قرار گرفتن هشت اثر ناملموس کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از قرار گرفتن هشت اثر ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت : در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی کشور، پرونده هشت اثر ناملموس استان کرمانشاه مورد داوری قرار گرفت.

او گفت : در این نشست، باارائه مستنداتی از واجد ارزش بودن این هشت اثر، برای ثبت ملی شدن آن‌ها دفاعیاتی ارائه دادیم که مورد قبول اعضای این شورا واقع شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مولودی خوانی حضرت رسول (ص) در مسجد پاوه را از مهمترین میراث ناملموس ثبت ملی شده استان در این نشست خواند و افزود: این مراسم که سابقه‌ای بسیار طولانی دارد، هرساله به مناسبت ولادت حضرت رسول (ص) در مسجد پاوه برگزار می‌شود.

او افزود: این مراسم با حضور جمع زیادی از مشتاقان پیامبر مهر و رحمت از کرمانشاه و استان‌های همجوار و حتی میهمانانی از کشور عراق برگزار می‌شود.

قادری مهارت پخت غذای شوانانه و پخت شیرینی کوته در گسترده اورامانات و مهارت پخت آش گیلاخه در گسترده استان را از دیگر میراث ناملموس ثبت ملی شده استان در این نشست اعلام کرد.

او افزود: در نشست شورای ملی ثبت میراث فرهنگی کشور، پرونده دو بازی بومی محلی استان نیز مورد داوری قرار گرفت که اعضای شورا آن‌ها را واجد ارزش برای ثبت ملی شدن دانستند و به این ترتیب بازی هلک ملک روستای زردویی و بازی قیل و بردان در گسترده استان نیز به فهرست آثار ثبت ملی شده کشور اضافه شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه مهات بنه بافی در گسترده اورامانات را از دیگر ثبت ملی شده‌های استان اعلام کرد.

او گفت: سنت هدیه دادن سیب میخک کوب نیز یکی از سنت‌های زیبای قدیمی در برخی از مناطق استان کرمانشاه است که افراد به نشانه عشق، محبت و علاقه سیب میخک کوب را به هم هدیه می‌دهند، هدیه‌ای که بو و عطر ماندگاری دارد و باتوجه به اینکه این سنت بین مردم کرمانشاه قدمت و زیبایی‌های خاص خود را دارد، پرونده ثبت ملی شدن آن را از چند مدت پیش گردآوری کردیم و در نهایت این سنت خوب از استان کرمانشاه هم در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت .

انتهای پیام/د

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر