۴ تمرین جالب برای تقویت قدرت ذهن

برخورد و تصمیم گیری آگاهانه در زندگی باعث می‌شود که بهره وری افراد در کارهایشان بیشتر شود.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، تمرین آگاهی ذهن  که توجه و آگاهی شما را به زمان حال معطوف می‌کند، می‌تواند فواید زیادی برای سلامت عاطفی و جسمی و همچنین روابط زندگی شما به همراه داشته باشد که از جمله مزایای آن، تمرکز بر ذهن روزمره است که می‌تواند شامل مواردی که در ادامه می آید باشد.

تمرکز بر ذهن می تواند شما را از مارپیچ رو به پایین منفی خارج کند که می‌تواند ناشی از استرس بیش از حد روزانه، خلق و خوی زیاد یا عادت فکری عمیق باشد.

به شما کمک می کند هنگام پردازش تجربیات خود خطا‌های کمتری داشته باشید.

به شما کمک می کند تا وقایع استرس زا را در منظر خود قرار دهید و انعطاف پذیری ایجاد کنید تا در آینده کمتر تحت تاثیر آن‌ها قرار بگیرید.

در حالی که تمرین‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به طور منظم انجام دهید، یادگیری نحوه حضور در لحظه نیز یک روش زندگی است.

با تمرین می‌توانید زندگی آگاهانه تری را یاد بگیرید که به شما اجازه می‌دهد نسبت به همه کار‌هایی که انجام می‌دهید هوشیارتر باشید.

با این حال، مکث و حضور در دنیای پر سرعت امروز دشوار است. از این گذشته، موارد زیادی برای جلب توجه شما رقابت می‌کنند و فشار زیادی برای انجام چند کار وجود دارد, امّا اگر در زندگی روزمره خود بیشتر فکر می‌کنید، می‌توانید با هدف و خوشبختی بیشتری زندگی کنید.

غذاخوردن آگاهانه را تمرین کنید

چه در حالی که گوشی خود را چک می‌کنید و چه زمان‌هایی که غذا می‌خورید, این غذا خوردن می‌تواند بدون آگاهی باشد و به این موضوع توجه کنید چرا که همین غذا خوردن بدون آگاهی باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی از جمله پرخوری و مصرف زیاد قند می‌شود.


بیشتر بخوانید:

راه‌حل‌های چکشی؛ روش‌های ناکارآمد برای مشکلات دنیای مدرنیته


تمرین کنید که درمورد چگونگی تامین سوخت بدن خود هوشیارتر باشید و در حالی که غذا می‌خورید، در برابر تمایل به انجام چند کار مقاومت کنید و هنگام غذا خوردن با غذای خود همراه باشید و حواستان به موضوع دیگری نباشد.

به هر لقمه‌ای که می‌خورید توجه کنید و غذای خود را به آرامی بجوید و طعم آن را بچشید.

به سیگنال‌های بدن خود درمورد زمان سیری توجه داشته باشید و به آن چه که در بشقاب شماست توجه بیشتری کنید چرا که وقتی به آن چه که می‌خورید توجه می‌کنید تعمق بیشتری پیدا می‌کنید و بهتر مجهز می‌شوید تا با تغذیه موردنیاز، بر سوخت بدن خود تمرکز کنید.

در تعاملات خود آگاهانه عمل کنید

چه با شریک زندگی خود و چه با فرزندانتان و چه با یک همکار در ارتباط باشید چرا که تعاملات آگاهانه مهم هستند.

آگاهی در یک رابطه عبارت است از مشاهده آن چه شخص مقابل به روش غیر قضاوتی انجام می‌دهد که همچنین، این موضوع شامل حضور شما در طول مکالماتتان هم خواهد شد.


بیشتر بخوانید:

اهمیت برنامه‌ریزی استراتژیک برای رسیدن به موفقیت


بنابراین، وقتی با فردی هستید به جای چک کردن گوشی خود، به او توجه زیادی کنید و هنگامی که آن‌ها نظرشان را بیان می‌کنند به جای مخالفت سرکوبگرانه، به حرف او گوش دهید تا نظرش را متوجه شوید.

با توجه به احساسی که دارید از طریق گوش دادن دقیق و یادگیری پاسخ دادن به دیگران به جای واکنش از روی عصبانیت، با ذهنیت بیشتری می‌توانید آگاهی و هوشیاری داشته باشید.

با ذهنیت و آگاهی در فعالیت‌ها شرکت کنید

آیا  وقتی دوش گرفتید، فراموش می کنید مو‌های خود را شسته اید یا خیر؟ یا گاهی اوقات، فراموش می‌کنید که چرا وارد اتاق خاصی شده اید؟ این‌ها نشانه‌هایی است که ثابت می‌کند شما چیز‌های زیادی در ذهن دارید و حواستان نیست.

خوشبختانه، شما می‌توانید در این امر پیشرفت کنید. زیرا فرصت‌های زیادی برای تمرین در طول روز وجود دارد.

پیاده روی، باغبانی، خوردن شکلات و بسیاری از فعالیت‌های دیگر می‌توانند فرصتی برای تمرین آگاهی باشند و شما فقط باید آن‌ها را با افزایش احساس آگاهی انجام دهید.

این موضوع, تمرکز روی زمان حال، هماهنگی با احساسات جسمی، آگاهی کامل از هر کاری و رها کردن افکار آینده یا اضطراب نسبت به گذشته است.

به عنوان مثال؛ نظافت منزل را درنظر بگیرید. کار خود را به عنوان یک اتفاق مثبت, تمرین در درک خود و کاهش استرس، و نه به عنوان یک کار سخت شروع کنید و سپس هنگام تمیز کردن، بر آن چه انجام می‌دهید همان طور که آن را انجام می‌دهید فقط تمرکز کنید.

هنگام شستن ظرف ها، آب گرم و صابونی را که روی دستانتان است، احساس کنید و ارتعاشات جاروبرقی را هنگامی که آن را روی زمین هل می‌دهید، تجربه کنید و هنگامی که لباس هایتان را تا می‌کنید از گرمای لباس لذت ببرید و وقتی می‌خواهید اجناس غیر ضروری را در یک جعبه قرار دهید، رها شدن آزادانه را احساس کنید.

فرصتی دیگر برای تمرین آگاهی در زندگی روزمره، هنگامی است که به موسیقی گوش می‌دهید و در این مورد, واقعا بر روی صدا و لرزش هر نت، احساساتی که موسیقی در شما ایجاد می‌کند و سایر احساسات لحظه‌ای تمرکز کنید.

در طول روز، به دنبال فرصت‌هایی برای هوشیاری بیشتر باشید. خواه سوار مترو شوید و یا دوش آب گرم بگیرید و سعی کنید کاملا از آن چه انجام می‌دهید و اتفاقات اطراف خود آگاه باشید و هنگامی که ذهن شما سرگردان می‌شود  توجه خود را  به آرامی به لحظه فعلی متمرکز کنید.

در طول روز مکث کنید

همان طور که در طول روز از یک فعالیت به فعالیت دیگر می‌روید، هوشیار ماندن می‌تواند سخت باشد و می‌توانید با مکث در طول روز به تمرین برگردید و چند تمرین اساسی برای آگاهی بیشتر انجام دهید.


بیشتر بخوانید:

دو کلید موثر برای موفقیت که فقط افراد باهوش می‌دانند


ممکن است عادت کنید که چند دقیقه از روز، مثلا در وعده‌های غذایی یا هنگام سوار شدن در ماشین، حواستان جمع باشد و یا ممکن است زمانی را برای تمرین مدیتیشن یا یوگا درنظر بگیرید.

همچنین می‌توانید هنگام ناراحتی یا اضطراب تمرکز کردن روی تنفس خود را به صورت عادت درآورید و تکنیک‌های تنفس می‌توانند تاثیرات آرام بخشی داشته باشند و به شما کمک می‌کنند تا در لحظه فعلی تمرکز داشته باشید.

کاهش فشار از روی عضلات، تمرین دیگری است که ممکن است در طول روز انجام دهید و به سادگی, روی تنش و شل کردن  یک گروه عضلانی خود، کار کنید و شما با تمرین کردن می‌آموزید که وقتی برخی از قسمت‌های بدن خود را تمرین می‌دهید آگاه‌تر و آرام‌تر می‌شوید.

آگاهی, به تمرین و تلاش نیاز دارد و هیچ کس هنگام شروع کار در آن مهارت ندارد و ذهن شما احتمالا مکررا سرگردان خواهد شد، اما با تمرین و حوصله، بهتر خواهید شد و سرانجام، خواهید فهمید که زندگی آگاهانه تری دارید و آزاد خواهید بود و از مزایایی مانند کاهش استرس، سلامت روان و روابط بهتر و شادی کلی بیشتری برخوردار خواهید شد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۹ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
خخخخ خدا قوت
Iran (Islamic Republic of)
میلاد
۲۱:۱۵ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
در جواب دوست عزیزی که هرجا باشه فقط حرف خودشو میزنه برادر تیتر نوشته تقویت قدرت ذهن چندبار تیترو بخون بعد متنشو بخون تا میتونی تکرارش کن عمقا این کارو انجام بده شرایط قسط و گرونی کم تر میشه از رو تجربه شخصی خودم میگم نه شکم سیر داشتم ن هیچ چیز دیگه ای اما اسمان به زمین فرق کردم شکرخدا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۱ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
در مورد قسط و گرونی چکار کنیم
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۸:۲۴ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
عالی بود
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر