«نقص فنی» عامل سقوط هواپیمای سیا در افغانستان اعلام شد

درحالیکه یک سال از سقوط هواپیمای سازمان سیا در افغانستان می‌گذرد و طالبان مدعی هدف قرار دادن آن شده بود، نیروی هوایی امریکا اعلام کرد که این هواپیما به دلیل نقص فنی سقوط کرده بود.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که نقص فنی در موتور هواپیما و خطای انسانی سبب سقوط «بومباردیر E-۱۱A» ولسوالی «ده‌یک» ولایت غزنی شده بود.

براساس گزارش نیروی هوایی آمریکا، موتور سمت چپ این هواپیما ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه پس از پرواز دچار نقص فنی شد، اما خلبانان به اشتباه موتور سالم را خاموش کرده و این سبب سقوط هواپیما شد.

به گزارش «ان‌پی‌آر»، در زمان سانحه هواپیما ۳۸ مایل دریایی با پایگاه هوایی بگرام و تنها ۱۷ مایل با فرودگاه بین‌المللی کابل فاصله داشت، اما سرنشینان هواپیما تصمیم گرفتند تا به پایگاه قندهار بازگردند که ۲۳۰ مایل دریایی فاصله داشت.

گزارش می‌افزاید که خلبانان قادر به راه‌اندازی مجدد هیچ یک از موتور‌ها نشدند و سعی داشتند تا بدون نیروی موتور به قندهار پرواز کنند، اما هنگامی که درک کردند ارتفاع و سرعت کافی برای بازگشت را ندارند مسیر را به سمت پایگاه نیرو‌های آمریکایی در پکتیکا تغییر دادند، با این حال هواپیما ۲۱ مایل دریایی پیش از پایگاه سقوط کرد و منهدم گردید و هر دو خلبان کشته شدند.

نیروی هوایی آمریکا در حالی دلیل سقوط این هواپیما را نقص فنی و خطای انسانی دانسته که طالبان مدعی شده بود که این هواپیما توسط این گروه ساقط شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر