جهانگیری: کسانی که حتی یک پروژه را مدیریت نکرده اند، دولت را ناکارآمد می‌خوانند

معاون اول رئیس جمهور گفت: عده‌ای که هنوز مدیریت یک پروژه را نتوانسته‌اند انجام دهند، کل نظام مدیریتی کشور و دولت را زیر سوال می‌برند و می‌گویند دولت کارآمد نیست.

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر دوشنبه در آئین تجلیل از عملکرد شبکه بانکی کشور در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده با گلایه از برخی کم بی مهری‌ها درباره بانک‌های عامل افزود: کار کردن برای مردم کشور به قدری شیرین و لذت بخش است که نباید زخم زبان‌ها کمتری تأثیری در روحیه افرادی که عاشق خدمت هستند ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران به شدت به عملکرد نظام بانکی کشور متکی است گفت: نظام بانکی در همه بخش‌های اقتصادی کشور از جمله بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و مسکن نقش مؤثری دارد و هیچ طرح کوچک و بزرگ صنعتی در کشور نیست که نظام بانکی در اجرای آن کمک نکرده باشد بنابراین باید همواره با دید احترام نسبت به مدیران بانکی کشور نگاه کرد.

جهانگیری در ادامه به شرایط اقلیمی و زمین شناسی ایران اشاره کرد و افزود: با توجه به این شرایط ایران همواره در معرض بحران‌های شناخته شده نظیر زلزله، خشکسالی و سیل و بحران‌های ناشناخته نظیر کرونا قرار دارد.

وی ادامه داد: همانگونه که وجود منابع نفت و گاز و معادن مختلف در کشور نتیجه فعل و انفعالات زمین در طول میلیون‌ها سال است، در عین حال گسل‌های زلزله خیز و بحران‌هایی نظیر خشکسالی نیز از جمله اتفاقات اجتناب ناپذیر است که باید نسبت به آن‌ها شناخت داشته باشیم و تلاش کنیم آثار و عوارض آن‌ها را به حداقل برسانیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به زلزله استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در این حادثه اقشار ضعیف که نتوانسته بودند خانه‌های خود را مقاوم سازی کنند دچار خسارات و آسیب‌های جدی شدند که بخشی از این خانوار‌ها تمام خانه‌هایشان تخریب شد و عده‌ای نیز زیر آوار جان خود را از دست دادند.

جهانگیری افزود: در جریان وقوع سیل سال گذشته نیز مناطقی از کشور که دولت موفق نشده بود آنطور که باید اقدامات پیشگیرانه نظیر سیل بند ایجاد کند آسیب‌های جدی دیدند و در جریان وقوع بارش‌های شدید و بی سابقه زندگی مردم در برخی مناطق دچار تخریب و آسیب شد و کشاورزی و اقتصاد آن‌ها لطمه دید.

وی با بیان اینکه از ۱۵ سال پیش در دولت آقای خاتمی موضوع مقاوم سازی خانه‌های روستایی در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است گفت: رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همواره در دولت‌های مختلف پیشنهاداتی برای تصدی وزارتخانه داشته است، اما روحیه خدمت در او به گونه‌ای است که در جایگاه فعلی خود یعنی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احساس رضایت بیشتری دارد و در این مدت نیز با همین روحیه موفق شده است مسئولین کشور و نظام بانکی را پای کار مقاوم سازی مسکن روستایی بیاورد.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دوره‌ای موفق شد از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی که ۹۳ درصد این واحد‌ها از استحکام خوبی برخوردار نبودند بخش زیادی را مقاوم سازی کند و این واحد‌ها امروز به دو میلیون واحد رسیده است.

جهانگیری در ادامه به بازدید‌های خود از مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: در این بازدید‌ها شاهد آن بودم که واحد‌های مسکونی مقاوم سازی شده در زلزله‌های بعدی آسیب ندیده‌اند چرا که از مصالح ساختمانی استاندارد و طراحی و نقشه مناسب برای مقاوم سازی و ساخت آن‌ها استفاده شده بود که این کار باعث حفاظت از جان و مال مردم در زلزله‌های بعدی شده بود.

وی با تأکید بر اینکه در زمینه بازسازی مناطق آسیب دیده کاری کارستان در کشور انجام گرفت گفت: یکی از ظلم‌ها به مدیریت کشور این است که نمی‌گذارند ارزش کار‌های بزرگ انجام شده به اطلاع مردم رسانده شود.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: در زلزله آبان سال ۱۳۹۸ در کرمانشاه تعداد زیادی شهر و روستا تحت تأثیر این زلزله قرار گرفت و حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکونی یا آسیب دید و یا به طور کامل تخریب شد که ظرف دو سال با کمک خود مردم، دولت، اعتبارات نظام بانکی و نظام اجرایی این واحد‌ها بازسازی شدند.

جهانگیری در ادامه به وقوع سیل سال ۱۳۹۸ و درگیری بیش از ۲۰ استان کشور با این سیل اشاره کرد و گفت: برخی استان‌ها نظیر گلستان، لرستان و خوزستان آسیب‌های بیشتری در جریان وقوع سیل متحمل شدند، اما با سازمان دهی و مدیریت مناسب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گام‌های مؤثری در زمینه جبران این خسارات برداشته شد.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اتکا به تجربه و دانش مدیریتی خود طراحی خوبی را انجام داد و امروز با افتخار اعلام می‌کند که کل واحد‌های آسیب دیده ناشی از سیل بازسازی و تعمیر شده‌اند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سخنان تعدادی از مدیران عامل بانک‌ها در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بازسازی و مقاوم سازی واحد‌های مسکونی روستایی افزود: در سخنان مدیران بانک‌ها و همچنین رئیس کل بانک مرکزی احساس رضایت درونی به چشم می‌خورد و مشخص است که این مدیران از اینکه تسهیلات را برای کمک به خانوار‌های آسیب دیده پرداخت کرده‌اند احساس خرسندی و رضایت دارند.

جهانگیری طرح مسکن محرومین را از کار‌های ابتکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: این طرح با کمک دولت و نظام بانکی در روستا‌ها به انجام رسیده است و تاکنون بیش از ۵۰ هزار واحد مسکن محرومین از تعهد ۱۲۰ هزار واحد مسکونی تکمیل شده و زمینه برخورداری محروم‌ترین اقشار جامعه از سرپناهی مطمئن را فراهم کرده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: کمک به تأمین سرپناه مطمئن برای اقشار ضعیف و محروم جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این حداقل کار در جهت تحقق عدالت و اجرای آرمان‌های امام خمینی (ره) و شهدا است.

وی گفت: البته باید توجه داشته باشیم که تسهیلات بانکی در واقع منابع سپرده گزاران در بانک است که بانک‌های عامل باید از بازپرداخت این تسهیلات اطمینان داشته باشند و در این راستا لازم است استانداران و فرمانداران کشور به نظام بانکی کمک کنند که حتماً بازپرداخت تسهیلات به موقع انجام شود.

جهانگیری در ادامه یکی از اقدامات لازم برای مقابله با حوادث غیرمترقبه را مقاوم سازی واحد‌های مسکونی دانست و گفت: اقدام مهم دیگر ایجاد صندوق بیمه حوادث است که البته هفته گذشته در جلسه هیأت دولت به تصویب رسید و سرمایه اولیه نیز برای این صندوق تعیین شد.

وی به زلزله اخیر در منطقه سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه این حادثه در فصل زمستان رخ داد و مردم دچار آسیب شدند البته دولت به سرعت منابع مالی لازم را مشخص کرد و بانک‌های عامل دستورالعمل‌های پرداخت تسهیلات را صادر کردند و رئیس جمهور نیز دستور داده است که بازسازی واحد‌های مسکونی سی سخت تا آخر تیرماه انجام شود که با توانمندی و تجربه‌ای که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دارد امری شدنی است.

معاون اول رئیس جمهور به عملکرد بسیار خوب نظام بانکی در جریان شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: در روز‌های نخست شیوع این بیماری تعدادی از مدیران و کارکنان بانک‌های عامل جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند که به روح همه آن‌ها درود می‌فرستیم و به خانواده‌هایشان تسلیت مجدد می‌گوئیم.

جهانگیری ادامه داد: ابتدای سال جاری که جلسه‌ای برای تأمین منابع مالی برای مقابله با کرونا برگزار شده بود پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی بسیار ارزشمند بود که از محل سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی ۷۵ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد که کمک بزرگی برای دولت بود.

وی در ادامه تاکید کرد: کار مهم بانک‌های عامل در دوران شیوع کرونا این بود که برخلاف رویه‌ها و روال موجود برای مراجعه ضامن و ارائه اسناد و مدارک هویتی، بیش از ۲۰ میلیون خانوار بدون حتی یک بار مراجعه توانستند تسهیلات از بانک‌ها دریافت کنند. اینگونه موارد نشان می‌دهد که در دل هر تهدید یک فرصت نهفته است و مشخص شد که نظام بانکی قادر است بدون مراجعه حضوری متقاضیان، به آن‌ها تسهیلات بدهد.

جهانگیری به عملکرد مثبت نظام بانکی کشور برای تحقق جهش تولید اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی در شش ماهه نخست سال جاری مثبت شد و حتماً یکی از بخش‌های مؤثر در تحقق مثبت شدن رشد اقتصادی کشور، اقدامات نظام بانکی بوده و هست.

معاون اول رئیس جمهور افزود: آمار کارگاه‌های صنعتی کشور نیز نشان می‌دهد که رشد تولید و فروش این واحد‌ها در ۹ ماهه نخست سال از وضعیت خوبی برخوردار بوده است که این امر نیز با کمک نظام بانکی محقق شده است.

وی ادامه داد: در سایر بخش‌ها نیز شاهد رشد مثبت هستیم، اما عده‌ای که هنوز یک خانه برای خود نساخته‌اند و هنوز مدیریت یک پروژه را نتوانسته‌اند انجام دهند، کل نظام مدیریتی کشور و دولت را زیر سوال می‌برند و می‌گویند که دولت کارآمد نیست.

جهانگیری گفت: در شرایط تحریم فراهم کردن این حجم از منابع و اجرای پروژه‌های متعدد در کشور جزو موارد استثنایی است. سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های پس از انقلاب اسلامی و حتی تاریخ کشور است، اما با وجود همه فشار‌ها اقتصاد کشور سر پا مانده و امیدوارم شاهد از بین رفتن سختی‌ها و روز‌های خوش برای مردم کشور باشیم.

در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه علی رغم فشار‌های تحریم و مشکلات ناشی از کرونا، نظام بانکی عملکرد خوبی را در جهت کمک به اقشار مختلف مردم داشته است گفت: بانک‌ها علاوه بر کمک به اقشار مختلف مردم، در سال جاری یکپارچه در خدمت تحقق جهش تولید بوده‌اند.

همتی افزود: نظام بانکی در ده ماهه اخیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است که واقعاً رقم بزرگی است و از این میزان ۳۰ درصد در بخش صنعت بوده و بخش مهمی نیز به طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده اختصاص یافته است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این نشست گزارشی از وضعیت روستا‌های کشور و اقدامات صورت گرفته برای بهسازی و بازسازی واحد‌های مسکونی روستایی آسیب دیده ارائه کرد.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور لوح تقدیر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به تعدادی از مدیران بانک مرکزی و مدیران بانک‌های عامل مشارکت کننده در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده اعطا شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۴ ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
مثل کی مثلا؟
Iran (Islamic Republic of)
جواد
۱۱:۲۴ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
ارز4200 تومنی برای خودتون ونزدیکاتون ارز25000تومنی برای مردم !!! واقعا برای پروژه های این چنینی تون باید همه دست بزنیم....لطفا همگی با هم یکصدا بزنیددست قشنگ رو
Iran (Islamic Republic of)
جواد
۱۱:۱۸ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
همین پروژه "برجام "برای کل تاریخ چند هزارساله ایران بسه !!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۰ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
جناب 4200تومانی مدیریت تان را دیدیم !!!!لازم نیست اینقد قربون صدقه خودتون برید !!!!! یک پیر زن روستایی بهتر از شما مدیریت میکنه تا چه رسد به تحصیلکرده ها !!!همه چیز را رها کردید به امید کدخدا !!حتی خدا را هم فراموش کردید!،مردم که سهل است .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۶ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
کی میگه شما ناکارآمدی؟ مگه شما نبودی که برجام را در کاسه ملت گذاشتید؟ مگه شما نبودید که پروژه دلار 4200 تومنی و گرانی های افسارگسیخته را مدیریت کردی؟ مگه مسکن مهر را شما به سرانجام نرساندی؟ مگه اینهمه پروژه ها یی که سپاه ساخت را شما افتتاح نکردی؟ مگه آخوندی و نعمت زاده را شما سرکار نیاوردید؟ مگه پروژه آشوبهای بنزین از هنر شما نبود؟
نه استاد! شما کارآمدی!
والا این ملت بیشتر از اینها توانایی شما را احساس می کرد!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۱ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
شما که دفاع کن...!!
Iran (Islamic Republic of)
مصطفی
۲۳:۴۰ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
آقای جهانگیری پروژه ای که شماودوستانتان تواین چندسال مدیریت کردی چه بوده.گرانی.رانت ارز۴۲۰۰ البته برای خودی هتتونن. مسکن متری حداقل ۲۰ م واقعا"شما بابت چی حقوق میگیرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۷ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
فقط ارز۴۲۰۰!!!!!!
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر