روحانی در ستاد مقابله با کرونا:

مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی در عید امسال باید بیشتر از سال گذشته باشد

رئیس‌جمهور گفت: عید امسال مشابه عید پارسال است و باید بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه عید امسال مشابه عید پارسال است و شاید مراعات‌های بیشتری هم باید بکنیم، گفت: واکسیناسیون در هفته‌های پیش رو بهتر می‌شود. همه توان دولت برای خرید واکسن متمرکز است.

روحانی با تاکید بر اینکه هر مقدار بتوانیم واکسن تهیه می‌کنیم، گفت: امروز واکسن مشابه ماسک در روز‌های اولیه بیماری کرونا است. چطور در ابتدای کرونا سر ماسک دعوا بود، امروز هم سر واکسن دعواست.

وی ادامه داد: واکسن یک شرایط خاصی دارد، زیرا آثار و عوارض واکسن‌ها هنوز خیلی مشخص نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مراقبت از مرز‌ها باید بیشتر از گذشته باشد، تاکید کرد: امروز خوزستان با پیک جدیدی روبرو شده است و فقط شهر‌های خوزستان قرمز هستند و اگر مراقبت نکنیم به استان‌های دیگر سرایت می‌کند. در خوزستان تست‌ها، بیماریابی و رهگیری افزایش یافته است و محدودیت‌ها هم اعمال می‌شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به سالروز وفات حضرت زینب (س) گفت: پرستاران ما در سراسر کشور یکی از افتخارات‌شان این است که راه و مسیر حضرت زینب کبری (س) را انتخاب کنند. در یک سال که گذشت، روز‌های بسیار سختی بود، بار سنگینی بر دوش آن‌ها بود و کار بسیار مهمی انجام دادند.

وی با بیان اینکه ملت ایران همواره از خادمان خود تقدیر و تشکر کرده و از خدمتگزاران صحنه مدافعان سلامت نیز همواره تشکر می‌کند، اظهار کرد: این روزها، روز‌های حساس‌تری نسبت به دو، سه ماه پیش است، زیرا هم مردم در جنبش اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی هستند، یعنی نظافت و تمیز کردن بیشتر مربوط به این ایام است و هم جنب و جوش خرید و تردد وجود دارد. تماس‌ها بیشتر است و ممکن است فاصله‌گذاری‌ها کمتر رعایت شود و این مسئله، آثار بیشتری دارد یعنی ممکن است یکی، دو هفته بعد آثار آن را شاهد باشیم.

روحانی با بیان اینکه همه دوست داریم شب عید، شب‌های آرامی برای مردم باشد و مردم بتوانند در چارچوب همه رسومات و سنت‌هایی که بوده البته نه به شکل سابق را برگزار کنند، تصریح کرد: حتی اگر دچار موج چهارم نباشیم و شرایط عادی و آبی باشد، همه باید مراعات کنند؛ عید امسال مشابه عید پارسال است و باید بیشتر مراقبت کنیم.

وی با بیان اینکه پارسال می‌گفتیم از ویروس ووهان چه کنیم، الان می‌گوییم به پناه ویروس ووهان برویم تا ویروس انگلیسی نیاید، خاطرنشان کرد: شرایط سخت‌تر شده است. مردم در این مدت لطف کرده و همکاری کردند. باید مراودات کمتر شود و با مراعات بیشتر رفتار کنیم و در ایام نوروز مراقبت‌های بیشتری داشته باشیم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شروع واکسیناسیون در کشور گفت: شرایط هم برای کادر درمان در سراسر کشور و هم برای افرادی که مسن هستند یا بیماری زمینه‌ای دارند، در هفته‌های پیش رو بهتر می‌شود. همه توان دولت برای خرید واکسن امروز متمرکز است. شرایط ما در کل به گونه‌ای است که هر مقدار بتوانیم واکسن مورد نیاز را تهیه می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه شرایط واکسن امروز مشابه ماسک در روز‌های اول این بیماری است، گفت: در روز‌های اول این بیماری بر سر ماسک دعوا بود و در فرودگاه‌ها ماسک‌های کشور‌های دیگر را تصرف می‌کردند و مسیر هواپیما‌ها عوض می‌کردند و یادمان هست در روز‌های اولیه این بیماری چه وضعی بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: آن روز آن شرایط برای ماسک بود و امروز برای واکسن این شرایط در دنیا پیش آماده است. امتحان بزرگی برای همه دنیا، کشور‌هایی که پیشرفته و پول‌دار هستند و امکانات دارند می‌خواهند همه واکسن‌ها را در کشور خود بیاورند و سریع واکسیناسیون در کشورشان انجام شود که البته طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خود باشد. اما وظیفه اخلاقی و انسانی حکم می‌کند که به فکر همه مردم جهان باشیم.

روحانی گفت: این بیماری یک موضوع پاندومی است یعنی بیماری است که سراسر جهان را فراگرفته است. اگر یک کشور صد در صد هم واکسیناسیون را اجرا کند باز هم ممکن است از این بیماری مصونیت نماند. برای این که تردد و رفت و آمد وجود دارد بنابراین مصونیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در سراسر جهان واکسیناسیون انجام بگیرد و همه کشور‌ها بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به این که امروز واکسن شرایط خاصی دارد افزود: اولا که آثار واکسن‌ها هنوز مشخص نیست. این که کدام واکسن موثرتر است و تا چه زمان موثر است، عوارض آن چیست، آیا عوارضی دارد یا ندارد هنوز روشن نیست و همه در ابهام است.

روحانی با تاکید بر این که درشرایط فعلی راهی جز اجرای دستورالعمل و در کنار آن واکسن نداریم، گفت: از واکسن باید استفاده شود چراکه این واکسن برای خیلی افراد مصونیت ایجاد می‌کند. البته این که این مصونیت تا چند ماه است مسائلی است که مورد بحث است.

رئیس جمهور با تاکید بر این که در شرایط فعلی باید مراقبت از مرز‌ها بیشتر از سابق شود، افزود: استان خوزستان یکی از استان‌های مهم ما با پیک جدیدی مواجه شده است. امروز وضعیت قرمز و شهر‌های قرمز ما فقط در خوزستان است و هیچ استانی شهر قرمز نداریم که اگر مراعات نکنیم به استان‌های همجوار و کل کشور سرایت می‌کند بنابراین امروز قرارگاه رسالت سنگینی در استان خوزستان و رابطه این استان با سایر استان‌ها بردوش دارد که مساله بسیار مهمی است.

روحانی ادامه داد: خوشبختانه در گزارش امروز ستاد دیدیم که در خوزستان تست‌ها افزایش پیدا کرده و به یازده تا دوازده هزار نفر در روز رسیده است که خیلی مهم است. در کنار آن بیماریابی و مساله رهگیری افزایش پیدا کرده است یعنی اگر کسی مبتلا شده مشخص شود که با چه کسانی در ارتباط بوده است.

وی با تاکید بر لزوم اعمال محدودیت‌ها گفت: باید ورود و خروج‌ها کنترل شود تا شرایط مردم خوزستان هرچه زودتر شرایط بهتری شود و به استان‌های دیگر سرایت پیدا نکند.

روحانی با بیان این که سیستم ایمنی و شرایط سنی افراد متفاوت است، گفت: همانطور که بار‌ها گفته شده است تا حالا هیچ دارویی پیدا نشده است که کسی از این دارو استفاده کند و این ویروس از بین برود. دارو‌ها عمدتا برای بافت‌هایی است که این ویروس آسیب زده است و بتواند جلوی این آسیب را بگیرد.

رئیس جمهور افزود: یکی از راه‌هایی که سیستم ایمنی تمرین کند و در برابر این ویروس آماده شود تزریق واکسن است. واکسن در واقع تزریق موادی است شبه ویروس برای این که سیستم ایمنی با آن بجنگد و آماده شود.

وی علاوه بر این ویروس ممکن است هر روز جهش خاصی داشته باشد. این مسئله برای کسانی که واکسن را می‌سازند، کار را سخت‌تر می‌کند، چون ممکن است نیاز‌های جدیدی پیدا کرده و تغییرات جدیدی در واکنش به این مسئله نیاز باشد.

روحانی با بیان اینکه کشور نمی‌تواند یک ساعته واکسینه شود، عنوان کرد: اگر واکسن هم به اندازه کافی باشد، ماه‌ها وقت برده و ممکن شش، هفت ماه زمان ببرد. در این شرایط، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی یک ضرورت است یعنی واکسن موجب نمی‌شود مراعات مردم و دستورالعمل‌ها ضعیف شود و دستورالعمل‌ها به عنوان یک اصل بهداشتی باید مد نظر ما باشد.

وی با بیان اینکه امکانات بهداشتی باید بسیج شود و اقدامات کنترلی و پایشی با قدرت بیشتر ادامه یابد، یادآور شد: تست تشخیصی به صورت روزانه افزایش یابد که نسبت به قبل بهتر و بیشتر شده است و افراد مبتلا را می‌توان بیشتر شناسایی کرد تا نیاز به بستری نداشته باشد. ناچاریم محدودیت‌ها را ادامه دهیم. شاید کل سال آینده محدودیت‌ها ادامه یابد و اقدامات تنبیهی هم باید انجام شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف می‌داند بستر ارائه خدمات الکترونیکی را توسعه دهد، بیان کرد: روزانه و هفتگی این کار را انجام می‌دهیم تا کلیه نیازمندی‌های مردم از طریق دیجتالی و الکترونیکی انجام شود و از طرف دیگر اقدامات حمایتی هم مانند پرداخت وام‌ها برای مردم، صاحبان کار و... انجام شده است. کمک‌هایی که باید دولت انجام شود، یارانه ویژه‌ای که شرایط سخت‌تری داشتند، مدنظر گرفته شد و اگر شرایط سال آینده مانند امسال باشد نیاز داریم اقدامات حمایتی را انجام دهیم.

روحانی ابراز امیدواری کرد که با تلاش و اقدامات هماهنگ و کمک بخش‌های مختلف از وزارت بهداشت، هلال احمر و نیرو‌های مسلح و همچنین کمک‌های مردم با اجرای همه دستورالعمل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌دهند، شرایط بهتری داشته باشیم و سریع‌تر بر این ویروس فائق شویم.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۱ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
تریبون دست شماست با اعصاب مردم چند وقته بازی نکن؟ببخشید مستضعف مسافرت ؟دلار ۲۷ دولتی؟ به قول شما موقع برجام چه رفت آمدهای (غیر واقعی و دلخوشکنکی )بود شاید کاسب‌های برجام تو توهم رفت آمد باشند ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۸ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
ما دیگه چیکار کنیم؟؟ ماسک می زنیم، دستامون رو میشوریم، سعی هم میکنیم الکی از خونه خارج نشیم. اما مگه میذارن؟؟
کارهای اداری حضوری
کلاس ها و جلسات بی فایده ی الکی حضوری
آزمون های حضوری
اتوبوس و مترو غلغله
صف روغن با طول بیست هزار فرسنگ
اخیراً هم که بوی خوش مسافرت های نوروزی
و ...
واقعاً ما چیکار کنیم؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۴ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
وقتی برای خریدن یه دونه روغن باید توی صف کیلومتری بایستیم مشکلی نداره؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۴ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
وقتی باید بیست دقیقه توی ایستگاه اتوبوس منتظر بمونیم بعدش یه دونه اتوبوس درب و داغون بیاد و دویست تا مسافر سوارش بشن عیبی نداره؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
وقتی برای یک کار اداریِ کوچیک باید ده بار حضوری مراجعه کنیم، اشکالی نداره؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
کارهای اداریِ حضوری اشکالی نداره؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
کلاس ها و آزمون های حضوری اشکالی نداره؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
فقط مهمونی؟؟ فقط دید وبازدید؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
وقتی همینجوری الکی بعضی مدارس و دانشگاه ها، کلاس و جلسات حضوری برگزار میکنن عیبی نداره؟؟ دانش آموزها و دانشجوها کرونا نمیگیرن؟؟ یا آزمون های چندهزار نفری مثل انواع کنکورها عیبی نداره؟؟ کنکوری ها در برابر کرونا مقاوم اند؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۵ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
سلام حسن جان دوباره یادت افتاد که کرونا خطر داره - حدودا بیست روز قبل چهار شنبه کجا بودی که ببینی چه خبره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۷ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
حالا این کرونا یه جوری با ماسک و رعایت فاصله اجتماعی تموم میشه میره بیکاری و گرونی رو چه جوری تحمل کنیم؟!
United States of America
ناشناس
۱۲:۳۴ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
جناب روحانی شما که مردم را دعوت به بورس کردید و آنها را بیچاره و بدبخت کردید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۴ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
اقای روحانی کدوم عید ما تو مایحتاج روزانه موندیم با دوسال کرونا عیدی نداریم ک بخایم عیدی بگیریم میوه سر ب فلک کشیده بفکر ارزونترن کالای اساسی باش وگرن ایی مردم خیلیا میدونن ویروس هس باید رعایت کنن اونایی ک رعایت نمیکنن دیگه از فرهنگ خودشونه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
درسته ما دلخوشی ار مسوولین نداریم قدرت خرید ی صبحونه معمولی هم نداریم دولت تو بستن مرزا هوایی وزمینی کوتاهی کرده اما ویروس جهانیه نمیدونم چرا مردم توجه نمیکنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۸ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
برگزاری دو آزمون در یک هفته در سراسر کشور دکتری در ۱۵ اسفند و آزمون کار آموز وکلات در ۲۲ اسفند خطرناک و خسارت غیرقابل جبران ناپذیر هست امیدوارم ستاد ملی مبارزه با کرونا به فکر تعویق این دو آزمون بعداز عید در شرایطی بهتر باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
هرچه فریاد بزنید که رعایت کنید بعضی ها انگار از گوش کر و از چشم نابینا هستند ....هنوز دورهمی و فامیل بازی وو....ادامه دارد به بعضی ها هم که رعایت میکنند میگن چقدر ترسو.خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۶ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
کلاس های حضوری چی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۶ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
آزمون دکتری چی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۷ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
پیش فروش بلیط مسافرت ها چی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۸ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
این همه اصرار برای انجام دادن حضوریِ کارهای اداری چی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۸ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
فقط دورهمی و فامیل بازی خطرناکه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۳ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
این همه آدم بهداشت رو رعایت می کنند. اما برای انجام یک کار کوچک اداری باید حتماً حضوری مراجعه کنیم. گاهی وقت ها هم حضوری مراجعه می کنیم، میگن الآن سیستم قطعه برو بعداً بیا ... عاقبت باید برای یه تیکه کاغذ چند بار بیاییم و برویم.
این همه اصرار برای حضوری بودن کارها برای چیه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۱ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
بعضی ها هم فقط قدم زدن توی خیابون و مهمونی رو عامل کرونا می دونند.
چرا شما نمیگی یه اتوبوس که ظرفیت ۳۰ یا ۴۰ تا مسافر داره، یهویی ۲۰۰ تا مسافر سوارش میشن، اون عامل کرونا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جلسات و کلاس های حضوریِ بیخودی و الکی که توی بعضی مدرسه ها و دانشگاه ها داره برگزار میشه، اصلاً عامل کرونا نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اینکه برای یه کار اداریِ الکی باید ده بار حضوری مراجعه کنیم، عامل کرونا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما فقط دید و بازدید ها رو عامل کرونا می دونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۳ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
ما میخواهیم رعایت کنیم، اما مگه می گذارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۷ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
ما دیگه چیکار کنیم؟؟ ماسک می زنیم، دستامون رو میشوریم، سعی هم میکنیم الکی از خونه خارج نشیم. اما مگه میذارن؟؟
کارهای اداری حضوری
کلاس ها و جلسات بی فایده ی الکی حضوری
آزمون های حضوری
اتوبوس و مترو غلغله
صف روغن با طول بیست هزار فرسنگ
اخیراً هم که بوی خوش مسافرت های نوروزی
و ...
فقط مشکل دید و بازدید و مهمونیه؟؟
واقعاً ما چیکار کنیم؟؟
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۱:۳۷ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
آزمون دکتری تخصصی ۱۵ اسفند خطرناکتر از دید بازدید است.
اصرار بی جا بر برگزاری آزنون فاجعه بار است.
تعویق آزمون الزامیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
آزمون ها لغو نمیشه. نباید الکی دلخوش به تعویق آزمون بود. ما سالهای قبل که کرونا نبود، از اسفندماه مدرسه ها و دانشگاه ها یواش یواش تعطیل میشد. اما امسال با کرونای انگلیسی تازه الآن داره جلسات مدارس و دانشگاه ها حضوری میشه!!! آخه چرا ؟؟
Iran (Islamic Republic of)
H
۱۱:۲۴ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
شکی نیست که امسال عید هم سفر نباید باشد .
در تهیه و توزیع واکسن روند کُند است .
تاریخ هایی را که وزارت بهداشت اعلام میکنه چه در واردات و چه در تولید داخلی هیچ کدام تا امروز محقق و عملی نشده است .
گفته بودن تا پایان فوریه ۱۶/۸ میلیون دوز سهمیه کوواکس وارد میشه ، فردا روز آخر فوریه است و هیچی وارد نشده ! چرا ؟ علت چیه ؟
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر