فاجعه زیست محیطی در قم

بیش از نیمی از از پسماند های روزانه قم را نایلون و کیسه زباله تشکیل می‌دهند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، سید عبدالله میرابراهیمی،سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: ۱۰ درصد معادل ۶۷ تُن از پسماند روزانه قم را نایلون و کیسه زباله تشکیل می‌دهد و این به معنای فاجعه در مدیریت بحران است.

او با تأکید بر اهمیت نقش صنایع در کاهش تولید پسماند ادامه داد: اگر صنایع برای حفظ محصولات تولیدی خود از بسته‌بندی استفاده می‌کنند، این بسته‌بندی‌ها باید قابل بازچرخش در صنعت باشد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: صنایع نباید مواد و متریالی استفاده کنند که قابل بازیافت نباشد یا با هزینه بالایی باید آن را به چرخه تولید بازگرداند.

میرابراهیمی بیان کرد: گاهی در تولید بطری نوشیدنی‌ها از چند لایه مواد برای ماندگاری محتوای داخل ظرف استفاده می‌شود، در حالی که این مواد به راحتی بازیافت نمی‌شود یا با هزینه‌های بالا باید آن را بازیافت کرد.

 سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم عنوان کرد: بازیافت برخی از مواد به دلیل هزینه‌های بالا، توجیه اقتصادی ندارد و به همین دلیل به طبیعت می‌آید و آلودگی محیط زیست را به همراه دارد.

او عنوان کرد: همچنین در بسته‌بندی اقلامی مانند پفک و چیپس ومواد غذایی نیز از بسته‌بندی‌هایی استفاده می‌شود که بازچرخشی در صنعت ندارد، برای از میان بردن چنین رویکردی در صنایع، نیازمند بازنگری در قوانین هستیم.

میرابراهیمی تصریح کرد: در سال ۹۹ قانونی برای کنترل وضعیت تولیدات به لحاظ بازپرخش به صنعت و طبیعت تصویب شده که باید به خوبی اجرایی و حمایت شود.

او گفت: در واقع صنعت‌گر بداند که اگر محصولی را تولید کرد که مخرب محیط زیست بود ملزم به پرداخت هزینه‌ها و جرایم است، با اجرای چنین قانونی به سمتی می‌رویم که محصولات با تخریب زیست محیطی کمتر و فرآیند بازیافت بیشتری تولید می‌شود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: بسته‌بندی‌ها می‌تواند به گونه‌ای باشد که در جریان تولید قرار گیرد و این امر درصد عمده‌ای از نگرانی‌ها را حل می‌کند.

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر