کاهش جرایم کیفری در گلستان

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: توهین ۳۷ درصد و تهدید ۳۲ درصد امسال در گلستان کمتر شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان در نشست امروز با خبرنگاران به تلاش‌های دادگستری استان برای کاهش ورودی پرونده به محاکم خبر داد و گفت: خوشبختانه ورودی پرونده‌های با موضوع توهین ۳۷ درصد، تهدید ۳۲ درصد، خیانت در امانت ۲۷ درصد و ضرب و جرح ۲۶ درصد امسال کمتر شده است.

هادی هاشمیان افزایش آگاهی مردم نسبت به حقوق و تکالیف خود را یکی از علل کاهش جرایم عنوان کرد و از رسانه‌ها دعوت کرد: به دستگاه قضایی برای افزایش اطلاعات حقوقی و قضایی مردم بیش از پیش کمک کنند.

هاشمیان بر استفاده از توانمندی سازمان‌های مردم نهاد هم تاکید کرد و گفت: قانون برای سمن‌ها فرصتی فراهم کرده که بر اساس آن می‌توانند علیه مدیران به اتهام ترک فعل یا تخلفات اعلام جرم کنند.

او افزود: نظارت مردم بر دستگاه‌های قضایی، نظارت مردم به دستگاه‌های اجرایی از دیگر ابتکاراتی بود که ما در سطح استان در نظر گرفتیم تا بتوانیم مشکلات مردم را رسیدگی قرار دهیم.

او گفت: تلفن ۱۲۹ می‌تواند در منزل به مردم استان مشاوره حقوقی ارائه کند و مردم می‌توانند براساس این مشاوره‌های حقوقی دعوی خود را پیگیری کنند.

مسئول کارگروه تخصصی قضایی ستاد دهه فجر گلستان نبود نگاه پیشگیرانه در امور مانند ساخت و ساز‌ها را یکی از علل وقوع جرم عنوان کرد گفت: تدوین پیوست پیشگیری از جرم در اقدامات عمرانی و توسعه‌ای دستگاه‌ها یک ضرورت است.

هادی هاشمیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای امسال هم با کمک خیرین و ستاد دیه، ۴۵۰ نفز از زندانیان جرایم غیرعمد، از زندان آزاد شدند.

هاشمیان از صدور چهار هزار و ۵۰۰ حکم جایگزین حبس در نه ماهه امسال هم خبر داد و گفت: این آرا برای محکومان فاقد سابقه کیفری و کسانی که جرایم سبک و غیرعد مرتکب شده اند صادر می‌شود و نگاه قانونگذار و قضات برای مجرمان جرایم خشن و تهدید کنندگان علیه امنیت و نوامیس مردم همچنان سخت گیرانه است.
 
انتهای پیام / فا
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر