فارس میزبان نشست تخصصی استعمال دخانیات

نخستین نشست تخصصی استعمال با مشارکت گروه پژوهشی علوم رفتاری معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی فارس و مرکز تحقیقات کنترل دخانیات و انجمن زندگی بدون دخانیات برگزار شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مریم سروش معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان فارس در نخستین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی استعمال دخانیات، که با استفاده از بستر فضای مجازی و به شکل وبینار برگزار شد، به معرفی گروه علوم رفتاری این معاونت پرداخت.

او، با اشاره به زمینه تخصصی فعالیت گروه علوم رفتاری، بر لزوم توجه بیشتر به مقوله دخانیات به ویژه مصرف قلیان تاکید کرد.

سروش، از ترسیم چشم‌انداز پنج‌ساله گروه پژوهشی علوم رفتاری معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی فارس در حوزه مطالعاتی استعمال قلیان خبر داد.

حسن‌ آذری پور ماسوله، عضو کمیته آموزش و ارتقاء سلامت ستاد کنترل دخانیات  نیز در این نشست گزارشی از وضعیت موجود استعمال دخانیات در ایران و جهان ارائه داد.

او، با تاکید بر  آمار بیماری‌ها و مرگ و میرهای ناشی از استعمال دخانیات با رویکرد سلامت محور پیامد های زیانبار دخانیات را مورد توجه قرار داد.

همچنین صدیقه البرزی عضو هیئت علمی و مدیر گروه پژوهشی علوم رفتاری جهاددانشگاهی فارس دیگر سخنران این نشست تخصصی بود که از منظر جامعه شناختی به موضوع استعمال دخانیات در گروه نوجوانان و جوانان پرداخت.

او، بر یافته‌های یک پژوهش که سال ۹۸ انجام داده بود و مسئله بودن قلیان به عنوان یک ماده دخانی رایج تاکید و با اشاره به استقبال گروه جوان و نوجوان از این ماده دخانی، گفت: توجه به استعمال قلیان در سطوح مختلف از انجام پژوهش‌های علمی تا سیاست‌گزاری‌های کلان، ضروری‌ بوده و قرار گرفتن آن در اولویت‌های پژوهشی سازمان‌ها، مد نظر است.

اباذر اشتری‌ مهرجردی عضو هیئت علمی موسسه مکالمات فرهنگی و اجتماعی به عنوان دیگر سخنران این نشست تخصصی، به طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات ) به مثابه نوآوری اجتماعی اشاره و بر اثر بخشی برنامه‌های مداخله‌ای اجتماع‌ محور، به‌ویژه در مدارس و بر روی نوجوانان تاکید کرد.

انتهای پیام/ت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر