معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت:

نرخ فرسودگی بیمارستان‌ها ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است

تقوی نژاد با اشاره به روند ساخت و ساز فضاهای بیمارستانی از کاهش ۱۳ درصدی نرخ فرسودگی بیمارستان‌ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در مراسمی در حاشیه بازدید از پروژه رو به اتمام مهدی کلینیک تهران که با حضور  نهاوندیان، معاون اقتصادی ریاست جمهوری انجام شد، با اشاره به مسیری که برای ساخت این پروژه طی شد، گفت: این پروژه مهدی کلینیک در اواسط کار با پیچیدگی‌هایی همراه شد که با دستور نمکی ورود کرده و با کمک سایر دوستان ساماندهی‌های لازم را ایجاد کردیم.

او همچنین از اتمام ۲۸۰ پروژه درمانی و ۱۱۰۰ پروژه بهداشتی در کشور تا تیرماه ۱۴۰۰ خبر داد و تصریح کرد: انصافاً در سال‌های اخیر وعده دولت در اینکه سلامت مردم اولویت درجه یک کشور شود تحقق یافته و پیشرفت‌های زیادی هم در بخش سلامت و هم محیط زیست صورت گرفته است، از این منظر دولت کارنامه درخشانی دارد که نمودش را در پاندمی کرونا دیدیم. در حالیکه بسیاری از کشور‌های برجسته جهان در برابر این بیماری زانو زدند.

در توسعه زیرساخت‌های سلامت انقلاب ایجاد شده است

 معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت با بیان اینکه در پیشبرد این پروژه سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان امام خمینی (ره)، کمک‌های شایانی کردند، تصریح کرد: در حال حاضر پروژه‌های بهداشتی و درمانی زیادی را در حوزه سلامت پیش می‌بریم. زمانی که گزارش پروژه‌ها را خدمت رییس جمهوری ارائه می‌کردم، ایشان فرمودند در تمام بخش می‌گویم که تحول و در نظام سلامت و توسعه زیرساخت‌های بخش بهداشت و درمان، انقلاب ایجاد شده است.

تقوی نژاد عنوان کرد: عمر ساختمان‌ها از حدود ۲۴ سال به حدود ۱۰ سال رسیده، نرخ فرسودگی بیمارستان‌ها از ۵۳ درصد به زیر ۴۰ درصد رسیده است و ۹۴ درصد بیمارستان‌هایی که فرسودگی داشتند و نیاز به بازسازی داشته و در برابر زلزله و سایر بلایا مقاومت لازم را نداشتند، عمدتا شناسایی شده و مشکلات به میزان زیادی رفع شده است.

افزایش ظرفیت اکسیژن ساز کشور به ۳۹۰ هزار لیتر در دقیقه

او  ادامه داد: آنچه که تحت عنوان ظرفیت اکسیژن ساز در کشور داریم، قبل از سال ۹۲ حدود ۹۲ هزار لیتر در دقیقه بود، اما در سال ۹۹ حدود ۹۸ هزار لیتر در دقیقه اکسیژن ساز ساختیم، یعنی ما در یک سال که سال تحریم اقتصادی و فشار حداکثری بوده، به اندازه قبل از سال ۹۲ در این بخش ظرفیت ایجاد کردیم و اکنون ظرفیت اکسیژن ساز ما، ۳۹۰ هزار لیتر در دقیقه است.

 معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: قبل از سال ۹۲ به ۲۰ هزار نفر همزمان می‌توانستیم اکسیژن برسانیم، اما اکنون ۶۵ هزار نفر به طور همزمان می‌توانند اکسیژن دریافت کنند. این موفقیت از دستاورد‌هایی است که در این دولت حاصل شد.

افزایش ۶۵ درصدی ظرفیت تخت‌های ویژه در دولت دوازدهم

تقوی نژاد تصریح کرد: حدود ۳۵ درصد از ظرفیت تخت‌های ویژه ما در سال جاری ایجاد شده است، ۶۵ درصد از ظرفیت تخت‌های ویژه‌ای که در حال حاضر داریم مربوط به همین دولت است.

او با بیان اینکه باید پذیرفت که چند بیمارستان در تهران فقط متعلق به شهروندان تهرانی نیست بلکه متعلق به تمام کشور است، گفت: جمعیت بیش از ۲ میلیونی غرب تهران قبل از این دولت، هیچ تخت بیمارستانی نداشت، درحالیکه امروز ۵ پروژه را در غرب تهران پیش می‌بریم. در شهر قدس دو هفته پیش افتتاح شد، در ملارد تا پایان سال جاری و فردیس تا پایان بهار ۱۴۰۰ افتتاح می‌شوند و پروژه دوم اسلامشهر و شهریار نیز در حال پیشرفت فیزیکی قابل قبول است.

ضرورت تخصیص اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌های شهر تهران

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت اظهار کرد: اگر اعتبارات لازم در اختیارمان قرار گیرد، ۳۸۰۰ تخت بیمارستانی در شهر تهران تا پایان این دولت می‌توانیم راه اندازی کنیم.

او  گفت: در تلاش هستیم تا منابع مورد نیاز برای تامین تجهیزات این پروژه‌ها را نیز دریافت کنیم تا در کنار عشق و دلدادگی کادر بهداشت و درمان برای خدمت به مردم عزیز کشورمان، زیر ساخت‌هایی قوی در حوزه سلامت نیز فراهم کنیم.

سیاست فشار حداکثری آمریکا با شکست مواجه شد

در ادامه محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس ‌جمهور بیان کرد: آیندگان خواهند دانست که ایران در سال ۱۳۹۹ به لحاظ اقتصادی چه سختی‌ هایی را پشت سر گذاشت و به اعتراف رسمی همان دولت ستمگر (آمریکا) سیاست فشار حداکثری نیز با شکست مواجه شد که افتخار بزرگی برای کشور است.

او ضمن تشکر از همکاری دانشگاه، وزارت‌های نفت، نیرو و ارتباطات و سایر نهادها و سازمان‌ها در کمک به پیشرفت بیمارستان مهدی کلینیک از این پروژه با نام پروژه افتخار کشور یاد و تاکید کرد: بیش از این تاخیر جایز نیست. باید همه موانع پروژه مهدی کلینیک مرتفع شود. خوشبختانه بانک مرکزی آمادگی لازم را برای تامین مالی این پروژه دارد. همگی باید همت کنیم بیمارستان مهدی کلینیک ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ افتتاح و به بهره‌برداری عموم برسد.
 
معاون اقتصادی رییس ‌جمهور  گفت: دوراندیشی در مسائل عقلی و اجتماعی عین وظیفه است. اگرچه ۹۵ درصد کار پیش رفته ولی این گام آخر است که برنده را برنده می‌کند.
 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر