در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

پالایش یکم زیر چتر حمایت دولت؟ / سهامداران صندوق پالایشی بیشتر از دارا یکم

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با مطرح شدن طرح تخفیف خوراک پالایشگاه‌ها به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد کاری کند که سهامداران پالایش یکم از ضرر خارج شوند.

روزبه شریعتی کارشناس بازار سرمایه  در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در راستای این سوال که، چرا صندوق پالایش یکم بالاتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله است، ولی دارایکم پایین‌تر از NAV (ارزش خالص دارایی) خود در حال معامله است،گفت: فاصله‌ی این دو صندوق با NAV به این علت است که، سرمایه گذار‌ها چشم انداز روبه رشد و مثبتی برای صندوق دارایکم و پالایش یکم نمی‌بینند.
 
وی گفت: دارایکم ۳۰% پایین‌تر از NAV و پالایش یکم همگام با NAV مورد معامله قرار می‌گرفتند و هم اکنون اختلاف دارایکم با NAV کمتر می‌شود، زیرا سهام بانکی به سرعت بالا نیامدند و دارایکم به سرعت دارد بالا می‌آید و خودش را به NAV نزدیک می‌کند، ولی در پالایش یکم به علت اقبال بیشتری که نسبت به سهام بانکی روی سهام پالایشی وجود دارد و همچنین شایعاتی به بازار مبنی بر کاهش نرخ ۱۰% خوراک شرکت‌های پالایشی مطرح شده، سرمایه گذاران این‌ها را چشم اندازی برای افزایش NAV این صندوق می‌بینند و همینطور بعضی از سرمایه گذاران نگاه غیر تخصصی دارند.
 
شریعتی افزود: تنها با این دیدگاه که، صندوق پالایش یکم را با قیمت ۱۰ هزار تومان توسط دولت به مردم فروخته شده و بسیاری از صحبت‌های سیاسیون پیرامون این صندوق بوده، این ذهنیت ایجاد شده که دولت و مجلس ممکن است هر تلاشی کنند تا این صندوق را به بالای ۱۰ هزار تومان برسانند تا زیان مردم جبران شود.
بیشتر بخوانید

کارشناس بازار سرمایه در راستای این سوال که چرا دولت در بازار نزولی هیچ حمایتی از صندوق نکرد و حال که بازار کمی مثبت شد دستوری آن را بالا می‌برد؟ بیان کرد: اگر نیت دولت حمایت باشد، باید یک برنامه ریزی بلندمدت در کنار فرهنگ سازی و بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه انجام شود. ولی ما حرکتی از سوی دولت نمی‌بینیم و ازسوی مجلس نیز موشکافی می‌بینیم. اگر دولت بخواهد حمایت کند، حمایت مصداق عینی دارد، سود بانکی کاهش یابد، چون هم اکنون تورم در حال کاهش است، پس باید متناسب با آن سود بانکی کاهش یابد، که این خود سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد.

شریعتی در راستای این سوال که، با توجه به حباب به وجود آمده در صندوق پالایش یکم و حقیقی‌هایی که در این قیمت اقدام به خرید صندوق می‌کنند چه ریسکی را در حال حاضر دارند متحمل می‌شوند؟ گفت: بازار مالی آینده نگر است،  سهام پالایشی‌ها ۳۰% با قیمت صندوق پالایش فاصله دارند.

وی افزود: ولی ممکن است سرمایه گذاران با این دید که صندوق پالایش زیر قیمت اسمی خود که ۱۰ هزار تومان است، قرار دارد، نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی ۱۰% کاهش یافته، افزایش قیمت جهانی نفت و سود آوری شرکت های پالایشی  ها اقدام به خرید این صندوق ها کنند. البته سرمایه گذاران می‌توانند منطقی تصمیم بگیرند و معادل همان میزان سهامی که می‌خواهند صندوق پالایش یکم بخرند، اقدام به خرید هر کدام از ۴ سهام پالایشی کنند، زیرا ارزان‌تر است و ریسک کمتری متحمل می‌شوند.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که استراتژی دولت بعد از جبران ضرر پالایش یکم چیست؟ بیان کرد: استراتژی دولت مشخص نیست، در صندوق‌ها تخفیف نرخ خوراک مطرح است که در این راستا اگر وزارت نفت و پالایش و پخش همراهی کنند، تخفیف خوبی به شرکت‌های پالایشی بدهند و زنجیره تامین شرکت‌های پالایشی را تسهیل کنند و مجلس نیز در قانون گذاری این قضیه همراهی کند، در این صورت این حرف مطرح می شود که شاید دولت می‌خواهد کاری کند که سهامداران پالایش یکم از ضرر درآمده و سودده شود؛ در نتیجه صندوق پالایش از میان برود و در این صورت حرف دولت در راستای آن که گفتند مردم در صندوق پالایش یکم زیان نمی‌بینند مصداق عینی پیدا می‌کند.

انتهای پیام/
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
س لطانی
۱۲:۱۸ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹
عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۳ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹
دولت دخالت نکند بهتر است
مردم تا کی باید توان دخالت بدهند
Iran (Islamic Republic of)
آرش
۰۸:۰۰ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹
بسیار عالی بود ممنونم
Iran (Islamic Republic of)
کورش اسدی
۲۳:۴۴ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
هر وقت دولت بخواهد دخالت کند نتیجه عکس می گیرد متاسفانه
Iran (Islamic Republic of)
فرهناک
۲۰:۴۳ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
بسیار عالی
Iran (Islamic Republic of)
حمیدرضارحیمی
۲۰:۲۳ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
با سلام خدمت مسئولین باشگاه خبرنگاران جوان احتراما ضمن تشکر از خبر بسیار جالب وارزشمندتان و نوع نگرش و تحلیل هایتان لطفا درصورت امکان چنین پیام هایی را که جنبه روشنگرانه دارد افزایش دهید با تشکر از شما و همکاران ساعی تان در آن خبر نگاری
Iran (Islamic Republic of)
فریده
۱۹:۳۲ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
بسیار جامع و کامل بود
Iran (Islamic Republic of)
پر
۱۶:۰۰ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
خوبه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۱۴ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
این اقتصاد رانتی ودلالی طولانی مدت جواب نمیده
United Arab Emirates
علی
۰۰:۰۵ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
ایکایش زودتر حمایت میکرد کسای میشناسم با چشمان گریون صندوقو 40درصد زیان فروختن مدیونی اونا کردنه کیه ؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۰ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
ده فروخت ۵ خرید میخواد خودش سود کنه
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر