معاون سازمان امور مالیاتی کشور در کاشان:

۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه ما فرار مالیاتی را حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌کنیم، گفت: این در حالی است که برخی افراد مبالغ بیشتری را عنوان می‌کنند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان ، محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی کشور ظهر امروز در دیدار با نماینده، ولی فقیه در کاشان، ضمن اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه کشور اظهار داشت: مالیات داروی تلخی است که باید به اقتصاد خورانده شود و واقعیت این است که همه کشور‌ها معتقد هستند بهترین ابزار اداره دولت مالیات است.

او ضمن اشاره به درآمد‌های نفتی و غفلت از درآمد‌های مالیاتی افزود: تحریم‌ها و کاهش فروش نفت باعث شده است که بیش از پیش به امور مالیاتی توجه شود چراکه دولت از این طریق می‌تواند کشور را اداره کند در حالی که هزینه‌های جاری کشور ماهانه به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه با وجود عملکرد خوب این سازمان، اما ماهانه ۱۵ هزار میلیارد تومان وصول مطالبات مالیاتی است، ابراز داشت: آمار ۱۰ ماهه نشان از تحقق ۱۰۰ درصدی درآمد‌های مالیاتی را دارد و با شیوع کرونا و تحریم‌ها درصدد بودیم تا شرایط مناسبی را برای مودیان فراهم کنیم.

او ضمن تأکید بر هوشمندسازی نظام امور مالیاتی کشور گفت: نباید همه مودیان را به یک دید و چشم و احتمال یکسان نگاه کرد و بر همین اساس برای اولین سال قانون ۹۷ مالیاتی برای اولین بار اجرایی و عملیاتی می‌شود و لذا بالغ بر ۷۰ درصد از اظهارات مردم در قالب ماده ۱۰۰ و یا ماده ۹۷ مورد پذیرش قرار بگیرد و کمتر از ۳۰ درصد پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

مسیحی با بیان اینکه درصدد هستیم با اقدامات صورت گرفته ۹۰ درصد از اظهارات شهروندان را قبول و تنها ۱۰ درصد از پرونده‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم مزاحمتی برای بخش واقعی و شناسنامه‌دار اقتصاد ایجاد نکنیم و یا به حداقل برسانیم.

او با بیان اینکه انرژی خود را در راستای فرار مالیاتی تمرکز می‌کنیم، تأکید کرد: ما فرار مالیاتی را حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌کنیم در حالی که برخی افراد مبالغ بیشتری را عنوان می‌کنند، اما ما فرار مالیاتی و ظرفیت مالیاتی را تفاوت قائل هستیم.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه ۴۰ درصد از اقتصاد کشور از پرداخت مالیات معاف هستند، افزود: برآورد می‌کنیم که ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز معافیت مالیاتی در کشور داریم؛ سهم معافیت‌های مالیاتی در اقتصاد کشور آزاردهنده است و بر‌همین اساس برای فرار‌های مالیاتی برنامه‌ریزی می‌کنیم.

او با بیان اینکه پیگیری فرار مالیاتی نیز باید در چارچوب قانون و مقررات برخورد شود، ابراز داشت: ما از سه هزار و ۵۹۶ اظهارنامه حقیقی دو هزار و ۷۵۳ با پذیرش ماده ۱۰۰ قبول کردیم به نحوی که دو هزار و ۷۱۵ اظهارنامه صفر اعلام کردند؛ در کاشان از ۱۴ هزار مشاغل ۹ هزار و ۶۱۸ مورد ماده ۱۰۰ بوده که هشت هزار و ۷۰۰ اظهارنامه صفر اعلام شده که ما آن را می‌پذیریم.

انتهای پیام/ف

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر