برگزاری مراسم خواستگاری بدون حضور پسر درست است؟

بعضی از اشخاص خواستگاری بدون حضور پسر را نوعی بی‌احترامی به خود می‌دانند، ولی در واقع این بی احترامی نیست، بلکه رسم آن‌ها می‌باشد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، خواستگاری بدون حضور پسر، یک نوع خواستگاری است که در آن نظر خانواده برتری دارد بر نظر پسر. در این نوع خواستگاری مادر و خواهر پسر به خواستگاری دختر رفته و بعد از اینکه پسندیدند جلسه‌ای را برای حضور پسر مشخص میکنند. این نوع خواستگاری امکان دارد همه فرهنگ‌ها و خانواده‌ها قبول نداشته باشند و عکس العمل‌های گوناگونی به دنبال داشته باشد.

دلیل خواستگاری بدون حضور پسر چیست؟

در خواستگاری‌های سنتی نظر و حرف خانواده‌ها مهمتر از نظر فرزندان است و در اصل فردی که نظر نهایی را می‌دهد و تصمیم‌گیری می‌کند، خانواده است، البته امکان دارد در بعضی از خانواده‌ها از پسر نیز نظر بخواهند و ازدواج اجباری نباشد.

بعضی از افراد شاید به طوری از این نوع خواستگاری برداشت کنند که پسر هیچ اراده و انگیزه‌ای ندارد و نظر خانواده‌اش را قبول دارد و به مادرش بسیار وابسته است، در حالی که شاید اینگونه نباشد. نباید اینگونه در مورد پسر قضاوت کرد، زیرا هستند اشخاصی که دوست دارند استقلال داشته باشند و خودشان تصمیم بگیرند، ولی خانواده اجازه نمی‌دهند؛ و اینگونه است که پسر نمی‌تواند خانواده اش را رها کند تا استقلال داشته باشد و مجبور میشود به نظر خانواده اش احترام بگذارد و مطابق رسم و رسومات آن‌ها عمل کند حتی اگر آن‌ها را قبول داشت باشد.

بعضی از اشخاص خواستگاری بدون حضور پسر را نوعی بی‌احترامی به خود می‌دانند، ولی در واقع این بی احترامی نیست، بلکه رسم آن‌ها می‌باشد. هنوز هم در بعضی جامعه‌ها و فرهنگ‌ها چه در داخل و یا خارج از کشور رسم‌های عجیب و غریبی دارند و امکان دارد نسل جدید مخالف آن باشند، ولی مجبور هستند طبق خواسته خانواده هایشان عمل کنند.


بیشتر بخوانید

تبعات منفی خواستگاری بدون حضور پسر

این موضوع که در جلسات اولیه خواستگاری پسر حضور نداشته باشد در بسیاری از موارد باعث بروز مشکلاتی می‌شود، چون در جلسه‌های ابتدایی آشنایی افراد بیشتر به این موضوع می‌پردازند که ویژگی‌های ظاهری و رفتار‌های کلی یکدیگر را بررسی میکنند.

وقتی که این بررسی این مسائل را به شخص دیگر مانند مادر می‌سپارید او برای خود فاکتور‌ها و ملاک‌های دیگری دارد که طبق نظر شما نمی‌باشد در نتیجه آن شخص متفاوت از فاکتور‌های شما است که باعث می‌شود با مشکلاتی در آینده روبرو شوید.

در ضمن این روش خواستگاری برای بسیاری از دختر‌ها و خانواده هایشان مورد قبول نمی‌باشد و ممکن است این گونه برداشت شود که پسر هیچ استقلالی از خود ندارد. به همی دلیل باید در مورد آداب و رسوم و فرهنگ خانواده دختر تحقیق بیشتری انجام دهید تا اینکه خانواده‌ها دچار سوتفاهم نشوند.

تبعات مثبت خواستگاری بدون حضور پسر

بعضی‌ها اعتقاد دارند که اگر جلسه اول پسر حضور نداشته باشد، دختر نگرانی و استرس کمتری خواهد داشت و آشنایی راحت‌تر انجام می‌گیرد و خانواده پسر هم راحت‌تر میتوانند در مورد شرایط و مسائل مختلف برای ازدواج با خانواده دختر صحبت کنند و باعث می‌شود جلسات بعدی روند بهتری داشته باشد.

البته تبعات مثبت وقتی خواهد بود که خانواده پسر فقط برای مطرح کردن درباره خواستگاری و شرایط اولیه بدون حضور پسر مبادرت کرده باشند. اما چنانچه نحوه برخورد به صورتی باشد که خانواده خود را تصمیم گیرنده کامل نشان دهد به احتمال زیاد اثر مثبتی بر دختر و خانواده او نخواهند داشت. در بعضی از خانواده‌های پسر جایگاه مادر چنان بالاست که بر روی حرف او حرفی زده نمی‌شود.

منبع:بیتوته

انتهای پیام/

 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۱ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
خیلی هم خوبه جلسه اول بدون حضور پسر باشه ، چون پسر و دخترهای خیلی جوان احساساتی هستند چرا باید از همان جلسه اول درگیر احساسات بشوند . اول مادرو دوتا بزرگتر می رن ببینن از نظر فرهنگی مالی اخلاقی به طور کلی بهم می خورن بعد جلسه بعد پسر و می برن .
ما این اشتباه رو کردیم برادرمو از اول بردیم الان یه عروسی داریم خدایی تو مراسم عروسی اقوامون همه می گفتن اینها کین اینها رو از کجا گیر آوردین . دیگه کم کم فرهنگشون وارد خانوادتون می شه دیگه بچشون معلوم نیست چی از آب درآد .
Iran (Islamic Republic of)
با
۰۰:۴۶ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
....یعنی فقط خانواده پسر باید چک کنن دختر رو می‌پسندن یا نه و با پر رو گی تمام در نظر نمیگیرن خانواده دختر هم باید پسر رو ببینن...... یهو اصلا نپسندیدنش پسر رو همون اول.. چه لزومی داره برای جلسه مجدد وقت و انرژی و هزینه بذارن
Iran (Islamic Republic of)
ارام نیک بخت
۰۰:۰۳ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
چنین مراسماتی در صورتی خوبه که نظر پسر هم مهم باشه و احترام گذاشته بشه به پسر ممکنه دختره مورد قبول خانواده نباسه اما پسر اونو دوست داشته باشه در این صورت مادره دختره رو رد می کنه ملاک خانواده باید بر اساس ملاک های که پسر در مورد همسر ایندش قبول داره باشهرو گرنه خدایی نکرده احتمال طلاق زیاد میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۹ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
به نظرم کاملا رسم اشتباهیه ،مادر وخواهر پسره میرن اول دختر رو ببیند بعد پسر میاد خب اصلا از اخلاقیات دختر چیزی فهمیدند ؟خیر فقط ظاهر
اگه مادر ظاهر دختر رو پسندید که پسرش رو میاره اگه نپسندید که هیچی ،قراره دختر وپسر یه عمر با هم زندگی کنند نه اینکه مادر وخواهر بپسنده
مادر وخواهر همون جلسه اول وقتی بپسند تا اخر عمر شون هم در حد همون ظاهر هست براشون در حالی پسر ودختر باید یه عمر با اخلاق هم بسازند .شاید ظاهر همون دختر رو پسر پسندید اما چون جلسه اول نبوده ومامانش نپسندیده سرش کلاه میره
Iran (Islamic Republic of)
ساناز
۱۷:۰۶ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
سلام
ما این رسم رو داریم چرا اطلاعات اشتباه میدین !!!

اسم اش اصلا اصلا خواستگاری نیست بلکه جلسه ی اشنایی خانواده ها است
مادر پسر به همراه یکی دو خانم دیگر میایند صرفا برای اشنایی
تا اگر خانواده ها تشابه فرهنگی اخلاقی ...داشتند بعد خواستگاری با پسر صورت بگیره
Iran (Islamic Republic of)
بی نام
۱۷:۰۲ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
به نظر من خیلی بده که جلسه اول پسر نیاد
یه جلسه فقط میشینن سر تا پای دختر و بررسی میکنن
بعدشم پسر میخواد زن بگیره
جلسه اول با پسر بیان
که حداقل از نظر ظاهری و چندتا سوال هم با پسر آشنا میشیم هم با خانوادش
اگر تقریبا از دو طرف پسندیده شد بعد زنونه بیان هر چی میخوان حرف بزنن
اونوقت حرف برای گفتن هم پیدا میشه
یه جلسه زنونه میان
بعد با پسر میان
جواب منفی
الکی دو جلسه هر دو خانواده الاف شدن
Iran (Islamic Republic of)
دخترک
۱۴:۲۳ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
اتفاقا خیلی هم بی احترامیه باید پسر با خانوادش بیاد چون پسر میخواد ازدواج کنه نه مادر و خواهر
Iran (Islamic Republic of)
افی
۱۳:۳۷ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
بازار خرابه بابا قبول میکردی توهم دیر بجنبی جنس چینی وارد میکنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۲ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
من خودم یکی از خواستگارام رو به همین خاطر رد کردم. چون شهر ما کوچک است از جایی به من رسید که خود آقا پسر که من ایشان را نمی شناختم، در مورد ویژگی های بنده شنیده و خانواده را فرستاده است. قبل از خواستگاری همه اهل محل می دانستند و به مادرم می گفتند که برای تحقیق از دختر شما از ما سوال کرده اند. روز خواستگاری هم فقط مادر و خواهر آمدند که هم از اینکه آقا پسر نیامده ناراحت شدم و هم از طرف رفتار آنها قبل مراسم خواستگاری که عالم و آدم خبر شده بودند و هم رفتارشان در روز خواستگاری. دلیل اصلی من هم این بود که هیچ ملاک و معیاری برای تحلیل نداشتم که بگویم برای جلسه بعد بیایند. برای همین خیلی رک جواب رد دادم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۲ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
اشتباه کردی عزیزم. ندیده که رای صادر نمی کنن
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر