه مختص به خود نیز دارد؟

نجف پور: جهان اسلام و محور مقاومت ظرفیت بسیار بالایی برای تعاملات علمی و آموزشی و پژوهشی دارد که دانشگاه آزاد اسلامی در ایام کرونا و بعد از آن می‌تواند با تکیه بر سامانه‌های مجازی که ایجاد کرده است، نیاز‌های آموزش‌های آکادمیک و همچنین آموزش‌های عمومی آن‌ها را برآورده کند. ما با همکاری معاونت بین‌الملل و سایر واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی به جد دنبال ارتباط با نخبگان و بدنه دانشگاهی و علمی جهان اسلام و محور مقاومت هستیم.

منبع: آنا

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر