تاکی کاردی؛ از نارسایی قلبی تا سکته مغزی

تاکی کاردی یکی از بیماری‌های قلب است که می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامت بدن بیمار شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از هلث دِرِکت، قلب پرکارترین اندام بدن است که از دوره جنینی تا زمان مرگ به صورت دائم در حال کار کردن است. به همین دلیل، قلب یکی از مستعدترین اندام‌ها برای ابتلا به بیماری‌های مختلف است. یکی از بیماری‌های رایج مرتبط با این اندام تاکی کاردی (Tachycardia) یا تندتپشی است.

بیماری تاکی کاردی به ضربان بیش از حد قلب (معمولاً تعداد بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه) اطلاق می‌شود. باید این موضوع را دانست که در تمامی موارد تاکی کاردی یک بیماری محسوب نمی‌شود و گاهی پاسخ طبیعی بدن نیاز به اکسیژن بیشتر است.

کار اصلی قلب پمپاژ خون به اندام هاست. قلب با این کار اکسیژن و مواد غذایی را به تمامی اندام‌ها و بافت‌ها منتقل می‌کند. همچنین قلب در راستای دفع مواد زائد بدن اقدام به پمپاژ خون به ریه ها، کلیه‌ها و دیگر اندام‌ها می‌کند. در برخی موارد که فرد اقدام به ورزش کردن می‌کند و یا در معرض استرس قرار می‌گیرد، افزایش ضربان قلب طبیعی است؛ اما در برخی موارد این افزایش ضربان دلیل منطقی ندارد.

متخصصان تاکید دارند که تاکی کاردی در برخی موارد نشان دهنده یک مشکل جدی سلامتی است. آریتمی (غیرطبیعی بودن ریتم ضربان قلب) یکی از عوامل اصلی خطر برای وقوع سکته مغزی است. موضوعات متنوعی می‌تواند باعث وقوع تاکی کاردی غیر طبیعی شود که مهم‌ترین آن شامل موارد زیر می‌شود:

۱- کم خونی

۲- مصرف برخی دارو‌ها

۳- مشکلات غده تیروئید

۴- حمله قلبی

۵- مشکلات مرتبط با قلب

متخصصان می‌گویند ممکن است فرد به تاکی کاردی مبتلا باشد، اما هیچ علائمی از خود نشان ندهد. با این حال، رایج‌ترین علائمی که این بیماران از خود بروز می‌دهند شامل موارد زیر می‌شود:

۱- گیجی و سبکی سر

۲- تپش قلب و احساس نامنظم کار کردن قلب

۳- تنگی نفس

۴- درد قفسه سینه

در موارد بسیار شدیدتر تاکی کاردی می‌تواند منجر به سکته قلبی و یا بی هوشی فرد شود. سکته مغزی، نارسایی قلبی و نیز ایست قلبی از دیگر مواردی است که احتمال دارد در این بیماران رخ دهد. از این رو، توجه به این بیماری بسیار اهمیت دارد و افراد باید در اسرع وقت برای درمان بیماری خود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

تاکی کاردی؛ از بی هوشی و نارسائی قلبی تا سکته مغزی و ایست قلبی

معمولاً پزشکان با انجام آزمایش‌های بالینی و تخصصی می‌کوشند تا بیماری فرد را تشخیص دهند. الکتروکاردیوگرام، انجام تست ورزش و اکوکاردیوگرام از روش‌هایی است که متخصصان برای پی بردن به بیماری تاکی کاردی از آن استفاده می‌کنند.

درمان تاکی کاردی به نوع آن بستگی دارد. ولی به طور کلی روند درمانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- تغییر سبک زندگی

۲- کاهش استرس

۳- کاهش مصرف کافئین و توقف نوشیدنی‌های الکلی

۴- ترک استعمال دخانیات

۵- خواب بیشتر طی شبانه روز

۶- تجویز دارو‌هایی برای کاهش ضربان قلب

۷- تجویز دارو‌هایی برای جلوگیری از ریتم نامنظم قلب


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر