رحیمیان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

افزایش سالانه تبدیل مقالات ایرانی به تجاری سازی

معاون پژوهشی دانشگاه تهران از افزایش سالانه تبدیل مقالات ایرانی به تجاری سازی خبر داد.

محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تجاری سازی نشدن مقالات علمی اظهار کرد: تجاری سازی مقالات ایرانی به صورت محدود انجام می‌شود.

او افزود: تعداد مقالات تبدیل شده به فناوری و تجاری سازی سالانه افزایش پیدا می‌کند و در گذشته مقالات ایرانی ارتباطی با صنعت و فناوری و تجاری سازی نداشت، اما امروزه درصد بسیار خوبی در این زمینه پیشرفت داشته ایم.

رحیمیان تصریح کرد: تاسیس پارک‌های علم و فناوری در بیشتر مراکز و شرکت‌های دانش و ایجاد مراکز نوآوری در دانشگاه‌ها و مناطق مختلف نتیجه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی استادان است که در آینده تبدیل به کالای مورد نظر برای تجاری سازی خواهند شد.

او با بیان اینکه روزانه پیوستار آموزش و پژوهش و نوآوری و فناوری در دانشگاه‌های ایرانی مستحکم‌تر می‌شود، تاکید کرد: ارتباط بین پژوهش و فناوری روز به روز در حال گسترش و توسعه بیشتر است، اما از نظر کمی آمار دقیقی در خصوص تبدیل مقالات علمی به تجاری سازی مشخص نیست و به نسبت گذشته تغییرات محسوس انجام شده و در آینده هم بیش از گذشته توسعه پیدا خواهد کرد.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران درباره استفاده از ظرفیت نخبگان علمی در تجاری سازی مقالات ایرانی گفت: تجاری سازی مقالات ایرانی با استفاده از نخبگان علمی تناسب دارد و هر زمان که استفاده از مقالات ایرانی بیشتر شود به همان میزان هم نخبگان علمی جذب خواهند شد و خیلی از تحصیل کنندگان ایرانی در آزمایشگاه ها، مراکز پژوهشی و دانشگاه‌های کشور‌های خارجی خدمت می‌کنند.

او با بیان اینکه توسعه و خرید علم و پژوهش باعث ماندن نخبگان علمی در کشور خودمان می‌شود، تاکید کرد: تعداد قابل توجهی از محققان و فناوران نخبه ایرانی در کشور خودمان مشغول به فعالیت هستند و برخی از آن‌ها در دوران تحصیل جذب مشاغل می‌شوند.

رحیمیان ادامه داد: توسعه علم در ایران باید به اندازه‌ای پیشرفت کند که نخبگان ایرانی مهاجر به کشور‌های دیگر به ایران بازگردند و در کشور خودمان تولید داشته باشند تا سیل به سمت خارج تبدیل به سیل داخلی شود.

او گفت: توجه حداقلی به محققان داخلی و ایجاد وسایل تحقیقاتی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی باعث می‌شود تا نخبگان ایرانی و تحصیل کنندگان همواره در ایران بمانند و برای مهاجرت به کشور‌های دیگر تصمیم گیری نکنند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر