معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم؛

اعطای شناسنامه به فرزندان با مادر ایرانی در قم آغاز شد

سلیمان پور گفت:اعطای شناسنامه به فرزندان حاصل از مادران ایرانی در استان قم به صورت رسمی عملیاتی شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،بیژن سلیمانپور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم بیان کرد: اعطای شناسنامه ایرانی به فرزندان حاصل از مادران ایرانی یکی از گام‌های مثبت کشور طی ماه‌های گذشته بوده است.

به دنبال تصویب «قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی غیرایرانی» در دوم مهرماه ۱۳۹۸ توسط مجلس شورای اسلامی، «آیین‌نامه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» توسط هیات وزیران تصویب در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده‌است.

بیژن سلیمانپور در ادامه به موضوع ویروس کرونا اشاره و بیان کرد: هیچ راهی برای شکست کرونا جز فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، خودداری از تجمعات و سایر شیوه نامه‌های بهداشتی وجود ندارد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم  یادآور شد: در شرایط کنونی رسالت و وظیفه خبرنگاران و اصحاب رسانه در مسیر اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از خیز مجدد کرونا و خطر این ویروس کشنده بیشتر از کادر درمان است.

به گفته سلیمانپور، از اصحاب رسانه استان درخواست داریم در پوشش اخبار کرونا به انتشار صرف اخبار بسنده نکنند بلکه در قالب‌های مناسب خبری مردم از ادامه خطر این ویروس آگاه سازند.

سلیمانپور با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای یکی از نیرو‌های بهداشت قم و دستگیری چند ساعته وی گفت: نیرو‌های امنیتی استان همیشه حامی نیرو‌های بهداشت بودند و مشکل اخیر به خاطر یک سوءتفاهم بوده و به خاطر مشکل ایجاد شده برای این فرد از او عذرخواهی می‌کنیم.

مدیرکل اتباع و مهارجرین خارجی استانداری قم نیز با اشاره به قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاضل از مادران ایرانی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و مصوبه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی از امسال شاهد اجرای قانون اعطای شناسامه به فرزندان حاصل از مادر ایرانی هستیم.

عباس شیرمحمدی مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم عنوان کرد: ۷ هزار و ۵۰۰ نفر تاکنون برای اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از مادران ایرانی در استان قم ثبت نام کرده اند.

او افزود: از این بین برای ۲ هزار نفر پرونده تشکیل شده که به هزار و ۵۰۰ پرونده رسیدگی شده و برای ۷۰ نفر از این افراد پس از بررسی‌های انجام شده شناسامه ایرانی صادر شده است.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم تصریح کرد: شرایط استان در فرزندان حاصل از مادران ایرانی متفاوت‌تر از سایر استان‌های کشور است و تعداد این افراد در قم بسیار بیشتر از برخی از استان‌های دیگر است.

شیرمحمدی تصریح کرد: استان قم پنجمین استانی است که صدور شناسامه به فرزندان حاصل از مادران ایرانی را آغاز کرده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم نیز بیان کرد: مجموعه تامین اجتماعی در استان قم در چهار دهه اخیر قابل مقایسه با دوران قبل انقلاب نیست و امروز قم یکی از قطب‌های موفق در تحت پوشش قراردادن افراد حائز شرایط است.

علی اصغر دادخواه گفت: تامین اجتماعی استان در دهه‌های اخیر موفق شده در گسترش چتر بیمه ای، فضای فیزیکی و گسترش تعهدات بیمه‌ای و حمایتی از موفقیت‌های بارز قم در بخش بیمه تامین اجتماعی بوده است.

به گفته دادخواه،۷۹۴ هزار نفر از جمعیت قم که ۶۳ درصد از ساکنان استان را تشکیل می‌دهد عضو اداره کل تامین اجتماعی هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم بیان کرد: جمعیت زیر پوشش تامین اجتماعی قم قبل از انقلاب ۳۹ هزار نفر بود که امروز نسبت به ۴۰ سال گذشته با افزایش ۲۱ برابری همراه شده است.

دادخواه گفت: بازنشستگان تامین اجتماعی قم در قبل از انقلاب ۳۰۰ نفر بوده که امروز به بیش از ۳۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است..

به گفته دادخواه، ۱۸ مرکز درمانی در سطح استان قم فعال است در حالیکه قبل از انقلاب تنها ۲ مرکز بیمه‌ای در این استان فعال بود.

مدیرکل تامین اجتماعی قم یادآور شد: ۹۳۰ کارگاه صنفی قبل از انقلاب در قم فعال بود که امروز این کارگاه‌های صنفی به بیش از ۱۳ هزار واحد تولیدی و صنعتی رسیده است.

دادخواه همچنین ابراز کرد: دفترچه‌های کاغذی درمانی از ابتدای اسفندماه سال جاری حذف شده است و برخی مشکلات موجود نیز در آینده نزدیک به صورت کامل از بین خواهد رفت.

مسئول روابط عمومی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز در ادامه این جلسه، بیان کرد: قم از نظر توسعه فضای سبز شهری در سطح کشور رتبه سوم را به دست آورده است.

محمد مختاری افزود: از سال ۹۴ سرانه فضای سبز شهری از حدود ۱۵ متر مربع به بیش از ۲۰ متر مربع توسعه پیدا کرده است.

او بیان کرد: دومین پویش "درخت دوستی بنشان" همزمان با روز درختکاری در سطح استان قم با کاشت گسترده نهال در سطح مراکز حوزوی، دانشگاهی، درمانی، فضا‌های عمومی و ... آغاز می‌شود.

مختاری تاکید کرد: ۵ بوستان ویژه بانوان در سطح شهر قم راه اندازی شده و برنامه ویژه نهال کاری در یکی از بوستان‌ها نیز پیش بینی شده است.

همچنین در بخشی از این جلسه از لوگوی جدید خانه مطبوعات استان قم با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان رونمایی شد.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر