در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

تاثیر عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه / اعتماد، کلید گمشده بورس است

کارشناس بورس گفت:سهام عدالت مبلغ کمی نیست که در صورت عرضه طی یک هفته در بازار سرمایه جذب شود و باید تعدادی تقاضا فراتر از شرایط نرمال ایجاد شود.

رسول علی محمدی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با گفته وزیر اقتصاد که سهام عدالت از ارزشمند‌ترین شرکت‌ها انتخاب شده است، بیان کرد: تا به امروز تا حدی گفتار مسئولان با عملکردشان یکی نبوده، در کل نگهداری سهام عدالت از فروش آن در این بازه از زمان بهتر است، ولی به هر حال یک سری نیاز‌های مالی افراد را نمی‌توان نادیده گرفت.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: مردم به شدت اعتماد و اطمینان خودشان را به بازار از دست داده اند در حقیقت کلید گمشده بورس در حال حاضر اعتماد است. با اینکه گزارش‌های سه ماه اخیر شرکت‌ها، گزارش های خوبی بوده و حتی شرکت‌ها پیش بینی‌های نسبتا خوبی را ارائه داده اند، باز هم شاهد این هستیم که با کوچکترین اتفاقات در بین سهامداران ترس ایجاد می‌شود و همه آماده فروش می‌شوند. این فقط مختص به سهام عدالتی‌ها یا حقیقی‌های تازه وارد نیست، حتی حرفه ای‌های بازار نیز به این صورت عمل می‌کنند.

علی محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا محور‌های اصلی دهقان دهنوی می‌تواند امیدی را برای سهام عدالتی‌ها زنده کند؟ تشریح کرد: مسئولان می‌توانستند این تصمیمات را در ریزش‌های هیجانی بازار اعمال کنند، ولی در کل با دستکاری دامنه نوسان برای بهبود شرایط موافق نیستم، چون بازار سرمایه کشور بازار کارایی نیست که بخواهیم با استفاده از ابزار کارا وضعیت بازار را مطلوب کنیم، ولی با ابزار‌های دستوری می‌توانستیم، جلوی ریزش بازار را بگیریم.

وی در ادامه افزود: سقوط بازار سرمایه در پنج ماه گذشته به علت وعده‌های توخالی مسئولان و عملکرد نکردن به گفتارشان است، در کل باید مسئولان برای سرمایه گذاران یک اطمینان خاطر ایجاد کنند، تا از فروش سهام،  آن هم با هر قیمتی دست بکشند، این اطمینان خاطر فقط با دستور العمل ایجاد نمی‌شود، بلکه این اطمینان با یک سری سیاست‌های کلان و ثبات اقتصادی ایجاد می‌شود و عواملی مثل عدم ثبات ارزی و دعوا‌های جناحی و بودجه همیشه به مسائل بازار دامن می‌زند و سهامداران زمانی که این اتفاقات در بازارسرمایه می‌افتد، ترجیح می‌دهند که در بازار نباشند.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آیا عرضه سهام عدالت در روز‌های مثبت بازار می‌تواند باعث قرمز پوش شدن شاخص شود؟ بیان کرد: به هر صورت آزاد سازی سهام عدالت باعث دستکاری بازار از سمت عرضه می‌شود و باید در سمت تقاضا نیز دستکاری صورت بگیرد، تا تقاضا نیز تقویت شود و باید راهکاری برای جذب ۳۰ درصد سهام عدالت در نظر گرفته شود.

وی در پایان گفت: اینطور نیست که بگوییم بازار مثبت است پس آزاد سازی سهام عدالت بازار را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، همیشه به این صورت است که قبل از آزاد سازی سهام عدالت بازار را مثبت می‌کنند، اما مبلغ سهام عدالت مبلغ کمی نیست که با تقاضای معمولی در یک هفته یا دو هفته در داخل بازار جذب اش کنیم، به هر حال باید تعدادی تقاضا فراتر از شرایط نرمال بازار ایجاد شود، می‌توان با کمک صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری تقاضا را زیاد کنیم و همه عواملی که در افزایش نقد شوندگی بازار نقش دارند می‌توانند به نوعی به افزایش تقاضا در بازار کمک کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
اولا این روزها دامنه پایین منفی امیدی شده برا سهام داران (این روزهای آخر سال همیشه بازار بخاطر تصفیه حساب شرکتها بازار منفی می شد) سهامدار خرد بیشتر سهمش رو نکه میداره چون به ارزش کف دیرتر می رسه دوما کدام خریدار وقتی صف فروش میشه دولت شاید یک بار جمع کنه (با احتمال خیلی کم) ولی وقتی صف خرید میشه از یه حدی گذشت حتی تو بازار منفی حقوقی شروع به عرضه آبشاری می کنه تا جایی که مثبت رو منفی می کنه و این کار رو چند روز ادامه میده عملکرد حقوقی در بورس در راستای جلب اعتماد نیست جلب اعتماد به این معنا است که سهام دار خرد نبیند بعلت عملکرد حقوقی ارزش سهامش افت کند و حقوقی در پی افزایش ارزش سهامش باشد اما این موضوع به ندرت دیده می شود وقتی صف خرید شد نباید صف جمع شود و نماد را از مثبت به منفی برسانند (با عرضه زیاد حقوقی) از طرف دیگر قیمت جنس تو بازار قیمتش چند برابر شده چرا نباید ارزش سهم چند برابر بشه تا ارزش پول سهامدار حفظ بشه ؟ چرا با افزایش قیمت سهم از طرف دولت برخورد می شود ولی کاهش قیمت سهم دولت برخورد ندارد در حالی که این قانون بازار سهام است شرکت باید جوابگوی کاهش ارزش سهامش باشد دولت با تمام توان نصف معامله را گرفته و نصف دیگر را ول کرده اونوقت می گویند چرا اعتماد مردم از بازار سهام رفته .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۲ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
هر زمان مردم بیشتر به وعده های دروغین مسئولین اعتماد کرده اند ، بیشتر صدمه خورده و اسیب دیده اند!!!
ایا باز هم جای اعتماد کردن باقی می ماند؟!!!
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر