رخشانی مهر مطرح کرد؛

آغاز فرایند مکان یابی در ۱۰ استان کشور از ابتدای سال ۱۴۰۰

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ فرایند مکان یابی در ۱۰ استان کشور آغاز خواهد شد.

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهرالله رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در بیستمین گفتگوی تخصصی تعلیم و تربیت با مدیران کل نوسازی استان‌ها که بعدازظهر امروز در دفتر وزیر برگزار شد، با بیان اینکه سرانه فضا‌های آموزشی از ۱.۵مترمربع در قبل از انقلاب به ۵.۲متر مربع رسیده است، اظهار کرد: امروزه  به مرحله‌ای رسیده ایم که نیازمند توجه بیشتر به حوزه مکان یابی مدارس هستیم و در این راستا اقداماتی را انجام داده ایم و براساس تحولات جمعیتی به سراغ موضوع مکان یابی رفته ایم.

او با بیان اینکه در حال حاضر سامانه‌ای داریم که امکان مکان یابی و ساماندهی مدارس موجود را می‌دهد، افزود: برای تاسیس مدارس باید اطلاعات فضا‌های موجود و در حال بهره برداری همچنین املاک آموزش و پرورش را در اختیار داشته باشیم.

رخشانی مهر ادامه داد: برای حل موضوع گرفتن اطلاعات از سایر دستگاه‌ها اقدامات خوبی انجام داده ایم و تفاهم نامه‌ای با شرکت پست امضا کرده ایم که گام خوبی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: در پویش آجر به آجر بیش از ۷۰۰هزار نفر مشارکت داشته اند، اما وضعیت استان‌ها باهم متفاوت است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با تشریح بسته تحولی استقرار نظام مکان یابی مدارس اظهار کرد: ساماندهی فضا‌های آموزشی، استانداردسازی فرایند مکان یابی و باز تخصیص فضا‌های آموزشی متناسب، تخصیص منابع به مناطق نیازمند در راستای ایجاد عدالت آموزشی، برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت برای توسعه فضا‌های آموزشی، تربیتی و ورزشی بر اساس آمایش جمعیتی و هزینه کرد بهینه اعتبارات و موقوفات خیرین مدرسه ساز از جمله اهداف این بسته اجرایی تحولی است.

او افزود: تدوین شاخص‌ها و ضوابط مکان یابی، طراحی و توسعه سامانه حامی برنامه ریزی مکان یابی و انجام پروژه پایلوت از برنامه، از برنامه‌های هدف طراحی نظام مکان یابی و تخصیص فضا‌های آموزشی است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تصریح کرد: پیش بینی جمعیت و تقاضای فضا‌های آموزشی، به روزرسانی شناسنامه فنی فضاها، جمع آوری و آماده سازی داده‌های مکانی و توصیفی و تدوین برنامه آتی توسعه فضا‌های آموزشی در راستای هدف پیاده سازی نظام مکان یابی و تخصیص فضا‌های آموزشی انجام می‌شود.

او ادامه داد: ۲۸معیار در قالب ۹ کلاس اصلی از معیار‌های موثر در استقرار فضا‌های آموزشی و در راستای تحقق اهدف نظام مکان یابی تدوین شده است.

رخشانی مهر با تشریح جزئیات سامانه مکان یابی مدارس و نحوه وارد کردن اطلاعات به این سامانه اضافه کرد: در ۴ استان مانند زنجان، سمنان، خراسان شمالی و مرکزی فرایند مکان یابی آغاز شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گفت: در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰ استان را انتخاب می‌کنیم و از ابتدای سال فرایند مکان یابی این استان‌ها را آغاز خواهیم کرد.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
جناب تعطیلی دو هفته ای ما چی شد؟
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر