تکمیل رصدگاه کویر سه قلعه نیازمند اعتبار

فرماندار سرایان گفت: تکمیل پروژه رصدگاه و کمپ نجومی خراسان جنوبی در کویر سه قلعه به هفت میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، رسولی مقدم فرماندار سرایان گفت: تاکنون ۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال از سرفصل اعتبارات استانی برای ایجاد ساختمان رصدگاه و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای زیرساخت برق از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.

او افزود: سازه بتنی رصدگاه بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بهسازی جاده دسترسی به رصدگاه هم به طول ۳۱ کیلومتر در حال انجام است.

رسولی مقدم عنوان کرد: در مکان‌یابی رصدخانه ملی، کویر سه قلعه یکی از چهار سایت انتخابی توسط کارشناسان مربوطه بود و فقط به علت عواملی، چون دوری از پایتخت و ارتفاع کم از سطح دریا، از انتخاب نهایی باز ماند.

فرماندار سرایان بیان کرد: براساس ظرفیت‌های موجود در نهایت تیمی متشکل از انجمن نجوم ایران با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بیرجند ضمن بازدید از کویر سه قلعه و بررسی نقاط مختلف، محل فعلی را به عنوان بهترین نقطه برای ساخت کمپ گردشگری نجومی سه قلعه معرفی کردند و طرح توجیهی و فنی توسط این ۲ دانشگاه تهیه شد.

او اظهار کرد: پس از انتخاب مکان مناسب، طراحی ساختمان کمپ نجوم براساس الگو‌های معماری بومی و کاربری مناسب برای فعالیت‌های نجومی آماتور و حرفه‌ای انجام و عملیات اجرایی آن با حدود ۵۰۰ متر مربع زیربنا آغاز شد.

رسولی مقدم ادامه داد: این ساختمان بر پایه مباحث نجومی طراحی و احداث خواهد شد و گردشگران و مراجعان به محض ورود به این سایت با مباحث اولیه نجوم آشنا خواهند شد.

فرماندار سرایان گفت: ساعت آفتابی، پیش بینی امکان رصد ستارگان با استفاده از فضای معماری و پیش بینی مشاهده تغییر فصول از جمله موارد پیش بینی شده در ساخت این مجموعه است که با تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز، گردشگران تخصصی و علمی بیشتری به منطقه مراجعه خواهند کرد.


بیشتر بخوانید


او از کویر سه قلعه به عنوان بهشت منجمان ایران یاد کرد و افزود: کویر سه قلعه دارای ابرناکی کم بوده و کمتر از ۲۵ روز در سال دارای آسمان ابری است.

رسولی مقدم بیان کرد: کویر سه قلعه دارای آسمانی پر ستاره است و حد قدر آن در بعضی از شب‌ها به ۷.۲ هم می‌رسد در حالی که تاریک‌ترین نقاط زمین دارای حد قدر ۷.۵ است و از این حیث یکی از تاریک‌ترین نقاط سیاره زمین است.

فرماندار سرایان عنوان کرد: منطقه سه قلعه دارای ابرناکی بسیار کم است و در نتیجه تعداد شب‌های با آسمان صاف در حدی بسیار فراتر از نیاز متعارف ستاره شناسان آماتور دارد.

او افزود: زمان‌هایی که به علت توفان و گرد و غبار امکان رصد ستارگان در نقاط مجاور این رصدگاه وجود ندارد، ستاره شناسان آماتور شبی پرستاره و رصدی به یاد ماندنی را در منطقه سه قلعه تجربه می‌کنند.

رسولی مقدم گفت: رصدگاه سه قلعه که در ۳۱ کیلومتری جنوب مرکز بخش سه قلعه شهرستان سرایان واقع شده است به عنوان نقطه‌ای مناسب و مرجع در کشور شناخته می‌شود.

فرماندار سرایان ادامه داد: کویر سه قلعه جاذبه دیدنی و منحصر به‌فرد در منطقه است که وجود چهار اقامتگاه بوم‌گردی کویری در این منطقه که تاکنون به بهره‌برداری رسیده و چند اقامتگاه دیگر که در حال احداث است، فرصت خوبی را برای جذب گردشگر فراهم کرده است.

او عنوان کرد: تنوع فرهنگی و آداب و رسوم خاص، معادن و وجود سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، محدوده تاریخی شهر‌های سرایان و سه قلعه، کارگاه‌های صنایع دستی و جاذبه‌های متنوع طبیعی و مناطق بکر کوهستانی نظیر منطقه نمونه گردشگری مصعبی و کریمو بر قابلیت‌ها و جذابیت‌های این منطقه کویری افزوده است.

رسولی مقدم افزود: هر سال گردشگران زیادی به صورت انفرادی یا در قالب تور‌های پیاده‌روی و کویرنوردی به مقصد این نقطه از استان سفر می‌کنند که نقش موثری در ایجاد اشتغال و درآمدزایی در منطقه دارد و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دوران پس از مهار کرونا اقدامی ماندگار خواهد بود.

انتهای پیام/ ر

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر