رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم؛

مردم قم به این باور رسیدند که دوربین‌ها تردد شبانه آن‌ها را ثبت نمی‌کنند

قدیر از تردد‌های گسترده مردم و بی توجهی آن‌ها به قانون منع تردد‌های شبانه در قم انتقاد کرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در نشست شورای پیام گذاران سلامت استان قم که در دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، گفت: کنترل اپیدمی و بحران کووید ۱۹ با همکاری همه مردم میسر است و دانشگاه علوم پزشکی به تنهایی نمی‌تواند این بحران و بحران بعدی را کنترل کند.

او افزود: در این بحران جهانی، ایران در این شرایط ناعادلانه تحریم بسیار خوب درخشید. زمانی که آمریکا چهار هزار کشته می‌داد و آلمان و انگلیس و ... هزاران کشته می‌دادند، سازمان‌های جهانی برای ایران در بهمن ماه و پس ازآن روزانه مرگ ۱۲۰۰ نفر را تخمین زده بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم بیان کرد: خوشبختانه به دلیل همدلی و هم افزایی مجموعه کادردرمان، بسیجیان، مردم و جهادی‌ها این آمار به زیر ۱۰۰ نفر رسید، وظیفه ما صیانت از این جایگاه است که باید از این دستاورد دفاع کنیم.

اوادامه داد:این ویروس به شکل طبیعی پس از یک سال به دلیل چرخش‌های محیطی با بافت‌های موقعیتی و جمعیتی خاص، ژنم های آن‌ها دچار تغییر می‌شود و جهش‌های جدیدی را شکل می‌دهند. ولی ماهیت ویروس همان است.

دکتر قدیر با ذکر این مطلب که ویروس انگلیسی در ۲۰ استان کشور در حال چرخش است، یادآورشد:وقتی که چنین مساله‌ای رخ می‌دهد باید بدانیم هر پی سی آر مثبت، یک ویروس جهش یافته است. در ویروس‌های ووهان ممکن است افراد بین ۷ تا ۱۰ روز دچار عوارض بیماری شوند، ولی در این ویروس جدید علائم بین ۳ تا ۴ روز ممکن است بروز کند و به شکل کامل ریه را درگیر کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: سیاست ما ترساندن مردم نیست، زیرا مردم امروزه با مشکلات مختلفی از جمله مالی و روحی و استرس مواجه هستند. زیرا ویروس جدید کودکان را درگیر می‌کند و از این روی سیاست ما به هیچ وجه ترساندن مردم نیست بلکه آگاهی بخشی به مردم است تادرگیر مشکلات بیشتر نشوند.

قدیر گفت: در کنار بحث درمانی و مراقبت‌های بهداشتی مهمترین عامل، مساله نظارت است. یکی از قوانینی که بسیار خوب به این بیماری جواب داد، مساله تردد‌های شبانه بود که در ابتدا برخی منتقدان می‌گفتند که اثر خاصی ندارد، ولی واقعا اثر داشت، ولی امروز می‌بینیم که تردد مردم در ساعت ۱۲ شب در قم بسیار زیاد است.

او ادامه داد:گویی مردم باور دارند که این دوربین‌ها این تردد‌ها را ثبت نمی‌کند. اگر چنین باوری القا شود قطعا در روز‌های عید با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم بیان کرد: پلیس راهور آماده همکاری‌های بیشتر در این زمینه است. شلوغ بودن شب‌ها در قم در این شرایط تعجب آور است. کنترل چرخش ویروس نیازمند یک اجماع جمعی است. اگر این کار را انجام ندهیم مشکل خواهیم داشت.

قدیر با اشاره به ورود دو هزار دوز واکسن به قم گفت: تا زمانی که ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم واکسینه نشوند، چرخش انتقال ویروس قطع نخواهد شد. ۷۰۰ هزار نفر از مردم قم باید واکسینه شوند تا ایمن شویم، ولی تا آن زمان باید با فاصله گذاری و جلوگیری از تردد‌های بی جا و مهمانی‌ها و دورهمی‌ها و زدن ماسک جلوی انتشار را بگیریم. هدف ما آزار مردم نیست، ولی واقعا در این شرایط برنامه دیگری وجود ندارد. به همین دلیل مردم باید با ما همکاری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: از روز اول با مردم صادق بودیم و آمار‌های ما همگی دقیق هستند. زمانی که در ۳۰ بهمن اولین آزمایش مثبت ما اعلام شد پس از چند دقیقه به شکل همزمان با وزارت بهداشت و بدون هماهنگی با هیچ دستگاهی این خبر را اعلام کردیم.

او گفت: رابطان سلامت باید بلندگوی سلامت در نهاد‌ها و دستگاه‌های خود باشند. برنامه‌های آموزشی در دستگاه‌های استان باید توسعه یابد و دانشگاه علوم پزشکی نیز آمادگی کاملی برای پوشش این برنامه‌ها دارد.

قدیر بیان کرد: چند هفته‌ای بود که در قم، هیچ مرگ و میری نداشتیم. از نظر میزان بروز، قم در رتبه ۲۹ تا ۳۰ کشور است. سه عامل مهم شامل تراکم جمعیت، تمرکز و تردد جمعیت مهمترین نقاط آسیب پذیر قم هستند. این مساله قم را آسیب پذیرکرده، ولی این جایگاه در طرح شهید سلیمانی تثبیت شده است. وقتی که یک مورد مثبت یافت می‌شود، ۷ تا ۱۰ مورد از اطرافیان کاری و خانوادگی و دوستانه فرد تست می‌شوند. در کنار آن‌ها تیم‌های حمایتی از افراد حمایت می‌کنند.

او گفت: بیماران غیر واگیر ما در منازل خود آسیب فراوانی دراین مدت دیدند. افرادی، چون بیماران مغزی و قلبی و دیابتی‌ها در منزل آسیب‌های فراوان دیدند. مرکز کووید استان، بیمارستان امیرالمومنین (ع) است و افراد مسن با بیماری‌های زمینه‌ای به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کردند که این امر در حال افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم یادآورشد: فعالان بهداشت استان شبانه روزی نظارت و حمایت می‌کنند. زمانی که یک شعله در استان قم در زمینه ویروس شکل گرفت تلاش کرده ایم که این شعله خاموش شود. در حال حاضر تست‌های مثبت ما افزایش یافته است. برخی روز‌ها بیش از ۷۰۰ تست انجام می‌شود تا بتوانیم به بیماران واقعی بیشتر برسیم.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۱ ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
جناب دکتر محدودیت ها را بگید زیاد کنن هیچ کس رعایت نمی کنه دیگه کسی دست نمیشوووووره همین جوری با دست کثیف میخورن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر